Kategorie
Dom

Ten odkurzacz Dyson jest lepszy niż inne. Z jednego powodu

Nowy odkurzacz Dyson V15s Detect Submarine jest modelem, który przewyższa inne. Producent postanowił wyposażyć go w specjalną elektroszczotkę do czyszczenia twardych podłóg. To wielofunkcyjne urządzenie 4w1!

Odkurzacz Dyson z nową funkcją zwiększającą jego funkcjonalność

Modele odkurzaczy pionowych Dyson oferują dużą moc ssania, co jest kluczowe w przypadku tego typu urządzeń. Producent postanowił pójść o krok dalej i na rynku pojawił się jego pierwszy uniwersalny bezprzewodowy odkurzacz, który oferuje funkcję aktywnego mycia podłóg! Dyson V15s Detect Submarine to model wielofunkcyjny, które zwiększy komfort sprzątania.

Ten odkurzacz Dyson jest lepszy niż inne. Z jednego powodu Fot. mat. prasowe
Ten odkurzacz Dyson jest lepszy niż inne. Z jednego powodu Fot. mat. prasowe

Przeczytaj także: Testowałem DYSON Gen5 Detect Absolute. Teraz mam paranoje

Dyson V15s Detect Submarine to urządzenie 4w1, które zapewnia mycie, podświetlenie zabrudzonej podłogi i odkurzanie bez plątania włosów. Odkurzacz został więc przystosowany do usuwania kurzu, plam i rozlanych płynów. Istotne jest to, że myje on powierzchnie czystą wodą. Wszystko dzięki specjalnie zaprojektowanej elektroszczotce z wałkiem do czyszczenia na mokro o nazwie Dyson Submarine.

Ten odkurzacz Dyson jest lepszy niż inne. Z jednego powodu Fot. mat. prasowe
Ten odkurzacz marki Dyson jest lepszy niż inne. Z jednego powodu Fot. mat. prasowe

Elektroszczotka Dyson Submarine to istny game changer

Elektroszczotka Dyson Submarine, która została zamontowana w Dyson V15s Detect Submarine, dostosowuje ilość wody potrzebnej do skutecznego usunięcia rozlanych płynów, uporczywych plam czy drobnych i suchych zanieczyszczeń z twardej powierzchni. Technologia Extraction Plate sprawia, że czyszczenie odbywa się bez nadmiaru wody. Innowacyjna budowa płytki, umieszczonej bezpośrednio przy wałku szczotki, skutecznie usuwa nadmiar wody z elektrycznej szczotki i kieruje go prosto do zbiornika, gwarantując doskonałe rezultaty bez nadmiernej wilgotności podłogi.

Ten odkurzacz Dyson jest lepszy niż inne. Z jednego powodu Fot. mat. prasowe
Urządzenie zostało wyposażone w szczotkę Dyson Submarine, która zapewnia efektywne mycie podłóg. Fot. mat. prasowe

Inżynierowie marki Dyson zastosowali w szczotce osiem punktów rozprowadzania wody, co sprawia, że ciśnienie równomiernie ją rozprowadza, dzięki czemu cała powierzchnia wałka jest odpowiednio nawilżona. Co minutę dozowane jest dokładnie 18 ml wody, gwarantując skuteczne mycie, po którym powierzchnia nie jest niepotrzebnie mokra. Zbiornik na czystą wodę ma 300 ml pojemności, co pozwala na umycie do 110 m² powierzchni przy jednym napełnieniu zbiornika. Z kolei większy, 360 mln zbiornik na brudną wodę zapobiega ponownemu zabrudzeniu powierzchni.

Dzięki temu wałek z mikrofibry napędzany przez silnik pracuje wydajnie i usuwając uporczywe plamy i zanieczyszczenia, myjąc wszystko czystą wodą.

Ten odkurzacz Dyson jest lepszy niż inne. Z jednego powodu Fot. mat. prasowe
Odkurzacz zawsze myje podłogę czystą wodą, a to dlatego, że posiada dwa pojemniki – na czystą wodę i zabrudzenia Fot. mat. prasowe

Nowy odkurzacz Dyson i funkcje, które mają znaczenie

Możliwość mycia podłóg przy użyciu nowego modelu V15s Detect Submarine mocno zwiększyło funkcjonalność odkurzacza marki Dyson. Na pokładzie znajdziemy jednak inne funkcje, które mają za zadanie sprawić, aby sprzątanie było jeszcze prostsze:

 • Elektroszczotka Fluffy Optic została wprowadzona do urządzeń marki Dyson w 2021 roku. Szczotka z funkcją podświetlenia uwidacznia ukryty kurz na twardych podłogach, dzięki czemu sprzątanie jest skuteczniejsze i dokładniejsze.
 • Piezo Sensor to inteligenty czujnik, który mierzy poziom zanieczyszczenia powierzchni. Na ekranie LCD odkurzacza wyświetlane w czasie rzeczywistym są dane, które informują użytkownika o tym, jak dużo zanieczyszczeń wciągnął odkurzacz. Daje on zamysł tego, jak dokładne było sprzątanie.
 • Moc ssania silnika Dyson Hyperdymium wynosząca do 125 000 obr./min zapewnia dokładne i wszechstronne sprzątanie. Warto zaznaczyć, że po doczepieniu szczotki Dyson Submarine silnik automatycznie przestaje pracować i nie zasysa powietrza. Jest to sposób na zapobiegnięcie wessania wody do komory silnika, a zabrudzona woda i zanieczyszczenia trafiają do specjalnego pojemnika. Czas pracy w takim przypadku wydłuża się do 120 minut.
 • System filtracji zatrzymuje 99,99% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrometra, a technologia cyklonów oddziela kurz i brud od podłóg oraz innych powierzchni. Wysoka szczelność systemu sprawia, że zanieczyszczenia nie wydostają się na zewnątrz.
 • Mini elektroszczotka to końcówka zapobiegająca plątaniu się włosów. Skutecznie zbiera ona długie włosy i sierść. Specjalnie ukształtowane włosie w szczotce o stożkowym kształcie ma na celu zapobieganie owijaniu się włosów wokół niej. Szczotka została zaprojektowana tak, aby włosy poruszały się bezpośrednio w kierunku jej węższego końca, a potem swobodnie zsuwały się z niego i trafiały do pojemnika. Świetnie sprawdza się również jako szczotka do odkurzania materacy, sof, czy legowisk zwierząt.
 • W zestawie znajdziemy także Dyson Combi do odkurzania mebli, narożników, listew przypodłogowych, czy szuflad i końcówkę szczelinową do trudniej dostępnych miejsc.

Szczegółowe informacje na temat najnowszego odkurzacz Dyson V15s Detect Submarine znajdziecie pod tym linkiem.

Ten odkurzacz Dyson jest lepszy niż inne. Z jednego powodu Fot. mat. prasowe
Ten odkurzacz Dyson jest lepszy niż inne. Z jednego powodu Fot. mat. prasowe

Źródło: opr. wł./info. prasowa

Kategorie
Dom

Wybór pompy ciepła. Jak analizować oferty? Ekspert doradza

Wybór pompy ciepła nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się to wydawać. Kluczową rolę odgrywa tutaj analiza oferty montażu i samego urządzenia. Na co powinniśmy zwracać uwagę podczas planowania zainstalowania takiego sprzętu w naszym domu?

W związku z nieuczciwymi praktykami niektórych firm na rynku pomp ciepła klienci często spotykają się z niedopasowanymi instalacjami, co sprawia, że wybór pompy ciepła i jej instalacja musi być naprawdę przemyślaną inwestycją. Dlatego ekspert firmy Woltair, Michał Chaberski, udziela kilku wskazówek dotyczących prawidłowej analizy ofert i zwraca uwagę na kluczowe elementy, na które warto zwrócić uwagę.

Zwróć uwagę na podstawowe, ale jakże kluczowe informacje

Podstawowe elementy, które powinny być sprecyzowane w ofercie to zakres dostawy i prac, jasna informacja na temat końcowej ceny, warunki płatności i termin realizacji. Kluczowym aspektem jest także precyzyjne zdefiniowanie materiałów i towarów używanych do instalacji, aby uniknąć zastosowania substytutów niższej jakości. Klasa energetyczna urządzenia oraz warunki finansowania zakupu to kolejne istotne aspekty, które warto uwzględnić.

Przeczytaj także: Pompa ciepła Woltair WLTR to zabezpieczenie przyszłości

Wybór pompy ciepła. Jak analizować oferty by zaoszczędzić czas i pieniądze?
Na co zwracać uwagę, gdy czeka nas wybór pompy ciepła? Ekspert Woltair wyjaśnia

Wybór pompy ciepła i zapisy w umowie, które są niepokojące

Michał Chaberski z Woltair zaznacza, że zapisy w ofercie powinny być szczegółowe, zwłaszcza jeśli chodzi o modele i specyfikacje poszczególnych komponentów instalacji. Niektóre firmy podają jedynie model pompy ciepła, jaka ma zostać zamontowana, jednak jeśli kwestia komponentów jest niejasna i niedoprecyzowana, firma w każdym momencie może je zmienić. Klient, który nie zna się na klasie komponentów i ich jakości, nie będzie tego świadom. Dlatego kluczową kwestią jest zawarcie w ofercie szczegółowych informacji dotyczących wszystkich komponentów.

Ruszyła akademia Woltair, która oferuje darmowe szkolenia z instalacji pomp ciepła!; Wybór pompy ciepła. Jak analizować oferty? Ekspert doradza
Podstawowe informacje i przede wszystkim przejrzysta specyfikacja urządzenia jest kluczowa.

Kolejnym ważnym elementem w zapisie, jest specyfikacja urządzenia. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, aby nie wybrać urządzenia, które nie spełni naszych wymagań. Na rynku można znaleźć kilka wersji jednego modelu pomp ciepła, np. przeznaczonych do grzania, do grzania i chłodzenia, 1- lub 3-fazowe. Ponadto, jeśli w ofercie nie ma doprecyzowanych zapisów dotyczących realizacji prac instalacyjnych, inwestor w momencie przystąpienia do montażu, może być z nich niezadowolony. Wtedy jest jednak za późno na jakiekolwiek zmiany, dlatego też przejrzystość umowy jest tak ważna.

Indywidualne podejście do każdego klienta to klucz

Woltair, jako firma działająca w formie marketplace, oferuje indywidualne podejście do każdej oferty. Szczegółowo opracowane propozycje obejmują nie tylko wybór odpowiedniego i dopasowanego do potrzeb klienta urządzenia, ale także dodatkowe usługi, takie jak budowa posadowienia, wycięcie i wyniesienie pieca, polisa ubezpieczeniowa czy system antyzamrożeniowy. Dodatkowo pompę ciepła możemy m.in. integrować z kotłem gazowym czy stałopalnym, rozbudowywać standardowy pakiet o drugi obieg grzewczy, zmieniać zasobnik na solarny (z dwoma wężownicami do pompy ciepła i solarów). To, co ważne, Woltair podaje szczegółowe informacje nie tylko na temat pompy, ale także wszystkich jej komponentów.

Pompa ciepła Woltair WLTR to zabezpieczenie przyszłości; Wybór pompy ciepła. Jak analizować oferty? Ekspert doradza
Pompa ciepła WLTR od Woltair to zabezpieczenie przyszłości

Dodatkowo firma posiada szeroką gamę marek pomp ciepła, w tym swój własny model – WLTR. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb klienta i warunków budynku. Woltair wykorzystuje także kalkulator online, który pozwala klientom uzyskać wycenę w ok. 3 minuty, kiedy standardowo zajmuje to z reguły od kilku dni do kilku tygodni! Dzięki takiemu podejściu firma Woltair stawia na efektywność, oszczędność czasu i satysfakcję klienta.

Źródło: Opr. wł./info. prasowa

Kategorie
Dom AGD i RTV

Testowałem DYSON Gen5 Detect Absolute. Teraz mam paranoje

Czy opłaca się wydać blisko cztery tysiące złotych na odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute? Trudno powiedzieć. Jednego jestem pewien – możesz nabawić się nerwicy natręctw. A winna temu wszystkiemu jest nowa elektroszczotka Fluffy Optic dołączona do zestawu.

Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.
Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.

Jeśli ktoś chce kupić topowy sprzęt do odkurzania, często otrzymuje poradę, by spoglądać w kierunku produktów marki Dyson. Czy słusznie? Cóż, inni producenci robią równie dobre odkurzacze, jednak w produktach brytyjskiego przedsiębiorstwa jest to coś. To tak jak na każde obuwie sportowe mówi się Adidasy czy na samochody terenowe niezależnie od marki powiemy, że jest to Jeep. Może to tylko moje wyobrażenie ale chyba coś w tym jest, prawda? Dlatego z przyjemnością przyjąłem propozycję testu DYSON Gen5 Detect Absolute. Tym bardziej, że trzy lata temu testowałem inny model – V11 Absolute. Sprawdźmy, co oferuje nam topowy model tego producenta. Zacznijmy od skróconej specyfikacji technicznej.

Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.
Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.

DYSON Gen5 Detect Absolute – dane techniczne

 • Moc ssania: 280 AW
 • Moc silnika: 752 W
 • Czas pracy: do 70 minut
 • Czas ładowania: 4,5 h
 • Objętość pojemnika na kurz: 0,77 l
 • Wymiary: długość – 127,6 cm, szerokość – 27,6 cm
 • Waga: 3,5 kg

Szczegółowa specyfikacja techniczna tego modelu dostępna jest na stronie Dyson.

Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.
Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.

Zawartość opakowania DYSON Gen5 Detect Absolute

Oprócz odkurzacza, w opakowaniu znalazł się szereg dodatków, które ułatwią doprowadzenie podłóg do porządku. Ba, jedna z nich sprawi, że będziesz odkurzał często i precyzyjnie. Dlaczego? Dowiesz się w dalszej części artykułu. Teraz poznajmy poszczególne akcesoria, które pojawiły się w opakowaniu.

Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.
Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.

Zacznijmy od elementu, który zapewne będzie wykorzystywany najczęściej. Jest to elektroszczotka Digital Motorbar. To nic innego jak pogromca brudów wszelakich. Pozbywa się dosłownie wszystkiego, co leży na podłodze – w tym sierści i włosów. Najważniejsze jest to, że została ona zaprojektowana tak, aby wspomniane włosy nie zawijały się wokół grzebieni. Szczerze? Nienawidzę późniejszego pozbywania się takich nieczystości. Całe szczęście, po wielu długich tygodniach testów mogę śmiało potwierdzić – włosy są skutecznie “prowadzone” do pojemnika na brud. Dodam jeszcze, że jest to najmocniejsza (przynajmniej tak mi się wydaje) elektroszczotka z zestawu.

Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.
Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.

Kolejny element to podświetlana elektroszczotka Fluffy Optic. To właśnie przez nią mam paranoje i wierzcie lub nie – dosłownie każdy, komu ją pokazałem był przerażony tym, co znajduje się na podłodze. Jest ona wyposażona w laser, który pokazuje nam za pomocą wiązki światła kurz niewidoczny dla ludzkiego oka. Szczerze – wielki szok. Niby poodkurzałem, wydaje mi się, że podłogi są idealnie czyste, ale nie. Podpinam Fluffy Optic i dostaję szybką weryfikację mojego sprzątania. Cóż, trzeba się przyzwyczai do tego i przymknąć oko bo wystarczy, że przejdziemy kilkukrotnie po pomieszczeniu i kurz błyskawicznie osiada na podłodze.

Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.
Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.

W opakowaniu producent umieścił także mini elektroszczotkę, która w moim przypadku sprawdzała się świetnie podczas czyszczenia dywanów oraz materaca w sypialni. Ma stożkowy wygląd, który ma za zadanie zapobiegać plątaniu się włosów czy zwierzęcej sierści. Jej plusem jest to, że nie “wciąga” cienkich dywanów, co zdarza się w przypadku znacznie mocniejszego modelu Digital Motorbar.

Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.
Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.

Pozostało nam jeszcze kilka elementów. Jest na przykład wbudowana szczotka podłużna, która zbiera kurz z trudno dostępnych miejsc. Znajdziemy jeszcze końcówkę combi, która pomoże nam np. w samochodzie. Znacznym ułatwieniem w przypadku nisko położonych oraz równie trudno dostępnych miejsc będzie zastosowanie końcówki Low Reach, która może “zginać się” do 90 stopni. Pozostaje nam jeszcze ścienna stacja dokująca, na której możemy zamontować dwa akcesoria oraz ładowarka.

Wygląd zewnętrzny i jakość wykonania DYSON Gen5 Detect Absolute

Cóż, w tym przypadku mówimy o bardzo charakterystycznym designie jeśli chodzi o odkurzacze pionowe. Trudno pomylić sprzęt marki Dyson z produktami innych firm. Nie inaczej jest w przypadku DYSON Gen5 Detect Absolute. Testowany model można kupić w dwóch wariantach kolorystycznych. W moim przypadku jest to połączenie miedzi, fioletu i błękitu. Oczywiście, w górnej części umieszczono filtr HEPA połączony z wyświetlaczem, który informuje nas o tym, co znajduje się w powietrzu. Idąc dalej mamy bardzo mocny silnik, z rączką (całe szczęście, nie trzeba trzymać cały czas przycisku, aby odkurzacz pracował) następnie pojemnik na brud – również z filtrem, długą rurę oraz końcówkę. Jaką? Wszystko zależy od tego, jaką wybierzemy rzecz jasna.

Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.
Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.

Nie mam zastrzeżeń do samego wyglądu urządzenia, jak i jego jakości wykonania, chociaż przy elementach ruchomych – mam tu na myśli np. szczotkę, ta po dłuższym użytkowaniu zaczynała skrzypieć. Fakt, wystarczy ją zakonserwować ale jednak, testowane urządzenie nie ma tak ogromnego “przebiegu”, by akceptować coś takiego. Tym bardziej, że mówimy o najwyższej półce w przypadku odkurzaczy. Jeśli mam być szczery, liczyłem na lepsze wykonanie.

Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.
Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.

Test praktyczny DYSON Gen5 Detect Absolute

Czas przejść do najważniejszej części recenzji odkurzacza. W skrócie – jak się z niego korzysta? Dobrze i nie dobrze. Ewidentnie wyczuwalna jest ogromna moc, jaką dysponuje ten model. On wręcz wciąga wszystko, co napotka na swojej drodze. Możemy zmieniać poziom mocy, co przekłada się rzecz jasna na czas pracy. Jest tryb auto, który sam dostosowuje moc silnika do potrzeb danej powierzchni. Jest też Eco, który znacznie wydłuża czas pracy ale oczywiście moc jest znacznie mniejsza – ten tryb będzie dobry tam, gdzie jedynie np. zbieramy jakieś małe zabrudzenie. Pozostaje tryb najmocniejszy, który eliminuje dosłownie wszystkie nieczystości. Rzecz jasna, czas pracy akumulatora będzie najmniejszy. A jakie wyniki osiągnąłem?

 • Tryb Eco – czas pracy 45 minut
 • Tryb auto – czas pracy 25 minut
 • Tryb boost – czas pracy 10 minut

Przy okazji, czas ładowania akumulatora wyniósł około 4 – 4,5 godziny. Nie miałem ani razu potrzeby ponownego ładowania akumulatora podczas pracy, ale cóż, mam małe pomieszczenia (realna powierzchnia użytkowa to około 40 metrów kwadratowych).

Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.
Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.

O ile mi ta kwestia nie przeszkadzała, o tyle moja niewiasta mocno marudziła na wagę odkurzacza DYSON Gen5 Detect Absolute. Faktycznie, 3,5 kilograma po pewnym czasie może wpływać negatywnie na komfort pracy. Tak też było w tym przypadku. Nie pomaga również silnik zainstalowany w górnej części urządzenia. Cóż, jest on po prostu ciężki i trzeba się do tego przyzwyczaić. Ewentualnie to zawsze Ty, nie Twoja kobieta będziesz odkurzał wasze mieszkanie. Musisz się do tej kwestii przyzwyczaić, gdyż nie widzę innego wyjścia.

Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.
Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.

Czy warto kupić DYSON Gen5 Detect Absolute?

Szczerze? Trudno mi powiedzieć. 3899 zł, bo tyle dziś kosztuje ten model to bardzo dużo pieniędzy. Fakt, to najwyższa półka jeśli chodzi o wydajność odkurzania. Do tego dochodzi duża ilość elementów dodatkowych, jakie znajdują się w zestawie. Napiszę wprost – jak Cię stać to kup bo jest to bardzo wydajny sprzęt (pamiętaj o tym, że jest też ciężki więc to Ty będziesz odkurzał, nie Twoja luba). Jeśli jednak ta cena Cię odstrasza, sugeruję spojrzeć w kierunku V12 Detect Slim Absolute. Co prawda moc jest o wiele mniejsza, ale nadal to najwyższa półka odkurzaczy pionowych. Do tego jest on o wiele lżejszy! Ewentualnie może inni producenci? Muszę wziąć się za testowanie tego typu sprzętu.

Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.
Odkurzacz pionowy DYSON Gen5 Detect Absolute.
Kategorie
Dom

Agregaty prądotwórcze. Jak odróżnić oryginał od podróbki?

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną oraz niepewności związanej z awariami i przeciążeniami sieci, temat własnych źródeł zasilania nabiera coraz większego znaczenia. W dzisiejszym społeczeństwie, w którym praktycznie każdy aspekt życia zależy od dostępu do prądu, pojawia się coraz większe zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii. Jednym z rozwiązań, które zdobywa popularność, są agregaty prądotwórcze. Jak dokonać prawidłowego wyboru i odróżnić oryginał od podróbki?

Agregaty prądotwórcze to alternatywne i niezależne źródło energii

Agregaty prądotwórcze to niezawodne urządzenia, które umożliwiają produkcję energii elektrycznej w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, niezależnie od dostaw z sieci czy warunków atmosferycznych. W tym kontekście warto bliżej przyjrzeć się roli i znaczeniu generatorów prądu, które stanowią nie tylko gwarancję dostępu do prądu w razie potrzeby, ale także niezależność od zewnętrznych czynników, takich jak brak energii elektrycznej czy niestabilne warunki pogodowe.

Przeczytaj także: Pompa ciepła Woltair WLTR to zabezpieczenie przyszłości.

Wysokie zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii, które nie są uzależnione od tradycyjnych sieci energetycznych, otwiera drzwi dla oszustów, którzy widzą potencjał w sprzedaży fałszywych kopii renomowanych agregatów prądotwórczych. Jak odróżnić oryginalne agregaty prądotwórcze od podróbek? Na czym się opierać i na co zwracać uwagę? Sprawdźmy to!

Agregaty prądotwórcze. Jak odróżnić oryginał od podróbki?
Agregaty prądotwórcze. Jak odróżnić oryginał od podróbki?Na zdjęciu model: Honda_EU70iS. Fot. info. prasowe

Agregaty prądotwórcze. Na co zwracać uwagę podczas wyboru urządzenia?

Rozważając zakup agregatu prądotwórczego, należy traktować go jako strategiczną inwestycję, gdzie kluczowym kryterium jest jakość. Jakość tego urządzenia przekłada się bezpośrednio na generowany prąd, decydujący o trwałości odbiorników, rzetelności deklarowanej mocy, długotrwałej niezawodności oraz bezawaryjności, zależnej od prawidłowej eksploatacji. Dodatkowymi istotnymi aspektami są łatwość obsługi, możliwość serwisowania oraz szybki dostęp do oryginalnych części eksploatacyjnych.

Gwarantem wysokiej jakości, oryginalnej produkcji oraz bezproblemowego użytkowania jest nabywanie agregatu w Autoryzowanej Sieci Sprzedaży. Tam wykwalifikowani sprzedawcy zobowiązani są do uruchomienia urządzenia i wykonania pełnego przeglądu zerowego przed jego przekazaniem kupującemu.

Podczas wyboru odpowiedniego agregatu prądotwórczego istotne jest również uwzględnienie rodzaju i mocy odbiorników, czasu pracy, rodzaju stabilizacji napięcia oraz wagi urządzenia. Należy pamiętać, że koncentrując się na tych kryteriach, nie należy pomijać innych istotnych elementów, które mogą mieć wpływ na efektywne i zadowalające korzystanie z agregatu w dłuższej perspektywie czasowej. Należy też zwrócić uwagę na aspekt serwisowania urządzenia i czy dostęp do oryginalnych części eksploatacyjnych jest szybki.

Dlaczego nie warto inwestować w podrabiane agregaty prądotwórcze?

Inwestowanie w podrobione agregaty prądotwórcze, zwłaszcza te, które nielegalnie noszą oznaczenie logo Honda (często niezgodne z oryginalnym), jest decyzją, która niesie za sobą szereg ryzyk. Istnieje kilka kluczowych powodów, dla których warto powstrzymać się od takich zakupów:

 • Brak certyfikatów bezpieczeństwa: Podrobione agregaty prądotwórcze często nie posiadają wymaganych certyfikatów bezpieczeństwa, co oznacza, że ich używanie może być niezgodne z przepisami i stwarzać potencjalne zagrożenie.
 • Niskiej jakości materiały i brak podzespołów Honda: Konstrukcja podróbek nie opiera się na oryginalnych podzespołach Honda, co przekłada się na niższą jakość i parametry niezgodne z oryginałem.
 • Ryzyko dla życia i zdrowia: Używanie podróbek może skutkować poważnymi zagrożeniami dla życia i zdrowia. Potencjalne porażenia elektryczne oraz ryzyko pożaru są realnymi problemami związanymi z nielegalnymi kopiami.
 • Krótki okres żywotności i brak dostępności części zamiennych: Podrobione agregaty prądotwórcze zazwyczaj nie są trwałe i szybko ulegają awariom. Znalezienie odpowiednich części zamiennych może być praktycznie niemożliwe, co skutkuje dodatkowymi kosztami.
 • Dodatkowe koszty i zniszczenie odbiorników: Utrzymywanie podróbek wiąże się z nieplanowanymi kosztami związanymi z koniecznością serwisowania lub napraw. Ponadto, podróbki mogą spowodować uszkodzenia zasilanych nimi odbiorników.

W związku z tym, Aries Power Equipment oraz Autoryzowana Sieć Serwisowa nie sprzedają części do podróbek urządzeń Honda, ani nie podejmują się naprawy tych nielegalnych kopii. Inwestycja w oryginalne i bezpieczne agregaty prądotwórcze jest kluczowym krokiem dla zapewnienia nie tylko efektywnego źródła zasilania, ale także bezpieczeństwa i trwałości.

Analiza rynku i samego urządzenia jest kluczowa

Przed dokonaniem zakupu agregatu prądotwórczego zaleca się staranne zapoznanie się z parametrami oraz zdjęciami oryginalnego urządzenia, aby stworzyć solidny punkt odniesienia. Kiedy potencjalny nabywca posiada już te informacje, istotne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy różnych aspektów, które mogą wpłynąć na ostateczną decyzję zakupową.

Po pierwsze, warto sprawdzić tożsamość sprzedającego, dokładając starania w celu uzyskania informacji na temat jego reputacji i wiarygodności. Dodatkowo, istotne są kwestie związane z ceną oraz dostępną gwarancją. Potencjalny nabywca powinien uzyskać pełen zakres dokumentów potwierdzających legalność zakupu, a także sprawdzić ogólny stan urządzenia, zwracając uwagę na zgodność gniazd z oryginalnym modelem, stabilizację napięcia, tabliczki znamionowe, numer seryjny, silnik oraz pojemność zbiornika na paliwo.

Agregaty prądotwórcze oryginalnej produkcji powinny zostać dostarczane z kompletem dokumentów, w tym oryginalną Kartą Gwarancyjną Aries Power Equipment – Generalnego Dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce. W przypadku zakupu na terenie Polski, karta gwarancyjna ta musi być wypełniona i podstemplowana przez Autoryzowanego Sprzedawcę. Istotnym elementem są również instrukcje obsługi producenta, które powinny być dostępne w formie książkowej (wydanie wielojęzyczne), a także tłumaczenie na język polski, dostarczane przez Autoryzowanego Sprzedawcę.

Staranność i uwaga przy analizie tych aspektów zagwarantują potencjalnemu nabywcy pewność, że dokonuje zakupu oryginalnego, bezpiecznego i trwałego agregatu prądotwórczego.

Na co zwracać uwagę podczas kupna agregatów prądotwórczych?

Szczegółowej analizy kluczowych elementów dokonamy na dwóch jednofazowych agregatach prądotwórczych marki Honda: modelu EU70iS o mocy 7 kW oraz modelu EM5500CXS o mocy 5,5 kW. Poprzez skupienie się na tych dwóch jednostkach, które reprezentują różne poziomy mocy, przyjrzymy się istotnym aspektom ich konstrukcji, funkcji oraz parametrów technicznych, co pozwoli nam odróżnić oryginał od podróbki.

Cena

Oferowana na rynku cena agregatu prądotwórczego jest często pierwszym sygnałem, który powinien wzbudzić naszą uwagę. Jeśli jest ona nadzwyczaj atrakcyjna, warto zastanowić się, co kryje się za tym pozornie korzystnym ofertom. Kluczowe jest zrozumienie przyczyn tej okazjonalnej ceny, a pytania o to, czy agregat jest nowy czy używany, oraz kto jest sprzedawcą, stają się nieodłączną częścią procesu decyzyjnego.

Warto zdawać sobie sprawę, że jakość ma swoją cenę, a każdy agregat prądotwórczy marki Honda to starannie przemyślana konstrukcja, gdzie każdy element spełnia ściśle określone parametry dostosowane do reszty urządzenia. W procesie produkcji wszystkie podzespoły podlegają bardzo rygorystycznym normom jakości, są poddawane wieloetapowym kontrolom i testom przez Koncern Honda. Każdy materiał eksploatacyjny oraz część zamienna jest precyzyjnie oznaczona i przypisana do konkretnego modelu agregatu. Niska cena agregatu może być sygnałem, że produkt nie spełnia standardów jakościowych marki Honda. Staranność i solidność konstrukcji tego rodzaju urządzeń zazwyczaj idą w parze z odpowiednią ceną, która jest odzwierciedleniem wysokiej jakości użytych materiałów i precyzyjnego wykonania.

Wygląd ogólny

Jeśli chcemy kupić oryginalne agregaty prądotwórcze, zachowanie czujności podczas ich zakupu to kluczowy element, a zewnętrzny wygląd urządzenia może dostarczyć istotnych wskazówek. Oryginalność marki Honda często podkreśla nie tylko charakterystyczne logo, ale przede wszystkim czerwony kolor agregatu. Białe agregaty prądotwórcze nie są autentycznymi produktami tego producenta!

Również konstrukcja zewnętrzna ma znaczenie – oryginalne modele, jak Honda EU70iS, cechuje precyzyjne wykonanie, wykorzystując rurę ramy o okrągłym przekroju oraz solidne, składane do dołu rączki transportowe wykonane z rurki o przekroju okrągłym. W przypadku podróbek, różnorodność w budowie i niestaranność wykonania, często widoczne w kolorystyce ramy, stanowią wyraźne sygnały wskazujące na potencjalne nieprawidłowości. Staranność w zauważeniu tych detali może znacząco wpłynąć na pewność co do autentyczności i jakości zakupionego agregatu prądotwórczego.

Gniazda

Rozpoznanie oryginalnej produkcji agregatu prądotwórczego może się okazać niezwykle pomocne dzięki liczbie i rodzajowi dostępnych gniazd.

Na przykład, jednofazowy agregat prądotwórczy Honda EU70iS, charakteryzujący się inwerterową stabilizacją napięcia, oferuje różne wersje z 3 gniazdami AC 230V 16A lub 2 gniazdami AC 230V 16A i jednym AC 230V 32A. W przypadku podróbek tego modelu, często pojawiają się nieprawidłowości, takie jak gniazdo prądu stałego DC, gniazdo AC oznaczone 220V, czy gniazda trójfazowe z oznaczeniem 380V lub 400V. Podobnie, oryginalny agregat Honda EM5500CXS, będący jednofazowym urządzeniem, wyposażony jest w 2 gniazda AC 230V, nie posiadając trójfazowego gniazda 400V ani gniazda DC.

Skrupulatna analiza liczby i rodzaju gniazd może więc stanowić istotne kryterium identyfikacji oryginalności agregatu, pomagając w uniknięciu nieautentycznych kopii, które mogą wprowadzić użytkownika w błąd co do funkcjonalności i bezpieczeństwa zakupionego urządzenia.

Numer seryjny

W przypadku zakupu agregatu poza Autoryzowaną Siecią Sprzedaży, zwłaszcza gdy cena budzi pewne wątpliwości, zaleca się skontaktowanie z Autoryzowanym Sprzedawcą w celu weryfikacji numeru seryjnego urządzenia. Numer seryjny stanowi kluczowy element identyfikacyjny, a podróbki często posiadają identyczne numery seryjne, które nie odpowiadają żadnemu autentycznemu urządzeniu marki Honda.

Weryfikacja numeru seryjnego u Autoryzowanego Sprzedawcy jest nie tylko skutecznym środkiem ochrony przed oszustwem, ale również gwarantuje pewność co do oryginalności zakupionego agregatu prądotwórczego.

Tabliczka znamionowa

Przed zakupem agregatu prądotwórczego warto zwrócić szczególną uwagę na tabliczkę znamionową, która stanowi kluczowe źródło informacji o parametrach urządzenia.

Oryginalny Agregat EU70iS charakteryzuje się umiejscowieniem tabliczki znamionowej na górnej ściance obudowy, z lewej strony, a w starszych wersjach także na górze i z prawej strony obudowy, w jej dolnej części. W przypadku podróbek, tabliczka znamionowa może znajdować się w różnych miejscach.

Najważniejsze jest jednak to, aby przedstawione na tabliczce znamionowej dane zgadzały się z oryginalną produkcją oraz miały potwierdzenie parametrów w dokumentacji agregatu. Przykładowo, w podróbkach tabliczka może wskazywać moc maksymalną na poziomie 5,5 kW, podczas gdy oryginalny agregat posiada moc maksymalną wynoszącą 7 kW. Weryfikacja tabliczki znamionowej to kluczowy krok w zapewnieniu sobie pewności co do autentyczności i zgodności zakupionego urządzenia z oczekiwaniami użytkownika.

Stabilizacja napięcia

Stabilizacja napięcia stanowi kluczowy element oceny parametrów agregatu prądotwórczego, równie ważny co jego moc elektryczna. Funkcją stabilizacji jest eliminacja wahań napięcia, co sprawia, że agregat z nowoczesnym systemem stabilizacji napięcia dostarcza energię elektryczną najwyższej jakości – zawsze o wartości zasilającej odbiorniki energii elektrycznej w sposób stabilny.

Oryginalny agregat Honda EU70iS, będący jednofazowym urządzeniem z zaawansowanym inwerterem, charakteryzuje się niezależnością od obrotów silnika, co pozwala mu błyskawicznie reagować na częste zmiany obciążenia. Inwerter utrzymuje stabilne wartości napięcia i częstotliwości, działając na zasadzie przetwornicy AC-DC-AC, a co za tym idzie, eliminując wszelkie nieregularności. Precyzyjne dostosowanie do parametrów zespołu “silnik-prądnica” sprawia, że agregat jest bezpieczny dla podłączonych odbiorników, co korzystnie wpływa na ich długotrwałą żywotność. Zastosowanie agregatu prądotwórczego z inwerterem gwarantuje, że zasilane odbiorniki pracują równomiernie, z rzeczywistą mocą i o oczekiwanej wydajności.

Agregaty prądotwórcze. Jak odróżnić oryginał od podróbki?
Agregaty prądotwórcze marki Honda, model Honda EM5500CXS. Fot. info. prasowe

Agregat prądotwórczy Honda EU70iS, dzięki zaawansowanemu inwerterowi i długiemu czasowi pracy na jednym zbiorniku paliwa (ponad 12 godzin przy obciążeniu znamionowym), stanowi doskonałe rozwiązanie do zasilania różnorodnego sprzętu. Idealnie sprawdza się w obszarze RTV AGD, obsługuje elektronarzędzia, a szczególnie skomplikowane urządzenia elektroniczne, takie jak sprzęt medyczny, aparatura pomiarowa czy sprzęt komputerowy. Dostępna opcja wersji AUTO umożliwia podłączenie agregatu do sieci elektrycznej, gdzie System Zasilania Rezerwowego uruchamia go podczas zaniku napięcia i wyłącza po jego przywróceniu. Warto zauważyć, że w podróbkach, nawet jeśli zainstalowano stabilizację napięcia, rzadko spełnia ona normy Honda.

W przypadku modelu Honda EM5500CXS, zastosowanie inteligentnego automatycznego regulatora (i-AVR) i nowoczesnego silnika iGX390 wpływa korzystnie na stabilizację parametrów wyjściowych. To rozwiązanie gwarantuje wysoką jakość wytwarzanego prądu, poprawiając działanie oraz żywotność odbiorników indukcyjnych. Zestawienie silnika nowej generacji z przewymiarowaną prądnica umożliwia uzyskanie dodatkowej krótkotrwałej mocy powyżej mocy maksymalnej agregatu. Model ten polecany jest do zasilania różnych urządzeń, w tym sprzętu RTV AGD, monitorów LCD/LED/PLAZMA, komputerów, kamer czy sterowników pieców C.O. Warto zauważyć, że podróbki tego modelu zazwyczaj nie posiadają stabilizacji napięcia, co potencjalnie wpływa na jakość dostarczanego prądu.

Silnik i zbiornik na paliwo

Oryginalność silnika i odpowiednia pojemność zbiornika na paliwo są kluczowymi elementami charakteryzującymi agregaty prądotwórcze marki Honda. Silnik musi być wyłącznie produkcji Honda, zapewniając nie tylko wysoką wydajność, ale także niezawodność w uruchamianiu i długotrwałe funkcjonowanie. Ponadto, właściwa pojemność zbiornika na paliwo gwarantuje, że agregat pracuje z deklarowaną mocą rzeczywistą oraz przez określony czas na jednym tankowaniu.

Choć sprawdzony zakup może wymagać czasu i uwagi, korzyści w dłuższej perspektywie są znaczące. Oryginalne agregaty Honda zapewniają niezawodne i bezpieczne zasilanie dla różnorodnych odbiorników, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji i konieczności serwisowania. Gwarancją nabywania autentycznych urządzeń jest zakup w Autoryzowanej Sieci Sprzedaży, gdzie jakość, bezpieczeństwo i pełna zgodność z normami producenta są priorytetem.

Źródło i zdjęcia: info. prasowe/opr. wł.

Kategorie
Dom

Pompa ciepła Woltair WLTR to zabezpieczenie przyszłości

W wielu domostwach od kilku lat montowane są nowoczesne urządzenia, które mają generować ciepło. Oczywiście mowa o pompach ciepła, które są obecnie bardzo popularne. Na rynku pojawiła się nowa pompa ciepła Woltair WLTR dająca większe możliwości monitorowania pracy urządzenia oraz oszczędzania.

Pompa ciepła Woltair WLTR wchodzi na polski rynek

Woltair zaprezentowało nową, autorską pompę ciepła, która daje jeszcze większe możliwości. Model WLTR wyróżnia się na tle konkurencji zaawansowanym modelem zdalnego dostępu i zaawansowanego sterowania. Pompa ciepła Woltair WLTR daje nam możliwość podłączenia jej do sieci LAN, dzięki czemu jesteśmy w stanie ją zdalnie konfigurować, serwisować i monitorować, zapobiegając potencjalnym problemom.

Przeczytaj także: Woltair się nie zatrzymuje. 12 producentów pomp w ofercie!

Pompa ciepła Woltair WLTR ma także rozwiązanie awaryjne, które możemy wykorzystać, gdy zabraknie dostępu do sieci internetowej. Zamontowana w niej karta SIM gwarantuje stałe i płynne połączenie z internetem, dzięki czemu nawet w takich momentach możemy monitorować jej pracę. Możliwość zdalnego sterowania to nie wszystko, co ma do zaoferowania najnowsza pompa ciepła w ofercie czeskiego producenta.

Pompa ciepła Woltair WLTR to zabezpieczenie przyszłości
Pompa ciepła Woltair WLTR to zabezpieczenie przyszłości

Nowoczesne rozwiązania, które przenoszą się na wyższy poziom pracy

W tego typu urządzeniach najważniejsza jest wydajność pracy, dlatego też Woltair przy projektowaniu modelu WLTR skupił się na precyzji jej działania. Wydajność oraz zużycie oparte są nie tylko na aktualnej temperaturze zewnętrznej, ale również na prognozie pogody przepowiadanej dla regionu. Dzięki tej technologi pompa ciepła Woltair WLTR jest w stanie oszacować i zoptymalizować zużycie oraz koszty ogrzewania.

Urządzenie oferuje także możliwość spersonalizowania trybu ogrzewania w zależności od trybu gospodarstwa nawet co do godziny! Sam poziom zużycia energii ukazywany jest dokładnie przy użyciu wskaźnika mocy pulsacyjnej, zintegrowanego bezpośrednio z panelem kontrolnym. Użytkownicy mają możliwość śledzenia statystyk na czytelnych wykresach.

Zainteresowanie tematyką pomp ciepła u polskich konsumentów w ostatnich latach znacznie wzrosło. Oczekują oni przede wszystkim urządzeń odpowiednio dopasowanych do swoich gospodarstw domowych oraz działających efektywnie. Nasza pompa ciepła WLTR jest innowacyjna w tym kontekście, że optymalizuje zużycie i wydajność urządzenia nie tylko na podstawie bieżącej pogody, ale też tej prognozowanej. Wygodne, zdalne sterowanie oraz przejrzyste monitorowanie wyników przypadną do gustu polskim użytkownikom.

Michał Borek, Country Manager w Woltair Polska

Źródło: opr. wł./info. prasowe

Kategorie
Dom

Pielęgnacja ogrodu zimą. Nie trzeba? Błąd! Wręcz musisz!

Jeśli wydaje Ci się, że pielęgnacja ogrodu zimą jest zbędna to… masz rację – wydaje Ci się. Nie ma nic gorszego niż zaniedbany, pozostawiony “na pastwę losu” ogród. W tym artykule prezentuję kilka praktycznych porad, które sprawią, że będzie oczekiwał na wiosnę w odpowiednich warunkach.

Niezależnie od tego, czy jest duży czy mały, pielęgnacja ogrodu zimą jest równie ważna, co zajmowanie się nim podczas innych pór roku. O ile jesień mamy już za sobą (wtedy to przecież sprzątamy opadłe liście i przygotowujemy rośliny na “sen”), o tyle zima rozkręca się na dobre. Jeśli myślisz, że nie musisz nic robić do wiosny, mylisz się. Czeka na Ciebie wiele zadań, które musisz zrealizować, jeśli chcesz cieszyć się ładnym ogrodem przez cały rok.

Pielęgnacja ogrodu zimą. Nie trzeba? Błąd! Wręcz musisz!
Pielęgnacja ogrodu zimą. Nie trzeba? Błąd! Wręcz musisz!

Przygotowałeś ogród na sezon zimowy?

Mam nadzieję, że wykosiłeś trawnik przed tym, jak spadł śnieg, prawda? Oczywiście, mowa o standardowej wysokości, czyli około 4 – 6 centymetrów od ziemi. Swoją drogą, mam wielką ochotę przetestować w nadchodzącym sezonie roboty koszące. Karol sprawdził już kosiarki automatyczne w ubiegłym roku. Oferta jest nadal aktualna, więc możecie sprawdzić kilka modeli – kto wie, może kupisz robota w lepszej cenie niż w sezonie?

Tak czy inaczej, wracamy do ogrodu zimą. Przede wszystkim sugeruję aby unikać stosowania soli na podjazdach. Dlaczego? Może ona przeniknąć do gleby, przez co pojawi się problem z prawidłowym rozwojem roślin. Jeśli śnieg zniknie, nawet nie myśl o podlewaniu i nawożeniu. Trawnik jest w tym czasie “uśpiony”, a to sprawia, że nie wykorzysta ani wody ani nawozów. Szkoda Twojej pracy.

Pielęgnacja ogrodu zimą. Nie trzeba? Błąd! Wręcz musisz!
Pielęgnacja ogrodu zimą. Nie trzeba? Błąd! Wręcz musisz!

Pielęgnacja ogrodu zimą. O tym musisz pamiętać!

Jeśli już spadnie śnieg, unikaj wchodzenia na trawnik. Dlaczego? Podczas gdy temperatura jest bliska zeru, komórki roślinne wydalają wodę do przestrzeni wewnątrzkomórkowych. Efekt? Są bardziej podatne na uszkodzenia. Niestety, jeśli uszkodzimy źdźbła trawy, ta może nie przetrwać trudnych, zimowych warunków.

Jeśli jest taka możliwość, możesz w czasie zimowym usunąć suche gałęzie. W tym przypadku przyda Ci się sekator. Widziałem, że kilku producentów ma w swojej ofercie wersje… elektryczne! Nie korzystałem z takiego rozwiązania, ale nie ukrywam, na przykład taki Stiga SC 100e wygląda fajnie. Z resztą, sami zobaczcie. Dzięki niemu nie zmęczymy się podczas przycinki drzew i krzewów.

Pozostając przy temacie usuwania uschniętych gałęzi, widziałem fajne rozwiązanie, które pozwala nam wykorzystać te “pozostałości” przycinania krzewów. Jest takie narzędzie jak rozdrabniacz, który “przerabia” suche gałęzie w wióry. Możemy je wykorzystać na przykład jako ściółkę do przykrycia gleby na rabatach kwiatowych bądź też w części warzywnej, właśnie teraz, w miesiącach zimowych. Oczywiście takie wióry mają również inne zadanie. Na przykład ograniczają wzrost chwastów, nawożą nasze rośliny i mają za zadanie zmniejszenie parowania wody z gleby.

Pielęgnacja ogrodu zimą. Nie trzeba? Błąd! Wręcz musisz!
Pielęgnacja ogrodu zimą. Nie trzeba? Błąd! Wręcz musisz!
Kategorie
Dom

To pomoże obniżyć Twoje rachunki za wodę i energię! Zobacz!

Nikt nie lubi wydawać dużych kwot na rachunki za wodę i energię, prawda? A przecież prać musimy, chcąc nie chcąc. Podobnie wygląda kwestia mycia naczyń, niezależnie od tego, czy korzystamy ze zmywarki czy też robimy to ręcznie. Dostałem wiadomość od Procter & Gamble, producenta takich popularnych marek jak Ariel, Fairy czy Vizir, w której przedsiębiorstwo chwali się nowymi produktami. Zastosowanie ich w naszych gospodarstwach domowych ma pomóc oszczędzić wodę oraz energię, a to ma obniżyć nasze rachunki.

To pomoże obniżyć Twoje rachunki za wodę i energię! Zobacz!
To pomoże obniżyć Twoje rachunki za wodę i energię! Zobacz!

Polacy szukają oszczędności wszędzie, gdzie tylko się da. Wcale mnie to nie dziwi. Inflacja oraz rosnące koszty życia sprawiają, że musimy optymalizować nasz budżet domowy. Według badania, które zostało przeprowadzone na próbie 824 konsumentów, Polacy chętnie piorą w niskiej temperaturze. Mowa o 40 stopniach Celsjusza. W sumie, ma to sens. Nie musimy mocno podgrzewać wody, a to oznacza niższe zużycie prądu potrzebne do tej “operacji”. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy produkt pozwoli nam skutecznie prać czy myć w niskiej temperaturze. Podobno Procter & Gamble ma na to rozwiązanie.

To pomoże obniżyć Twoje rachunki za wodę i energię! Zobacz!
To pomoże obniżyć Twoje rachunki za wodę i energię! Zobacz!

To pomoże obniżyć Twoje rachunki za wodę i energię! Zobacz, jakie to proste!

Nie jest to żadna reklama, żeby nie było. Po prostu przekazuje dalej informacje, które uzyskałem. Być może faktycznie dzięki zastosowaniu produktów, o których wspomina P&G oszczędzimy pieniądze, gdyż rachunki za wodę i energię będą niższe. Z resztą, sami zobaczcie co mówi o tym przedstawicielka przedsiębiorstwa.

Zmniejszenie temperatury prania czy mycia naczyń do 30°C służy nie tylko środowisku. To także krok w kierunku optymalnego zarządzania domowym budżetem. Ta z pozoru niewielka zmiana może przynieść znaczne rezultaty. Ze względu na fakt, że to proces podgrzewania wody w trakcie prania czy zmywania naczyń ma największy wpływ na środowisko ważne jest, aby zachęcać konsumentów do obniżenia temperatury, a jednocześnie wdrażać rozwiązania, które im to umożliwią.

mówi Justyna Rymkiewicz, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Europie Środkowej, P&G.

Jak widać, wcale nie musimy robić wiele aby faktycznie oszczędzić nasze pieniądze. Jak twierdzi P&G, wystarczy na przykład zredukować temperaturę prania z 60 na 30 stopni Celsjusza, a oszczędzimy do 60% energii elektrycznej na jeden cykl. To rzecz jasna przekłada się na o wiele niższe rachunki. Tylko, tak jak wspominałem, musimy wykorzystać odpowiednie detergenty, które faktycznie wypiorą nasze ubrania w takiej temperaturze. P&G, właściciel marki Ariel informuje, że wprowadził do swoich produktów technologię COOLCLEAN. Podobno ma ona sprawić, że uzyskamy te same efekty w znacznie niższych temperaturach.

To pomoże obniżyć Twoje rachunki za wodę i energię! Zobacz!
To pomoże obniżyć Twoje rachunki za wodę i energię! Zobacz!

Nie tylko temperatura się liczy. Jeśli chcemy obniżyć rachunki, musimy także zmniejszyć… długość cyklu

Sprawa dotyczy przede wszystkim właścicieli zmywarek. P&G sugeruje, że fakt, temperatura przekłada się na niższy rachunek za prąd, gdyż nie potrzebujemy go tak dużo, by podgrzać wodę. Musimy jednak pamiętać o czymś jeszcze. Mowa o długości cyklu – i tu niezależnie czy mowa o praniu czy myciu naczyń. W tym przypadku P&G chwali się nowymi kapsułkami do zmywania Fairy Platinum+, którem mają pomóc nam w redukcji temperatury zmywania do 30 stopni Celsjusza. Dodatkowo będziemy mogli włączyć krótszy program, który będzie równie skuteczny co ten długi. Podobno zyska nasz budżet dobowy, gdyż w przypadku jednego mycia zyskujemy prawie pięć litrów energii. Jak to możliwe? Firma informuje, że chodzi o krótki cykl poniżej 55 minut z wyłączeniem płukania wstępnego.

To pomoże obniżyć Twoje rachunki za wodę i energię! Zobacz!
To pomoże obniżyć Twoje rachunki za wodę i energię! Zobacz!

Jeśli masz ochotę, sprawdź inne nasze artykuły z kategorii dom.

Kategorie
Dom

Tu od stycznia 2024 nie będziesz mógł palić w piecu! [Lista]

Niestety, nie mamy się czym chwalić. Na 20 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż 12 to lokalizacje z Polski. Warto wiedzieć, że w tych województwach od stycznia 2024 nie będziesz mógł palić w piecu. Najgorsze jest to, że według danych, na wymianę czeka aż 3 miliony pieców o najniższej klasie.

Tu od stycznia 2024 nie będziesz mógł palić w piecu! [Lista]
Tu od stycznia 2024 nie będziesz mógł palić w piecu! [Lista]

Nie będziesz mógł palić w piecu węglem i drzewem!

Uchwała antysmogowa działa już w czternastu województwach. W ośmiu od stycznia 2024 nie będziesz mógł palić w piecu – tak zwanym kopciuchu, gdyż wchodzi zakaz używania wysokoemisyjnych źródeł ciepła. To nie koniec, gdyż od wiosny bądź od lipca przyszłego roku ustawa ta wejdzie w życie w kolejnych trzech województwach. Jeśli więc posiadasz ten najgorszy rodzaj pieca – tak zwany kopciuch – będziesz musiał go wymienić na nowoczesny model spełniający normy. Czeka Cię spory wydatek. Jakby tego było mało, od 2028 roku praktycznie nigdzie w Polsce nie będziesz mógł palić w piecu klasy 5!

Tu od stycznia 2024 nie będziesz mógł palić w piecu! [Lista]
Tu od stycznia 2024 nie będziesz mógł palić w piecu! [Lista]

Palisz w piecu “kopciuchem”? Możesz zapłacić do 5 tysięcy złotych kary!

Już teraz w wielu województwach zakazane jest spalanie paliwa takich jak miał, muł węglowy, flotokoncentraty czy węgiel brunatny. Do tego dochodzi na przykład zbyt mokre drewno, którego wilgotność przekracza 20%. Wiele osób ignoruje zakaz spalania paliw stałych. Efekt takiego podejścia może być dla wielu bardzo… kosztowny. Wystarczy spojrzeć na dane samej Małopolski, gdzie w ubiegłym roku skontrolowano 27 tysięcy gospodarstw domowych. Efektem było pięćset naruszeń. Jeśli po terminie granicznym nadal będzie wykorzystywany tak zwany kopciuch, właściciel takiego domu może spodziewać się kary wynoszącej do 5 tysięcy złotych.

Tu od stycznia 2024 nie będziesz mógł palić w piecu! [Lista]
Tu od stycznia 2024 nie będziesz mógł palić w piecu! [Lista]

Nie będziesz mógł palić w piecu nie spełniających norm

Gdzie jest najgorsze powietrze? Według danych Europejskiej Agencji Środowiska PM 2.5 jest największy w takich lokalizacjach jak Nowy Sącz, Piotrków Trybunalski, Łomżę, Żory, Kraków, Gliwice, Zgierz, Tarnów, Katowice, Częstochowę, Bielsko-Białą oraz Kalisz. Mało tego, są jeszcze gorsze informacje. Według Polskiego Alarmu Smogowego w Nowej Rudzie w 2022 roku było aż 95 dni ze smogiem. Dlatego też gminy “walczą” z tak zwanymi kopciuchami. W samym Krakowie usunięto ich już ponad 25 tysięcy. Według raportów i analiz powinniśmy się jeszcze pozbyć około trzech milionów pieców o najgorszych parametrach.

Uchwały natysmogowe wręcz wymuszają na właścicielach gospodarstw domowych modernizację systemu ogrzewania. Fakt, można zauważyć różnice w poszczególnych województwach i, co ciekawe, nie ma ich jeszcze w podlaskim oraz warmińsko-mazurskim, jednak wszędzie chodzi o jedno – o częściowy lub całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Co mają więc zrobić posiadacze takich kotłów? Muszą wymienić je na gazowe bądź na pompy ciepła. Dlatego też zauważa się duży rozwój przedsiębiorstw związanych z tzw. OZE. Mam na myśli takie jak Woltair, które zajmuje się sprzedażą fotowoltaiki oraz pomp ciepła.

W 2022 roku pomp ciepła brakowało, chętni do ich instalacji musieli czekać dosyć długo. Obecnie dostępność tych urządzeń jest duża, producenci i dystrybutorzy zwiększyli produkcję i dostawy do naszego kraju. Nie czeka się na nie dłużej niż miesiąc, nawet na wysokiej klasy urządzenia o niskim poborze energii. Widzimy jednak rosnące zainteresowanie i wzrost liczby zapytań, a także próśb o wyceny zakupu i instalacji takich urządzeń. Zapewne ma to związek z wchodzącym w wielu miejscach w życie od stycznia zakazem wykorzystywania pieców o najgorszych parametrach emisyjności.

mówi Dawid Pantera z Viessmann.
Tu od stycznia 2024 nie będziesz mógł palić w piecu! [Lista]
Tu od stycznia 2024 nie będziesz mógł palić w piecu! [Lista]

Nie będziesz mógł palić w piecu – kopciuchu. Do kiedy należy wymienić piec?

Czasu jest coraz mniej. Już niedługo nie będziesz mógł palić w piecu, który nie spełnia żadnych norm. W dalszej części tekstu wyszczególniona jest lista dat oraz informacji dotyczących wymiany pieca. Warto pamiętać o tym, że cały czas obowiązuje program Czyste Powietrze. Widać również coraz większe zainteresowanie właścicieli domów, którzy chcą skorzystać z dopłat. Według ogólnodostępnych danych na 12859 wniosków złożonych we wrześniu, 50% dotyczyło pomp ciepła, 33% kondensacyjnych kotłów gazowych. Co ciekawe, kwota wypłat w programie Czyste Powietrze we wrześniu wynosiła 249,8 milionów złotych. Przed rokiem (również we wrześniu) było to 153 milionów złotych.

Województwo mazowieckie 

 • 1 stycznia 2023 r. zakaz kopciuchów (kotłów bezklasowych) oraz pieców niespełniających wymogów ekoprojektu,
 • 1 października 2023 r. obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie, 
 • 1 stycznia 2028 r. w gminach okalających stolicę, z wyjątkiem kotłów klasy 5. zainstalowanych przed 10 listopada 2017 r. oraz kotłów spełniające normy Ecodesign zamontowanych przed 1 czerwca 2022,
 • 1 stycznia 2028 r. zabronione będzie stosowanie kotłów o klasie niższej niż 5.

Województwo małopolskie 

 • od wiosny 2024 r. (do końca sezonu grzewczego) piece bezklasowe oraz takie, które nie spełniają kryteriów z uchwały, 
 • 1 stycznia 2027 r. piece o klasie poniżej 5.

Województwo wielkopolskie 

 • 1 stycznia 2024 r. kopciuchy, czyli piece niespełniające norm żadnej z klas,
 • 1 stycznia 2026 r. kotły niespełniające wymogów ekoprojektu lub klasy 5. normy PN-EN 303-5:2012, (z wyjątkami),
 • 1 stycznia 2028 r. piece o klasie 3. i 4.

Województwo dolnośląskie

 • 1 lipca 2024 r. kotły niespełniające wymogów 3. klasy normy PN-EN 303-5:2012 (czyli kopciuchy) 
 • 1 lipca 2028 r. – piece na węgiel lub drewno o klasie niższa niż 5.

Województwo śląskie 

 • 1 stycznia 2022 r. piece bezklasowe eksploatowane dłużej niż 10 lat od daty wyprodukowania,
 • 1 stycznia 2024 r. kotły bezklasowe używane od 5 do 10 lat od daty produkcji,
 • 1 stycznia 2026 r. kotły bezklasowe używane do 5 lat od daty wyprodukowania,
 • 1 stycznia 2028 r. piece na paliwa stałe o klasie niższej niż 5.

Województwo łódzkie 

 • 1 stycznia 2025 r. piece bezklasowe, niespełniających wymogów żadnej z norm (posiadacze pieców i kominków sprzed 2018 r. mają czas do 1 stycznia 2026 r. na zamontowanie wymaganych w uchwale filtrów),
 • 1 stycznia 2028 r. wszystkie piece na paliwa stałe poniżej klasy 5. 

Województwo kujawsko-pomorskie 

 • 1 stycznia 2024 r. kominki i inne ogrzewacze pomieszczeń, które nie spełniają norm z uchwały antysmogowej,
 • 1 stycznia 2028 r. piece o klasie niższa niż 5.

Województwo lubelskie 

 • 1 stycznia 2024 r. piece bezklasowe (kopciuchy) oraz kotły klasy 1. i 2. według normy PN-EN 303-5:2002. –
 • 1 stycznia 2027 r. każdy piec węglowy klasy 3. i 4. 

Województwo lubuskie

 • 1 stycznia 2024 r. w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim piece na paliwa stałe o klasie niższej niż 5, 
 • 1 stycznia 2027 r. piece na paliwa stałe o klasie niższej niż 5 poza tymi miastami.

Województwo opolskie 

 • 1 stycznia 2029 r. piece bezklasowe. 
 • 1 stycznia 2032 r. kotły klas 3. i 4.

Województwo podkarpackie 

 • 1 stycznia 2024 r.  kotły bezklasowe eksploatowane od 5 do 10 lat od daty produkcji, 
 • 1 stycznia 2026 r. kotły bezklasowe eksploatowane do 5 lat od daty produkcji,
 • 1 stycznia 2028 r. piece na węgiel o klasie poniżej 5.

Województwo pomorskie 

 • 1 stycznia 2024 r. w Sopocie zakaz ogrzewania węglem oraz drewnem,
 • 1 września 2024 r. piece bezklasowe lub o klasie niższej niż 3,
 • 1 września 2026 r., pieców o klasie 3. oraz 4.

Województwo świętokrzyskie 

 • 1 lipca 2024 r. piece o klasie 3. i 4., 
 • 1 lipca 2026 r. kotły o klasie 5.

Województwo zachodniopomorskie 

 • 1 stycznia 2024 r.  piece bezklasowe, czyli kopciuchy niespełniające żadnych norm
 • 1 stycznia 2028 r.  piece o klasie poniżej 5.
Tu od stycznia 2024 nie będziesz mógł palić w piecu! [Lista]
Tu od stycznia 2024 nie będziesz mógł palić w piecu! [Lista]
Kategorie
AGD i RTV Dom

Chciałbyś mieć suszarkę? Oto 3 argumenty by ją mieć

Nie wiem jak was, ale mnie bardzo irytuje w sezonie jesienno-zimowym temat prania. Wiosną czy latem pranie błyskawicznie schnie na zewnątrz. A teraz? Zapewne tak jak ja, chciałbyś mieć suszarkę automatyczną. Cóż, nie ma co ukrywać – to są prawdziwe problemy dorosłych. Czy faktycznie warto kupić taki sprzęt? Oto trzy argumenty, które być może pomogą Ci podjąć decyzję o zakupie.

Chciałbyś mieć suszarkę? Oto 3 argumenty by ją mieć
Chciałbyś mieć suszarkę? Oto 3 argumenty by ją mieć

Z jednej strony powietrze jesienią i zimą jest naprawdę suche. Korzystamy ze specjalnych nawilżaczy, które poprawiają jego jakość. Oczywiście, winne w tej kwestii jest na przykład ogrzewanie, dzięki któremu, jak nie trudno się domyślić, mamy w domu ciepło. W związku z tym nie powinniśmy przecież marudzić na wilgoć, która powstaje za sprawą rozwieszonego prania. Wszyscy jednak dobrze wiemy, że nie o taką wilgoć nam chodzi. Ona może przecież być powodem wielu dolegliwości zdrowotnych. Szczególnie u alergików! Z resztą, kto z nas lubi konstrukcje ze schnącym praniem umieszczone w salonie czy sypialni? Wszystkim to przeszkadza – dobrze o tym wiemy.

Chciałbyś mieć suszarkę? Oto 3 argumenty by ją mieć
Chciałbyś mieć suszarkę? Oto 3 argumenty by ją mieć

Chciałbyś mieć suszarkę ale nie jesteś pewny czy warto? Oto trzy argumenty, które zapewne Cię przekonają

Trochę się powtórzę, ale naprawdę to jest bardzo ważne. Posiadając suszarkę bębnową możecie być pewni, że w waszych mieszkaniach nie będzie tak mocno gromadziła się wilgoć w okresie jesienno-zimowym, kiedy to pranie umieszczamy właśnie w jednym z pomieszczeń. Zastosowanie suszarki automatycznej przekłada się na brak dodatkowej, niepotrzebnej, a wręcz negatywnie wpływającej na nasze zdrowie wilgoci.

Kolejnym argumentem, który przemawia za zakupem suszarki bębnowej jest… szybkość działania. Co mam na myśli? Ile czasu mija od powieszenia prania do jego wyschnięcia? No właśnie. Musisz czekać godzinami – nie pomaga w tym również to, że w okresie jesienno-zimowym pranie schnie w domu, gdzie nie ma takiego przepływu powietrza jak na przykład na balkonie. Pewnie sobie myślisz – dobra, ale ja nie mam dostępu do odpływu. Taki problem to nie problem, serio. Suszarki automatyczne marki Samsung nie muszą być do niego podłączone. Dlatego też równie dobrze możesz taki sprzęt ulokować w dowolnym miejscu – na przykład w garderobie czy szafie, bo w sumie, czemu nie. I teraz totalne zaskoczenie, przynajmniej dla mnie. Pranie może być wysuszone po 35 minutach!

Chciałbyś mieć suszarkę? Oto 3 argumenty by ją mieć
Chciałbyś mieć suszarkę? Oto 3 argumenty by ją mieć

I na koniec trzeci argument, o ile nadal czytasz ten tekst, bo wydaje mi się, że już dawno przeglądasz dostępne suszarki automatyczne. Chodzi o to, że jeśli masz ulubione ubrania, zapewne dbasz o nie jak o coś bardzo wartościowego. Nikt z nas nie lubi przecież wyjmowania z bębna ubrań, które są pogniecione, prawda? Odpowiedzią na taki problem jest wykorzystanie suszarki, która posiada funkcję umożliwiającą suszenie prania w ten sposób, by ubrania albo nie wymagały prasowania, albo ewentualnie prasowanie było bardzo proste. Co ciekawe, Samsung oferuje taką technologię. Jakby tego było mało, suszarka będzie obracała bębnem przez 180 minut po zakończonym cyklu, abyśmy faktycznie uniknęli powstawania zagnieceń nawet wtedy, gdy zapomnimy o tym, że sprzęt zakończył już pracę.

Exit mobile version