Chcesz tatuaż? W USA przebadano tusze. Bywają toksyczne

Wiele osób chciałby mieć tatuaż. W sumie, może i ja też bym się odważył. Trzeba jednak się nad tym zastanowić, ponieważ w USA przebadano 100 tuszów, które są używane do tworzenia efektownych wzorów. Niektóre z nich okazały się być toksyczne!

Badania przeprowadzili naukowcy, którzy sprawdzili 100 tuszów i niestety, doszli do wniosku, że mogą się w nich pojawić substancje szkodliwe dla człowieka. A to przez problem z regulacjami salonów tatuaży. A raczej ich brakiem. Jak informuje portal GeekWeek, w wielu miejscach świata są to tak zwane usługi kosmetyczne, a to z kolei oznacza, że nie trzeba mieć żadnych certyfikatów. To więc oznacza, że producent takiego tuszu wcale nie musi dokładnie przedstawiać tego, z jakich składników się on składa. Właśnie dlatego naukowcy odkryli różne substancje i nanocząsteczki, które mogą być dla nas niebezpieczne.

Chcesz tatuaż? W USA przebadano tusze. Bywają toksyczne
Chcesz tatuaż? W USA przebadano tusze. Bywają toksyczne

Chcesz tatuaż? W USA przebadano tusze wykorzystywane podczas ich realizacji. Niektóre mogą zawierać toksyczny skład

Sprawa wyszła na jaw… przypadkiem. John Swierk z Binghamton University chciał przeanalizować to co się dzieje, kiedy używamy lasera do likwidacji tatuażu. Właśnie wtedy doszedł do wniosku, że tak naprawdę nie wiemy nic na temat tuszu, który jest używany do tworzenia różnych dzieł artystycznych na naszym ciele.

Według naukowca, tak naprawdę nie wiemy, co dajemy sobie wstrzyknąć pod naszą skórę. I faktycznie, jego badania dowiodły, że we wszystkich analizowanych tuszach znajdowały się substancje, które nie powinny znaleźć się w naszym ciele. Mowa między innymi o barwnikach azowych, które z jednej strony są bezpieczne, z drugiej jednak, w pewnych sytuacjach mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Chcesz tatuaż? W USA przebadano tusze. Bywają toksyczne
Chcesz tatuaż? W USA przebadano tusze. Bywają toksyczne

Mało tego, według badacza, niektóre tusze zawierają bardzo małe cząsteczki, które mogą wyrządzić w naszym ciele wiele szkód – w tym możemy również zachorować na raka. Co ciekawe, w Europie nie można używać szkodliwych pigmentów: niebieskiego (Blue 15) i zielonego (Green 7), które na przykład w USA wcale nie są kontrolowane.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że przebadane tusze pochodzą od popularnych producentów. Nie są to więc materiały, z których korzysta niewielu tatuatorów.

Chcesz tatuaż W USA przebadano 100 tuszy. Bywają toksyczne
Chcesz tatuaż W USA przebadano 100 tuszy. Bywają toksyczne

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Project Orion to sequel Cyberpunk 2077. CD Projekt RED potwierdził drugą część!

Project Orion, czyli tytuł roboczy drugiej części Cyberpunk 2077...

Ile czasu potrzeba by schudnąć?

Szczególnie w okolicach Nowego Roku w naszych głowach pojawia...

Poznaliśmy wygląd smartfonu Samsung Galaxy A14

W sieci pojawiły się nowe rendery pokazujące jak może...

Czy tak wygląda najgorsza klawiatura na świecie? Stworzyło ją Google!

Design klawiatur może się różnić, jednak jej konstrukcja jest...

Sony zablokuje przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft?

O przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft dowiedzieliśmy się już...
Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.