136
Views

Według Tatrzańskiego Parku Narodowego warto dwa razy zastanowić się nad wejściem na szlak, gdyż w Tatrach spadł śnieg. Drogi są śliskie i mokre, przez co tak naprawdę warunki do turystyki są utrudnione.

Wystarczy odwiedzić stronę monitorującą warunki w Tatrach, a konkretnie kamery.topr.pl. Na prezentowanych materiałach widać grubą warstwę śniegu w okolicach Kasprowego Wierchu, Doliny Pięciu Stawów, a nawet Hali Gąsiennicowej. Widok jest przepiękny. Oczywiście, w dolnych partiach, a więc np. w okolicach Doliny Chochołowskiej czy miejscowości takich jak Zakopane i Kościelisko śniegu nie ma, ale jest za to bardzo zimno. Obecnie jest zaledwie sześć stopni i deszcz. Pogoda poniżej 10 stopni “na plusie” ma się utrzymać do przyszłego czwartku.

W Tatrach spadł śnieg. Zima między innymi na Kasprowym
W Tatrach spadł śnieg. Zima między innymi na Kasprowym

W Tatrach spadł śnieg. Zima między innymi na Kasprowym Wierchu oraz w okolicach Doliny Pięciu Stawów Polskich

Zima nadchodzi? Myślę, że jeszcze nie. To po prostu niż, którego efektem jest 12 centymetrów śniegu na Kasprowym Wierchu i około trzy stopnie mrozu w wyższych partiach gór. Mało tego, w Dolinie Pięciu Stawów jest 17 centymetrów śniegu! Kolejnym problemem mogą być chmury, które ograniczają widoczność. Efektem może być utrata orientacji w terenie. TPN informuje, że warunki są trudne, dlatego przede wszystkim warto mieć raczki, wodoodporne obuwie oraz ciepłe ubranie. Warto posiadać również naładowany telefon i powerbank. Sugeruję również instalację mapy offline, dzięki której odnajdziemy szlak w przypadku, gdy będzie zasypany i będzie trudno odczytać znaki umieszczone na drodze.

W Tatrach spadł śnieg. Zima między innymi na Kasprowym
W Tatrach spadł śnieg. Zima między innymi na Kasprowym

Warunki na szlakach w Tatrach – wrzesień 2022

Analizując stronę internetową TOPR.pl dowiadujemy się, że warunki są bardzo trudne. Jeśli chcemy teraz odwiedzić wyższe partie Tatr musimy wiedzieć, że może nas spotkać oblodzenie oraz niski pułap chmur. Z kolei na szlakach, które znajdują się poniżej 1400 m n.p.m. dowiadujemy się, że w wielu miejscach jest błoto i bardzo wysoka wilgoć. Turystyka może być utrudniona. Należy również wiedzieć, że od 15 września zamknięty jest szlak na odcinku Skrajny Granat – Krzyżne! Od jutra natomiast otwiera się odcinek z Doliny Pięciu Stawów na Szpiglasową Przełęcz. Kolejna ważna sprawa – do 30 listopada wszystkie szlaki są zamknięte od zmierzchu do świtu!

Jeśli chcecie wyjść na szlaki, sprawdźcie stronę tpn.pl w celu analizy komunikatów turystycznych. Należy również sprawdzić prognozę pogody. Idąc teraz w góry trzeba mieć ciepłe ubranie, które będzie nas chronić przed deszczem, śniegiem czy silnym wiatrem. Nie idźcie sami – najlepiej wybrać się z drugą osobą. Jeśli zauważycie nagłą zmianę pogody powinniście czym prędzej zawrócić by uniknąć problemów.

W Tatrach spadł śnieg. Zima między innymi na Kasprowym
W Tatrach spadł śnieg. Zima między innymi na Kasprowym
Tagi:
·
Kategoria artykułu
Podróże
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.