108
Views

Coraz częściej słyszymy o cyberatakach, które mają związek z wojną na Ukrainie. Aplikacja z Google Play zawierała szkodliwy kod, który pozwalał na kradzież danych logowania do Facebooka. Mało tego, informacje te trafiały później na serwery w Rosji.

Mowa o Carftsart Cartoon Photo Tools. Aplikacja z Google Play pozwalała na edycję plików graficznych. Nie można jej już pobrać, aczkolwiek przed usunięciem ponad sto tysięcy osób zainstalowało ją na swoich smartfonach z Androidem. Konieczne jest jak najszybsze usunięcie jej z telefonu oraz wykasowanie jakichkolwiek danych dostępowych. Dlaczego? Aplikacja z Google Play posiadała zaimplementowanego trojana, który kradł dane logowania do Facebooka, a następnie przesyłał je do autorów na serwery w Rosji.

Aplikacja z Google Play kradła dane logowania do Facebooka!
Aplikacja z Google Play kradła dane logowania do Facebooka!

Aplikacja z Google Play kradła dane logowania do Facebooka!

Program już na starcie sugerował logowanie przez Facebooka, a pomagała w tym podrobiona strona sugerująca aby kontynuować używając wspomnianych danych logowania. Niestety, wcale nie łączyliśmy się z popularnym portalem społecznościowym, a wręcz przeciwnie – swój login i hasło wysyłaliśmy cyberprzestępcy. Najgorsze jest to, że dostęp do FB może pomóc w przejęciu kolejnych danych, w tym także numerów kart płatniczych. Dlatego też przede wszystkim, jeśli pobraliście Carftsart Cartoon Photo Tools, zmieńcie dane logowania do Facebooka. Kolejnym krokiem niech będzie aktywacja uwierzytelniania dwuetapowego. To znacznie pomoże w zabezpieczeniu naszego konta na Facebooku przed kolejnymi, potencjalnymi atakami.

Należy dodatkowo pamiętać, że co prawda aplikacja z Google Play zniknęła, jednak to nie oznacza, że została także usunięta z naszego smartfona. Jeśli nadal ją posiadacie, należy ją czym prędzej usunąć, bowiem niestety nadal może przesyłać nasze dane do cyberprzestępców!

Źródło informacji oraz zdjęć: Pradeo.com.

Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii nowe technologie.

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.