Na rynku pojawił się Apple MacBook Air 2020, czyli zaktualizowana wersja popularnego notebooka oferowanego przez giganta z Cupertino. Wielu dziennikarzy zdążyło przetestować ten model. Nasuwa się pytanie, czy warto kupić MacBooka Air 2020? Sprawdźcie, co sądzą o nim testerzy.

Apple MacBook Air 2020 – specyfikacja techniczna, cena

Zacznijmy od tego jak wygląda specyfikacja Apple MacBook Air 2020. Przede wszystkim dostępne są dwie wersje. Różnią się przede wszystkim procesorem oraz nośnikiem danych. Air za 4999 zł wyposażony jest w dość słaby, dwurdzeniowy procesor Intel Core i3 dziesiątej generacji oraz 256 GB SSD. Z kolei model za 6499 zł posiada czterordzeniowy procesor Intel Core i5 oraz dysk SSD o pojemności 512 GB. Oba modele mają wspólne pozostałe podzespoły.

MacBook Air 2020

  • 13,3-calowy wyświetlacz Retina 2560 x 1600 pikseli
  • Waga laptopa – 1,29 kg
  • Grafika: Intel Iris Plus
  • Pamięć: 8 GB RAM LPDDR4X 3733 MHz
  • Klawiatura Magic Keyboard (nowość)
  • Touch ID
  • Dwa porty Thunderbolt 3
  • Gładzik Force Touch

Oczywiście to nie oznacza, że są to jedyne opcje jeśli chodzi o specyfikację Apple MacBook Air 2020. Za dopłatą możecie wyposażyć komputer w czterordzeniowy procesor Intel Core i7 (10. generacji). Laptop może posiadać 16 GB pamięci RAM (prędkość pozostaje bez zmian). Możecie również zwiększyć pojemność pamięci masowej na 1 TB lub 2 TB. W przypadku tak zwanej “full opcji” MacBook Air 2020 będzie kosztował 8249 zł.

Apple MacBook Air 2020 - warto, czy nie?
Apple MacBook Air 2020 - warto, czy nie?

Czy warto kupić najnowszą wersję Air’a?

Najnowszy Air pojawił się 18 marca. Rzecz jasna nie była to jakaś spektakularna premiera, ponieważ temat dotyczy aktualizacji, czy inaczej “liftingu” tego modelu. Domyślam się, że dość mocno w mediach promowana będzie premiera najnowszych smartfonów iPhone, ale to jak narazie odległy temat. Oprócz nowego CPU serii Ice Lake, Apple wprowadziło w zaktualizowanym modelu klawiaturę Magic Keyboard. To chyba główny powód, dla którego warto by było kupić nowego Air’a. Ta zastąpiła niezbyt przyjemną w używaniu klawiaturę motylkową, która powodowała wiele problemów. Warto zauważyć, że nie jest to nowość, bowiem MacBook Pro w wersji 16-calowej wyposażony jest właśnie w Magic Keyboard.

Apple MacBook Air 2020 - warto, czy nie?
Apple MacBook Air 2020 - warto, czy nie?

Co sądzą recenzenci na temat odświeżonego MacBooka Air 2020?

Recenzenci czołowych portali tworzących treści o nowych technologiach przetestowali już odświeżoną wersję Air’a. Dana Wollman z Engadget sugeruje, że nie chce już wrócić do firmowego MacBooka Pro. Głównie za sprawą wygodnej klawiatury, która pojawiła się w nowym modelu Air na rok 2020. Z kolei redaktor Jason Snell z SixColors twierdzi, że głównym atutem tego laptopa jest przede wszystkim atrakcyjna (jak na produkty Apple) cena. Osobiście jednak nie uważam, że tysiąc dolarów, czy pięć tysięcy złotych u nas to odpowiednio wydane pieniądze na notebook z Core i3. Brian Heater z TechCrunch sugeruje zakup wersji z Core i5, ponieważ w przypadku słabszej wersji mogą pojawić się spadki wydajności podczas przełączania pomiędzy zadaniami. Podobnie sugeruje Engadget, który informuje, że przy uruchomieniu wielu aplikacji oprogramowanie przestaje płynnie pracować.

Najnowszy Apple MacBook Air 2020 wydaje się być dobrym sprzętem i jak na tego producenta, nawet w najmocniejszej konfiguracji wcale nie jest taki… drogi. Wiem, wiem, pojęcie względne. Dlatego też może się wydawać, że ilość sprzedanych sztuk może być znacznie wyższa w porównaniu do poprzednika, który odstraszał (przynajmniej mnie) przede wszystkim słabą klawiaturą.