Płaszcz męski dobrze skrojony, czyli jaki powinien być?

Płaszcze wracają do łask! Sięgamy po nie już nie tylko zimą, ale także jesienią i wczesną wiosną, gdy aura jest jeszcze zmienna. Jak dobrać płaszcz męski, aby wyglądać w nim dobrze? Sekretem jest skrojenie płaszcza na wymiar. Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając swój pierwszy płaszcz?

Optymalna długość płaszcza

Najważniejsza jest długość męskiego płaszcza. Wybierając odpowiedni dla siebie model, powinniśmy na nią zwrócić uwagę. Jaka jest idealna długość płaszcza? Nie ma tu jednego standardu, który można wymierzyć z linijką w ręce, żeby było dobrze. Długość płaszcza powinna być dobrana do naszego wzrostu.

  • Wysocy panowie mają problem z głowy, bo będą dobrze wyglądali w prawie każdym płaszczu. Nie może być tylko za krótki — minimalna długość jest wówczas, gdy płaszcz sięga do połowy pośladków.
  • W przypadku niższych panów sprawa się komplikuje, bo płaszcz nie może być też za długi, żeby nie skracać optycznie sylwetki. Maksimum, na jakie mogą sobie pozwolić, to płaszcz sięgający do kolan.

Jaki płaszcz męski: jedno- czy dwurzędowy?

Długość mamy określoną. Czas na wybór odpowiedniego modelu. Tylko na Modivo dostępne jest niemal sto różnych płaszczy męskich (sprawdź tutaj: www.modivo.pl/c/mezczyzni/odziez/plaszcze). Jaki płaszcz męski wybrać, aby był dla nas odpowiedni i dobrze wyglądał na naszej sylwetce?

Reklama

Jeśli mamy kilka nadprogramowych kilogramów, powinniśmy sięgnąć po płaszcz jednorzędowy, który doskonale maskuje mankamenty sylwetki. Najlepszy będzie taki, który nie jest zbyt mocno taliowany i ma dość oversize’owy charakter.

Z kolei płaszcz dwurzędowy to opcja dobra dla szczupłych i wysokich mężczyzn, którym nie przeszkadza delikatne, optyczne poszerzenie sylwetki. Mogą oni bez obaw sięgać po modele dużo bardziej dopasowane i podkreślające sylwetkę.

Płaszcz męski dobrze skrojony, czyli jaki powinien być?
Young man with sunglasses near mountains in snow in Cerdanya, France

Dobrze skrojony płaszcz męski, czyli dopasowany

Znaczenie ma też oczywiście szerokość płaszcza oraz długość rękawów. Tu warto się trzymać jednej prostej zasady. Płaszcz musi układać się równo na całej długości ciała. Nie powinien się marszczyć ani podwijać. Jeśli widzimy, że materiał układa się źle w pasie, na plecach czy na ramionach, oznacza to, że płaszcz nie jest dobrze skrojony. Trzeba wybrać inny rozmiar albo oddać płaszcz do przeszycia.

Warto pamiętać też, że:

  • rękawy płaszcza nie mogą być za długie, powinny delikatnie odsłaniać mankiet koszuli lub swetra (mniej więcej 0,5 cm), ale nie mogą być też za krótkie;
  • kołnierz płaszcza musi być z kolei na tyle wysoki, żeby całkowicie zakrywać kołnierz założonej pod sposób koszuli lub marynarki.

Kolor płaszcza ma znaczenie

Dobrze dopasowany płaszcz to nie tylko kwestia wymiarów. Wielu panów zapomina, jak duże znaczenie mają też kolory. Zupełnie inaczej na tej samej osobie będzie prezentował się klasyczny czarny płaszcz, a inaczej ten camelowy lub beżowy. Czy są tu jakieś zasady? Każdy płaszcz trzeba przymierzyć przed zakupem. Tylko w ten sposób dowiemy się, czy wyglądamy dobrze w określonym odcieniu. Sprawdza się tu też znana od wieków w świecie mody zasada, że ciemne kolory optycznie wyszczuplają.

Kolor płaszcza wpływa też na to, czy będzie się później dobrze łączył z innymi elementami garderoby. Bezpieczny wybór to czerń, brąz i szarość — uniwersalna klasyka, którą skomponujemy ze wszystkim. Do innych, bardziej wyrazistych kolorów trzeba mieć już charakter, a przede wszystkim przemyślaną stylizację, w której taki płaszcz się sprawdzi.

A może jednak kurtka?

Patrząc na to, jak dużo rzeczy ma znaczenie przy wyborze idealnego płaszcza, wielu mężczyzn złoży broń i wybierze standard, czyli kurtkę. Czy to na pewno lepszy pomysł?

Przede wszystkim kurtki nie sprawdzają się tak dobrze w eleganckich stylizacjach, a już zwłaszcza w połączeniu z garniturem. To opcja znacznie lepsza na co dzień lub na wyjazd, gdy liczy się wygoda i komfort. Jeśli jednak ktoś myśli, że kurtkę jest łatwiej wybrać, jest w błędzie — na Modivo jest ponad 2,5 tys. różnych modeli kurtek męskich (www.modivo.pl/c/mezczyzni/odziez/kurtki). Może się okazać, że szybciej dokonamy wyboru klasycznego płaszcza, niż znajdziemy idealną kurtkę dla siebie.

Sprawdź również inne nasze publikacje z kategorii moda męska.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama