Wiesz jak wspierać kobietę w menopauzie? Warto zapoznać się z poradami, które mogą Ci to ułatwić. Materiał ten został przygotowany przez ekspertów. Menopauza w terminologii medycznej to ostatnia miesiączka, po której przez co najmniej 12 miesięcy nie pojawia się krwawienie miesiączkowe. Natomiast etapy poprzedzające i następujące po tym wydarzeniu nazywa się klimakterium. Średni wiek menopauzy to 51 lat, a objawy mogą pojawić się nawet po 35 roku życia.
Jak wspierać kobietę w menopauzie?
Mimo że to naturalny etap w życiu każdej kobiety, dla wielu może stanowić wielkie wyzwanie, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Ze względu na zmiany poziomu hormonów, u kobiet mogą pojawić się dosyć dotkliwe objawy, jak na przykład uderzenia gorąca, nocne poty, zmęczenie, brak koncentracji, złość, lęk oraz spadek libido. W związku ze zmianami samopoczucia kobiety, również jej relacje mogą być poddane ogromnemu napięciu. Czas ten może być więc szczególnie trudny dla par. Wiele par nie rozmawia o menopauzie.
Kobiety nie komunikują swoich potrzeb do mężczyzn, a mężczyźni nie zawsze wiedzą w jaki sposób mogą pomóc partnerce. Jednak tak nie musi być. W tym szczególnym okresie, kiedy organizm kobiety przechodzi przez liczne zmiany, to wsparcie bliskiej osoby, zwłaszcza partnera, jest bezcenne. Skuteczna komunikacja odgrywa tutaj kluczową rolę. Jak wspierać kobietę w menopauzie? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci lepiej zrozumieć i wspierać swoją partnerkę w tym wyjątkowym czasie.
1. Zrozum menopauzę
Pierwszym krokiem do wsparcia jest zrozumienie, przez co przechodzi twoja partnerka. Kobieta wchodzi w okres menopauzy, gdy jej ciało przestaje produkować wystarczającą ilość hormonów, ze względu na spadek poziomu estrogenu, progesteronu i testosteronu. Może to prowadzić do wielu objawów, od uderzeń gorąca, przez wahania nastroju, aż po zmiany w libido. Świadomość, że takie dolegliwości są naturalne i wynikają z procesów fizjologicznych, pomoże ci podejść do zachowania kobiety z empatią i cierpliwością.
2. Słuchaj uważnie bez oceniania
Kobiety w menopauzie często zmagają się z całym wachlarzem emocji, od frustracji oraz złości aż po smutek i lęk. Ważne jest, abyś potrafił wysłuchać swojej partnerki bez przerywania i oceniania. Czasami najlepszym wsparciem jest po prostu bycie obok i wysłuchanie tego, co kobieta ma do powiedzenia. Jak wspierać kobietę w menopauzie? Pytania typu „Jak mogę ci pomóc?” lub „Co mogę dla ciebie zrobić?” mogą otworzyć drzwi do szczerej rozmowy, a przy tym pokazać twojej partnerce, że może na ciebie liczyć będąc w różnych stanach emocjonalnych.
3. Unikaj trywializowania uczuć
Choć niektóre objawy menopauzy mogą tobie wydawać się błahe, dla kobiety potrafią być źródłem dużego dyskomfortu. Wiele kobiet w tym czasie odczuwa zagubienie i samotność, więc twoje wsparcie jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Dlatego unikaj trywializowania tego, co odczuwa partnerka, mówiąc jej „To minie” lub „Nie przesadzaj”. Zamiast tego, okaż zrozumienie i gotowość do wsparcia. Takie podejście pomoże jej poczuć się bezpiecznie i komfortowo, co jest kluczowe w gorszych momentach.
4. Daj jej przestrzeń, której potrzebuje
Zmiany nastrojów mogą sprawić, że kobieta czasami będzie potrzebować więcej przestrzeni dla siebie. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie bierze się to z niechęci do przebywania z Tobą, lecz z chwilowej potrzeby bycia samej. Daj partnerce możliwość wycofania się, ale również zapewnij, że jesteś obok, kiedy tylko będzie gotowa na rozmowę lub wspólne spędzenie czasu.
5. Dostosuj wspólne aktywności
Menopauza może również wpłynąć na poziom energii, a tym samym na aktywność fizyczną twojej partnerki. Z tego powodu, bardzo istotne jest bycie elastycznym i umiejętność dostosowania wspólnych aktywności do jej aktualnych potrzeb. Może to oznaczać wybór spokojniejszej formy spędzania czasu razem, takiej jak wspólne spacery, relaksujące wieczory w domu, a nawet wspólna medytacja, zamiast kilku kilometrowej wycieczki rowerowej.
6. Zachęcaj do rozmów i otwartości
Menopauza to temat, który może być trudny do rozmów, nawet w najbardziej dobranych parach. A rozmowy na temat libido, które w okresie menopauzy może ulec zmniejszeniu lub zanikowi są bardzo ważne, a często nawet konieczne. Dlatego zachęcaj swoją partnerkę do otwartości, ale pamiętaj, by na nią nie naciskać. Spadek libido w menopauzie nie jest związany z twoją atrakcyjnością, lecz jest skutkiem zmian zachodzących w ciele kobiety. Dlatego ważne jest, aby kobieta czuła, że może swobodnie mówić o tym, co przeżywa, bez obawy przed osądem. Jak wspierać kobietę w menopauzie? Czasem tak proste pytania „Jak się dziś czujesz?” lub „Czy jest coś, o czym chciałabyś ze mną porozmawiać?” mogą pokazać twojej partnerce, że jesteś otwarty na rozmowy i zrozumienie.
7. Wspólnie szukajcie rozwiązań
Partnerkę w okresie menopauzy można również wspierać poprzez wspólne poszukiwanie rozwiązań, które mogą pomóc złagodzić sprawiające dyskomfort objawy. Warto zastanowić się na przykład nad zmianą diety, wprowadzeniem regularnej aktywności fizycznej lub zainteresowaniem się naturalnymi metodami wsparcia, takimi jak ziołolecznictwo czy ajurweda, która jest medycyną naturalną i ma wiele rozwiązań na poprawę również libido. Angażowanie się w te poszukiwania i wspólne poznawanie nowych obszarów może nie tylko pomóc w znalezieniu odpowiednich rozwiązań, ale także wzmocnić więź między tobą i twoją partnerką.
8. Ustalcie oczekiwania
Komunikacja to także ustalanie jasnych granic i oczekiwań. Kobieta może potrzebować teraz więcej czasu dla siebie, na odpoczynek, na zadbanie o siebie czy po prostu na refleksje. Nie traktuj tego jako chęci odcięcia się od ciebie. Ty również pamiętaj, żeby jasno wyrazić swoje oczekiwania, potrzeby i obawy, tak aby obie strony czuły się zrozumiane i wspierane.
9. Bądź cierpliwy
Proces przejścia przez menopauzę może trwać kilka lat, przez które kobieta doświadcza wielu różnorodnych emocji, ale też objawów fizycznych. Kluczowa we wsparciu jest cierpliwość – zrozumienie, że menopauza to złożony proces, a nie jednorazowe wydarzenie, pomoże zbudować silniejszy i bardziej empatyczny związek.
10. Dbaj o siebie
Nie zapominaj, że wsparcie partnerki w menopauzie wymaga także dbania o własne zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli poczujesz się przytłoczony, niebywale ważne jest, abyś również szukał wsparcia, rozmawiał o swoich uczuciach i znajdował czas na relaks i regenerację.
Jak kobieta ma komunikować swoje potrzeby?
Aby mężczyzna mógł w pełni wspierać swoją partnerkę, ważne jest, aby kobieta otwarcie komunikowała swoje potrzeby i oczekiwania. Mogą to być rozmowy o tym, co sprawia jej trudność, jakiej pomocy potrzebuje oraz jakie wsparcie byłoby dla niej najbardziej wartościowe. Wzajemna komunikacja pozwala na lepsze zrozumienie i zbliżenie się do siebie, nawet w najtrudniejszych momentach.
Menopauza to czas dużych zmian nie tylko u kobiety, ale również w związku i jednocześnie okazja do zacieśnienia więzi w relacji. Poprzez empatyczną komunikację, otwartość i wzajemne zrozumienie, mężczyźni mogą stać się dla kobiet dużym wsparciem. Wspólne przechodzenie przez ten ważny dla kobiety etap życia może wzmocnić związek, a także uczynić go bardziej trwałym i pełnym wzajemnego szacunku oraz zrozumienia. Jak wspierać kobietę w menopauzie? Czasem pytanie „Jak się dziś czujesz?” lub wspólny spacer, wystarczą, by zapewnić partnerce poczucie wsparcia i bezpieczeństwa oraz ułatwić jej czas przejścia z okresu płodności do niepłodności.
Autor tekstu: Anna Niewiarowska, rzeczniczka kobiet w menopauzie i właścicielka Praha Studio w Warszawie, w którym odbywają się sesje filmowo-fotograficzne oraz warsztaty rozwojowe. Prowadzi mentoring dla kobiet dojrzałych, wspiera kobiety w przywracaniu równowagi hormonalnej, energii życiowej i seksualnej dzięki naturalnym metodom opartym na Ajurwedzie. Twórczyni programu Anti-aging w menopauzie, czyli odmładzanie poprzez oczyszczanie. Założycielka profilu na Instagramie Szczęśliwa z menopauzą.