Solaris kryzysu się nie boi. Mediolan zamówił sto sztuk Urbino 12 electric. Ogólnie we włoskiej stolicy mody może jeździć docelowo aż 275 bezemisyjnych autobusów. Pierwsza partia, która liczyła czterdzieści sztuk została już dostarczona do Mediolańskiego przewoźnika, firmy ATM.

Włosi polubili Urbino 12 electric

W Mediolanie polskie autobusy Solaris spisują się świetnie. Dlatego też ATM zdecydował się na zamówienie kolejnych stu “elektryków”. Warto zauważyć, że firma dostarczyła już czterdzieści sztuk modelu Urbino 12 electric. Te zostały zakupione w 2019 roku. Łącznie w Mediolanie jeździ już 140 autobusów. Kolejne sto, o których mowa w artykule mają pojawić się we włoskiej stolicy mody w pierwszej połowie przyszłego roku. Łącznie, jeśli podsumujemy całą umowę ramową, publiczny transport w Mediolanie będzie liczył 275 bezemisyjnych autobusów marki Solaris.

Co ciekawe, włoskie przedsiębiorstwo ATM Milano poinformowało, że do 2030 planuje zrezygnować z autobusów wyposażonych w silnik diesla. Warto również przypomnieć, że współpraca pomiędzy Solaris a ATM rozpoczęła się sześć lat temu. Od tamtego czasu polska firma dostarczyła dwieście pojazdów, w tym 25 wyposażonych w napęd elektryczny.

Modyfikacje autobusów Solaris Urbino 12 electric

Włosi zdecydowali się wyposażyć autobusy, które mają trafić na ulice Mediolanu w dwa rozwiązania. Pierwsze, czyli Mobileye Shield+ to system ostrzegawczy. Wizualnie oraz akustycznie informuje o obiektach, które znajdują się w martwym polu. Jeśli kierowca będzie chciał opuścić pas ruchu bez sygnalizacji, bądź też nie zachowa odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu otrzyma sygnały akustyczne i wizualne. Kolejnym systemem jest tak zwany MirrorEye, aczkolwiek w tym przypadku możemy mówić o “prototypie”, bowiem technologia ta pojawi się tylko w jednym autobusie. Jak nie trudno się domyślić, chodzi o zastąpienie lusterek bocznych kamerami.

Kolejne 100 sztuk Urbino 12 electric pojawi się w Mediolanie
Kolejne 100 sztuk Urbino 12 electric pojawi się w Mediolanie

Duże zamówienie na autobusy elektryczne z Polski

Podsumujmy współpracę ATM i Solaris. Pierwsza partia, która liczy 40 autobusów elektrycznych została już dostarczona. Przedsiębiorstwo z Mediolanu zleciło realizację kolejnej partii. Mowa o stu sztukach Urbino 12 electric. Finalnie, jeśli zostanie wypełniona cała umowa ramowa, w Mediolanie będzie jeździło nawet 275 elektrycznych autobusów firmy Solaris. Warto również zauważyć, że pośród stu sztuk, które zamówili Włosi znajdzie się tysięczny wyprodukowany e-autobus. Jak widać, polskie przedsiębiorstwo nie ma na co narzekać. Tysiąc sprzedanych autobusów z napędem elektrycznym. Liczby te robią wrażenie. Elektryczne Solarisy cieszą się dużym zainteresowaniem. Potwierdzeniem może być zamówienie przez niemal 100 klientów z 18 krajów. Mało tego, trzy lata temu Urbino electric został najlepszym autobusem miejskim w Europie.