125
Views

Sprawa dotyczy CEEB – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Każdy właściciel budynku mieszkalnego musi złożyć deklarację informującą o tym, czym ogrzewa dom bądź mieszkanie. Jeśli tego nie zrobisz, czeka Cię 500 zł kary.

Według stanu na poniedziałek, ponad cztery miliony osób zdecydowało się na złożenie deklaracji. Pamiętajmy jednak, że pozostaje około dwa miliony osób, które takowego dokumentu nie dostarczyło. Nie oszukujmy się – samo złożenie deklaracji jest dziecinnie proste – wystarczy odwiedzić stronę Ceeb.gov.pl.

Masz czas do końca miesiąca. Później czeka Cię 500 zł kary
Masz czas do końca miesiąca. Później czeka Cię 500 zł kary.

Musisz złożyć deklarację, w przeciwnym wypadku czeka Cię 500 zł kary

CEEB wymaga od właścicieli budynków przedstawienia dokumentu potwierdzającego sposób ogrzewania domu. Wiele osób (mowa o 3,3 mln) nadal wykorzystuje piece, które “napędza” węgiel, drewno lub pellet. Z kolei 1,4 mln Polaków wykorzystuje do ogrzewania gaz. Co ciekawe, około 600 tysięcy osób ogrzewa swoje domy prądem.

Deklarację można złożyć za pomocą profilu zaufanego, bądź w formie papierowej – do urzędu gminy. Jeśli więc wasz piec zaczął pracować przed 1 lipca ubiegłego roku, macie czas do końca bieżącego miesiąca na złożenie deklaracji. Co ciekawe, mowa zarówno o piecach, jak i kominkach, przysłowiowych kozach, kuchniach węglowych, pompach ciepła, instalacjach fotowoltaicznych, sieciach ciepłowniczych czy kotłach grzewczych. Warto również przypomnieć, że jeśli mamy nowy dom, wspomnianą deklarację należy złożyć w przeciągu dwóch tygodni.

Najgorsze jest to, że jeśli nie złożymy deklaracji w terminie, a sprawa trafi do sądu, możemy “spodziewać się” kary, która wyniesie nawet pięć tysięcy złotych!

Sprawdź również nasze artykuły z kategorii biznes.

Kategoria artykułu
Biznes
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.