Mediolan wybiera Solaris na dostawcę nawet 250 autobusów elektrycznych!
Mediolan wybiera Solaris na dostawcę nawet 250 autobusów elektrycznych!

Mediolan wybiera Solaris na dostawcę nawet 250 autobusów elektrycznych!

Duża dostawa autobusów Solaris

Umowa ramowa na dostawę łącznie do 250 autobusów elektrycznych dla ATM Milano, to jeden z największych przetargów wygranych do tej pory przez firmę Solaris i największy dotyczący pojazdów elektrycznych w Europie. Mediolański przewoźnik ma ambicje do końca 2030 roku całkowicie zrezygnować z autobusów z konwencjonalnym napędem, a producent Urbino electric ma odegrać niemałą rolę w tej elektromobilnej rewolucji. Dzięki ogromnej umowie ramowej Solaris umocnił się na pozycji lidera wśród europejskich producentów autobusów elektrycznych. Autobusy, na które zdecydował się Mediolan, to flagowy produkt polskiego producenta – Urbino 12 electric.

Nowoczesne autobusy Solaris

12-metrowe elektryczne Urbino będzie wyposażone w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 240 kWh. Energia w nich będzie uzupełniana poprzez tzw. pantograf odwrócony, czyli urządzenie, które będzie obniżało się z masztu ładowarki na autobus, a także na zajezdni przez klasyczną wtyczkę. Jednostką napędową elektrycznych autobusów będzie oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami o mocy 110 kW każdy. Przestrzenne wnętrze wzbogacone zostanie dodatkowo o szereg nowoczesnych rozwiązań. Chodzi o ładowarki urządzeń mobilnych USB, system informacji pasażerskiej czy monitoring. Kierowca będzie miał dodatkowo podgląd na drzwi oraz pantograf, do jego dyspozycji będzie także kamera cofania. W klimatyzowanym wnętrzu Urbino electric pomieści się 82 osoby, w tym 26 na miejscach siedzących. Pojazd będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie wyposażony w zatoczkę dla wózków inwalidzkich oraz 14 miejsc o zwiększonej dostępności z niskiej podłogi.

Sukces firmy z Polski

W stolicy północnych Włoch kursuje 150 autobusów Solarisa, w tym 25 elektrycznych. Producent na rynek włoski dostarczył już ponad 40 autobusów bateryjnych. Oprócz Mediolanu zakupili je klienci z Bergamo i Bolzano. Ponadto do tego ostatniego klienta w 2021 roku Solaris dostarczy 12 autobusów wodorowych.

 

Więcej informacji na temat współpracy można znaleźć na łamach biura prasowego firmy Solaris.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Polski łazik marsjański w finale międzynarodowego konkursu