Philips 55PUS7334 – test TV z oświetleniem Ambilight

Telewizory marki Philips na polskim rynku są obecne już od kilku lat. Producent posiada w swojej ofercie kilka ciekawych modeli, które z pewnością zapewnią jak najlepszą rozrywkę. Charakterystycznym elementem telewizorów Philipsa jest oczywiście autorski system oświetlenia Ambilight, który jeszcze bardziej wpływa na i tak już świetny wygląd telewizorów holenderskiego producenta. Do redakcji trafił telewizor Philips 55PUS7334 wyposażony właśnie w taką technologię. Jak sprawdził się podczas testów?

Philips 55PUS7334 - test TV z oświetleniem Ambilight
telewizor Philips 55PUS7334

Philips PUS7334/12 dostępny w kilku rozmiarach

Telewizor Philips PUS7334/12 dostępny jest w trzech wariantach jeśli chodzi o rozmiar matrycy – 43”, 50” oraz 55”. Testowany przez nas egzemplarz był tą największą wersją. Model 55PUS7334/12 wyświetla obraz z rozdzielczością 3840 x 2160 pikseli, został wyposażony w matrycę typu VA, której częstotliwość odświeżania wynosi 50 Hz. Producent wykorzystał tutaj podświetlenie Direct LED, dzięki któremu nie doświadczymy obszarów na matrycy mniej oświetlonych. Śmiało mogę powiedzieć, że zjawisko cloudingu tutaj nie występuje. 

Świetny wygląd i wykonanie

Jeśli chodzi o wygląd telewizora 55PUS7334/12 to został on osadzony na pojedynczej nóżce o matowo-stalowym wykończeniu. Podstawa prezentuje się zgrabnie, nie jest duża, więc nie musimy martwić się o estetykę tego elementu. Prześwit między ekranem a ramką nie jest zbyt duży, więc może to sprawiać kłopot w przypadku kiedy będziemy chcieli tam ustawić soundbar. Ramki mają ten sam kolor, a ich grubość wynosi: 10 mm na górze i na bokach oraz 20 mm przy podstawie. Całość prezentuje się bardzo dobrze. Oczywiście nie jest to telewizor z najcieńszymi ramkami na rynku, jednak te kosztują znacznie więcej. 

Oświetlenie Ambilight w Philips 55PUS7334 zachwyca

Jak przystało na telewizor od marki Philips z tej “wyższej półki” 55PUS7334/12, tak jak i inne rozmiarówki z tej serii, został wyposażony w system oświetlenia Ambilight. Jak działa to rozwiązanie? Wzdłuż tylnych krawędzi telewizora znajdują się diody LED, które emitują kolorową poświatę na ścianie. Przez takie zastosowanie obraz wydaje się o wiele większy, ponieważ system Ambilight “na żywo” reaguje na to co dzieje się na ekranie i wyświetla barwy podobne do tych pojawiających się na wyświetlaczu. 

System ten robi duże wrażenie zwłaszcza na osobach, które widzą to pierwszy raz. Świetnie sprawdza się to podczas meczów koszykówki czy piłki nożnej, a także podczas oglądania koncertów. Gracze również docenią system Ambilight podczas rozgrywki, ponieważ wrażenia z grania są jeszcze lepsze. Ambilight może działać w kilku trybach, a wśród nich znajdziemy chociażby tryb wyświetlania flagi danego kraju. Fajny dodatek estetyczny podczas oglądania spotkań Reprezentacji Polski. 

System Ambilight równie dobrze sprawdza się jako dodatkowe oświetlenie podczas nocnych seansów. Wzrok nie męczy się tak bardzo jak w przypadku, gdy obraz jest jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. Oświetlenie aktywujemy przy pomocy dedykowanego przycisku na pilocie. W ustawieniach mamy do wyboru kilka trybów oświetlenia, tak jak już wcześniej wspomniałem. Diody mogą wyświetlać kolory dopasowując go do obrazu czy tempa dźwięku wyświetlanej treści. W celu osiągnięcia lepszego efektu oświetlenia pomieszczenia mamy możliwość ustawienia koloru tła, czyli ściany. Użytkownik może również zmienić nasycenie czy natężenia kolorów systemu Ambilight. 

Pierwsze uruchomienie

Pierwsze uruchomienie telewizora odbyło się bez żadnych problemów. Wszystko przebiegło szybko i sprawnie, telewizor nie miał problemów z podłączeniem się do sieci Wi-Fi. Na całe szczęście egzemplarz przed dostarczeniem do biura został zaktualizowany do najnowszej wersji systemu, więc obyło się bez czekania na pobranie “świeżego” oprogramowania. 

Philips 55PUS7334 - test TV z oświetleniem Ambilight
Philips 55PUS7334

Wiele trybów wyświetlania obrazu

Oczywiście telewizor Philips 55PUS7334/12 posiada kilka trybów wyświetlania obrazu, z których użytkownik może wybrać ten, który najlepiej odpowiada jego preferencjom. Od razu muszę przyznać, że nie znalazłem tego jednego, który byłby odpowiedni do wszystkich treści, jednak najczęściej używanym przeze mnie trybem był tryb “Gra”. To tam właśnie nasycenie kolorów najbardziej mi odpowiadało, i również z racji tego, że do telewizora była podłączona konsola PS4. W ustawieniach mamy również do dyspozycji kilka opcji odpowiedzialnych za kontrast, takich jak zwiększenie rozdzielczości HDR czy kontrast dynamiczny poprawiający walory obrazu w jasnych i ciemnych szczegółów. Obraz prezentuje się bardzo dobrze, jednak dużo zależy również od jakości materiału jaki jest odtwarzany. Filmy 4K wyglądają świetnie. Telewizory z serii PUS7334/12 wspierają technologię HRD, HDR10+, Dolby Vision oraz HLG. 

Philips 55PUS7334/12 i poprawne audio

W kwestii dźwięku telewizor 55PUS7334/12 jest prawidłowo. Nie znajdziemy tutaj jakiegoś super zestawu audio, a zwykłe głośniki o łącznej mocy 20W. Tak jak w przypadku obrazu, tutaj też możemy wybrać jeden z kilku trybów dźwięku. Mowa m.in. o takich jak: kinowy, muzyka czy wiadomości. Telewizor wspiera technologię Dolby Vision oraz obsługuje złącza HDMI ARC, dzięki którym jesteśmy w stanie podłączyć zewnętrzny system audio. W zaawansowanych ustawieniach wystarczy wybrać wielokanałowy format wyjścia cyfrowego. 

Philips 55PUS7334 - test TV z oświetleniem Ambilight
telewizor Philips 55PUS7334

Szybki system Google Android TV

Oczywiście Philips 55PUS7334/12 to telewizor Smart, dlatego też znajdziemy na nim oprogramowanie Google Android TV w wersji 9.0. Jest to najnowsza odsłona tego systemu. Prezentuje się bardzo przejrzyście, jest łatwa w obsłudze, dlatego nie będziemy mieć kłopotów z zapoznaniem się z jej funkcjami. Jeśli mieliście telewizor z poprzednią wersją 8.0 to nie musicie się przejmować, bo 9.0 Pie wygląda praktycznie tak samo jak poprzednik. 

Przechodzenie do aplikacji takich jak Netflix czy YouTube jest szybkie i nie zajmuje dużo czasu. Ładują się one sprawnie i momentalnie są gotowe do użycia. Dłużej natomiast zajmuje przechodzenie telewizora ze stanu standby do jego uruchomienia, czy nawet zwykłego zmieniania kanałów. Tak samo dzieje się w przypadku wprowadzania komend głosowych, które oczywiście są dostępne. Jest to jednak zrozumiałe, ponieważ w tym przedziale cenowym nie znajdziemy najbardziej wydajnych komponentów. Niemniej jednak wszystko działa bardzo dobrze i nie mogę się przyczepiać do czegoś na siłę. Warto jeszcze wspomnieć, że telewizor został wyposażony w Chromecast, który znacznie ułatwia przesyłanie materiałów z urządzeń mobilnych na ekran telewizora. 

Instalowanie aplikacji odbywa się poprzez sklep Google Play. Użytkownik może więc bez problemu instalować interesujące go programy. Netflix odtwarza filmy w standardzie 4K Dolby Vision. Aplikacje jak YouTube, Player.pl, TVP VOD czy NBA App działają bez żadnego problemu. Jeśli się wyłączały to tylko i wyłącznie z własnej winy, ponieważ sam system działał bez zarzutu przez cały okres testowania. TV Guide jest przejrzyste i proste w obsłudze. Tam możemy z łatwością zaplanować nagrywanie konkretnego programu na dysk lub pendrive. 

Możliwość odtwarzania plików z pamięci masowej

Jeśli już jesteśmy przy dysku czy pendrive to oczywiście mamy możliwość odtwarzania plików z zewnętrznej pamięci masowej. Wczytywanie plików jest sprawne, nie musimy długo czekać, aż film się załaduje co jest dużym plusem. Dostęp do folderów jest łatwy, nie mogę też się przyczepić do nawigacji. Wszystko jest czytelne. 

Wygodny pilot

Pilot dołączony do telewizora 55PUS7334/12 nie należy do najcieńszych, ale to w moim przypadku nie było problemem. Powodem dla którego pilot jest dość gruby jest fakt, że posiada on przyciski z dwóch stron. Front wykorzystano do klasycznych przycisków znajdujących się na każdym pilocie. Dodatkowo mamy tutaj bezpośredni przycisk do serwisu Netflix, Rakuten TV czy przejście do menu oświetlenia Ambilight. Z kolei po drugiej stronie znajdziemy klawiaturę QWERTY wraz z przyciskami do nawigacji. Klawiatura podzielona jest na dwie części, a po środku znajdziemy miejsce na baterię. Kolor pilota jest takim sam jak ramek telewizora. 

Philips 55PUS7334 - test TV z oświetleniem Ambilight
Pilot Philips 55PUS7334
Podsumowanie

Jak więc podsumuje telewizor Philips 55PUS7334/12? Jest to z pewnością telewizor, który pozostawił na mnie bardzo pozytywne wrażenie.  W cenie przekraczającej 2500 złotych ciężko znaleźć tak dobrą propozycję. Model ten posiada bardzo wiele udogodnień i walorów estetycznych jak oświetlenie Ambilight, które sprawiają, że bez problemu wybrałbym go jako model stojący w moim pokoju. 

Producent wyposażył PUS7334/12 w formaty HDR10+ Dolby Vision i Atmos, które z reguły znajdują się w urządzeniach z wyższej półki. Znacząco wpływają one na jakość wyświetlanego obraz oraz dźwięku. Materiały prezentują się bardzo dobrze, zwłaszcza w rozdzielczości 4K. Barwy wyświetlane przez telewizor są dobrze odwzorowane, do dyspozycji mamy matrycę VA z podświetleniem Direct LED, która oferuje dobrą czerń. 

Nie wolno zapominać o świętym systemie Google Android TV 9.0, który działał nienagannie podczas okresu testowania. Duży wybór aplikacji do zainstalowania, wiele z nich było zainstalowanych fabrycznie. Nic tylko włączyć któryś z serwisów i cieszyć się ulubionym serialem. 

Pilot również należy do plusów zestawu. Jest on wygodny i nie zwraca się uwagi na jego grubość. Klawiatura QWERTY znacząco ułatwia życie w momencie kiedy musimy wpisać długie hasło do Wi-Fi czy chcemy wyszukać film na YouTube o długim tytule. Wtedy właśnie doceniłem to rozwiązanie. 

Jedynym elementem, do którego mogę się przyczepić to poprawne głośniki. Jeśli posiadacie zewnętrzny system audio warto z niego skorzystać. 

Zalety
Wygląd telewizora
Stosunek cena / jakość
Technologia Ambilight
Sprawnie pracujący Android
Funkcjonalny pilot
Dobra jakość matrycy
Wady
Przeciętna jakość dźwięku z głośników
7
Wynik

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

OLX z 2 zarzutami od UOKiK. Chodzi m.in. o przesyłki OLX

UOKiK postawił dwa zarzuty popularnej platformie sprzedażowej OLX. Chodzi...

Melvin Manhoef, legenda K1, kończy sportową karierę

Były przeciwnik Mameda Khalidova, Melvin Manhoef zakończył sportową karierę!...

A jednak! Intel Arc A770 trafi do sprzedaży! Premiera i ceny

Wczoraj, podczas Innovation Pat Gelsinger, Intel potwierdził cenę i...

Roger Federer pożegnał się z tenisem! Były łzy wzruszenia.

Po finałowym meczu turnieju pokazowego Laver Cup Roger Federer...

OnePlus 11 Pro – specyfikacja ujawniona!

Wygląd OnePlus 11 Pro został ujawniony już w zeszłym...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

2 KOMENTARZE

  1. Fajnie napisana recenzja. Osobiście mam TV Philipsa, ale starszy model, który właśnie posiada Ambilight i uważam, że to najfajniejszy dodatek do TV. Co do dźwięku to nie ma co się dziwić, że nie jest on jakiś super. Telewizory obecnie są tak cienkie, że ciężko w nich upchać dobre głośniki. Dlatego do TV polecam zakupić soundbar.

  2. 5

    Mój egzemplarz ma potworny clouding co wieczorem nawet przy słabym oświetleniu daje ostro popalić. Serwis jednak twierdzi że to cecha technologii. Matryca ips daje słaby kontrasty i co sprawia że HDR traci sens. Między stalową ramką i matrycą, jest minimetrowa szpara, co wspomaga brudzenie się sprzętu i przedostawanie się owadów pod matryce.

    0
    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!

Final Score
Proszę podać swoje imię tutaj