Polacy bez wiz do USA! Polska objęta programem bezwizowym Visa Waiver Program

Visa Waiver Program dostępny dla Polski

W połowie sierpnia Piotr Wilczek, ambasador Polski w USA oraz podsekretarz w resorcie bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych Chad. F Wol podpisali porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji. Ambasada USA podkreślała, że wskaźnik odmów wiz turystyczno-biznesowych do USA musi spaść poniżej 3 procent, aby Polska została objęta ruchem bezwizowym ze Stanami Zjednoczonymi. Po raz pierwszy w historii odsetek odmów podań o wizy w konsulatach USA w naszym kraju spadł do 2,8 procenta, jest to o 0,2 procenta mniej niż wymaga program bezwizowy. Po tym jak prezydent Donald Trump podpisał dokumenty, które pozwalają Polsce przystąpić do Visa Waiver Program, Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni bez konieczności uzyskania wizy. Oczywiście poza 50 stanami, możliwe jest podróżowanie do Portoryko oraz na Wyspy Dziewicze. 

Dzięki Visa Waiver Program będziemy mogli zobaczyć między innymi Chicago
Dzięki Visa Waiver Program będziemy mogli zobaczyć między innymi Chicago

USA nie dla wszystkich

Niestety, nie wszyscy Polacy będą mogli wybrać się na wakacje do USA. Na teren Stanów Zjednoczonych nie będą mogli dostać się Ci, którzy podróżowali do Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu po 1 marca 2011 roku. Wyjątek stanowią podróże w celach dyplomatycznych, bądź wojskowych w służbie państwa objętego prawem bezwizowym. Do Stanów nie polecą też Polacy, którzy jednocześnie są obywatelami Korei Północnej, Iranu, Iraku, Sudanu lub Syrii. 

W przypadku planu wylotu do USA po zniesieniu wiz wystarczy rejestracja w elektronicznym systemie ESTA. Tym samym Polacy nie będą musieli umawiać się na spotkanie z konsulatem. Zmniejszona zostanie również kwota za przystąpienie do procedury wizowej (160 USD), która spadnie o co najmniej połowę. 

Kraj może stracić zaufanie USA

Warto jednak pamiętać, że przystąpienie do programu Visa Waiver nie oznacza, że każdy będzie mógł wejść na terytorium kraju Stanów Zjednoczonych. Każdorazowo ostateczną decyzję podejmuje oficer służby imigracyjnej USA znajdujący się na lotnisku lub porcie. Do tego uprawnia jedynie wbity stempel w paszporcie. Jeśli osoba będzie wydawała się podejrzana oficer ten może odesłać ją z powrotem do Polski. 

Objęcie kraju programem nie jest jednak nieodwołalne, ponieważ w dalszym ciągu obowiązuje nieprzekraczalna granica 3 procent odmów prawa wjazdu. Kraj również może zostać wyrzucony z programu, a to za sprawą łamania prawa przez jego obywateli na terenie USA. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Tanie ubezpieczenie OC
Tanie ubezpieczenie OC – ile możesz zaoszczędzić i co za to kupić do samochodu?