Polka miała rację! Słynny obraz to kopia oryginału!

Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana na wiele sposobów, a jeden z nich znalazła szwedzka firma Art Recognition. AI została wykorzystana do potwierdzenia autentyczności dzieł sztuki, a jednym z obrazów, które wzięły udział w badaniu, było dzieło sztuki Petera Paula Rubensa „Samson i Dalila”. Jak się okazuje, jest on fałszywką, co wcześniej sugerowała Katarzyna Krzyżagórska-Pisarek.

Polska historyczka miała rację?

Kilka lat temu za sprawdzenie słów o tym, że słynny obraz Petera Paula Rubensa znajdujący się w National Gallery w Londynie zabrała się polska historyczka, Katarzyna Krzyżogórska-Pisarek. Już w momencie zakupu obrazu w 1980 roku pojawiły się głosy, że obraz, na który wydano ponad 2,5 mln funtów, jest podróbką. Przesłanek był jednak bardzo dużo. Według ekspertów nie zgadzały się barwy obrazu oraz obraz pleców nie pasowały do stylu autora dzieła.

Polska historyczka zaczęła badać sprawę, a jednym z pierwszych materiałów, do jakich dotarła był szkic olejny z 1966 roku. Na szkicu postać Samsona ma widoczną całą prawą nogę. Tak samo było w przypadku obrazu, którego właścicielem był Nicolas Rockox. Jest to dość ważny szczegół, którego na obrazie znajdującym się w National Gallery brakuje.

Kolejny elementem, który podważał autentyczność obrazu znajdującego się w Londynie była liczba żołnierzy znajdujących się w tle. W obrazie „Samson i Dalila” znajdującym się w National Gallery jest ich pięciu, a historyczne źródła podają, że na oryginale powinno być ich trzech. Na obrazie w londyńskim ośrodku znajduje się jedna postać pozbawiona żołnierskiego ubioru. Sugeruje się, że jest to autor fałszywej kopii, który chciał uwiecznić się na obrazie. Sztuczna inteligencja zdaje się potwierdzać zdanie Polki.

Samon i Dalila to kopia. Sztuczna inteligencja potwierdza

Dlaczego więc uznano, że obraz Petera Paula Rubensa „Samson i Dalila” znajdujący się w National Gallery w Londynie jest oryginałem. Poparto się słowami eksperta, których specjalizował się w obrazach Rubensa. Według dr Ludwiga Burchada obraz ten namalowany był właśnie przez niego. Nie była to jednak szczegółowa analiza, jednak na niej oparto swoją decyzję. Okazuje się, że prawdopodobnie niemiecki ekspert się mylił.

Zobacz inne artykuły z działu KULTURA.

Sztuczna inteligencja Art Recognition korzysta z systemu głębokich konwolucyjnych sieci neuronowych. Jego praca opiera się w pierwszej kolejności na analizie innych dzieł danego artysty i porównywaniu wszystkich podobieństw. Program dzieli obraz na małe części i dokładnie go sprawdza. Wszystkie detale pozwalają programowi określić, czy dany obraz jest oryginalnym dziełem autora, czy podróbką. Niestety, okazało się, że obraz Petera Paula Rubensa „Samson i Dalila” znajdujący się w Londynie należy do drugiej grupy.

Zdjęcie: Wikipedia/ Źródło: Arts.konbini

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Holandia vs Argentyna. Pierwsza ćwierćfinałowa para MŚ 2022!

A jednak. Po zaciętym spotkaniu Argentyna - Australia, które...

Unia zdecydowała. Wszyscy mają mieć USB-C. iPhone też

Czyżby nadchodził koniec ery złącza Lightning? Wydaje mi się,...

MŚ 2022 Katar. Holandia w ćwierćfinale po wygranej 3:1 z USA

Poznaliśmy pierwszą reprezentację, która dotarła do ćwierćfinału MŚ 2022...

Tryb samolotowy nie będzie już wymagany podczas lotu!

Każdy kto choć raz podróżował samolotem dobrze zna tę...

MOL zastępuje LOTOS. Korzystasz z Navigator? Co z punktami?

A więc stało się. Oficjalnie w Polsce MOL zastępuje...


Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!