Pixel

Składany telefon Google Pixel „Pipit” dostrzeżony

Od dawna mówi się, że Google pracuje nad składanym smartfonem. Część źródeł wspominało, że firma wprowadzi na rynek składany smartfon Pixel Fold w 2021 roku. Chociaż tak się nie stało, młyn plotek twierdzi, że amerykański gigant uruchomi składany telefon w 2022 roku. W tej chwili nie ma oficjalnego słowa od firmy, lecz jest to bardzo prawdopodobne. Jeszcze w listopadzie 2021 roku serwis 9to5Google ujawnił, że natknął się na kluczowe informacje o nadchodzącym składanym telefonie Pixel. Model o nazwie kodowej „Pipit” znaleziono w pliku APK aplikacji Google Camera. Teraz, to samo urządzenie podobno złożyło wizytę w Geekbench. Pojawienie się urządzenia na stronie benchmarkingowej jest dobrą wskazówką, że urządzenie nie tylko istnieje, ale również firma przeprowadza wewnętrzne badania i testy.

Przed oficjalną premierą, Geekbench listing ujawnił kilka kluczowych cech urządzenia. Wiadomo, że sercem urządzenia jest Google Tensor chip o bazowej częstotliwości taktowania 1,80GHz. Z kodu źródłowego wynika, że cztery rdzenie taktowane są wyżej wymienionym zegarem, dwa pracują z częstotliwością 2,80GHz, a pozostałe na poziomie 2,25GHz. Układ graficzny to dobrze znany Mali G78. Model ten posiada 12GB pamięci operacyjnej oraz 256 lub 512GB pamięci wewnętrznej. Pracuje pod kontrolą Androida 12. W teście jednordzeniowym urządzenie zdobyło 4811 punktów, natomiast w wielordzeniowym zanotowało 11 349 punktów.

Pixel

Aparat, cena

Główny obiektyw to IMX363 o rozdzielczości 12MP, wraz z towarzyszącym mu szerokokątnym Sony IMX386. Spekuluje się, że znajdzie się również 8MP aparat IMX355, który stanowi trzecie oczko głównego aparatu, a także zagości w wyświetlaczu. Wyciek informacji o aparatach Pixel Pipit sugeruje, że nie będzie on w stanie zaoferować najwyższej klasy doświadczeń fotograficznych, jak Pixel 6 i 6 Pro. Mam również jeszcze jedną przykrą informację – pozostałe szczegóły dotyczące składanego modelu zostały utajnione.

Przechodząc do kwestii ceny – zapewne będzie wysoka, klasycznie jak w przypadku wielu innych składanych telefonów. Część osób może jest w stanie wykorzystać potencjał tego typu urządzeń, jednak dla zwykłego użytkownika to mało intuicyjny telefon, który nie dość, że swoje kosztuje to również nie oferuje najwyższej jakości podzespołów.