SpaceX będzie mieć konkurencję? Chińczycy też chcą oferować dostęp do Internetu

Nikt nie lubi monopolu, a mogłoby się wydawać że Elon Musk i jego SpaceX jest jedyną firmą, która za sprawą satelitów Starlink oferuje Internet niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Chińska firma GalaxySpace ma zamiar konkurować z amerykańskim SpaceX. Mało tego, podobno ma być jeszcze lepsza, gdyż jej wystrzelone w orbitę satelity mają oferować Internet 5G!

Przecież nie może być tak, ze amerykanie będą oferować jako jedyni dostęp do satelitarnego Internetu, prawda? Chińczycy nie mogą być gorsi. W związku z tym nowe przedsiębiorstwo GalaxySpace ma zamiar wprowadzić na orbitę swoich satelitów. Firma ma wyróżniać się przepustowością, która podobno będzie znacznie większa. Rozwiązanie o którym piszę ma gwarantować pobieranie na poziomie 500 Mb/s, gdzie firma Elona Muska zapewnia „zaledwie” 110 Mb/s.

SpaceX będzie mieć konkurencję? Chińczycy też chcą oferować dostęp do Internetu
SpaceX będzie mieć konkurencję? Chińczycy też chcą oferować dostęp do Internetu.

Elon Musk docelowo chce „posiadać” na orbicie aż czterdzieści tysięcy sztuk Starlinków. Jest to naprawdę ogromna liczba satelitów i trudno będzie ją pobić. GalaxySpace ma w planach wystrzelenie zaledwie tysiąca sztuk. Największą różnicą ma być jednak oferowana prędkość, o której pisałem powyżej.

Czy Elon Musk ma się czego obawiać? Pomijając temat prędkości dostępu do Internetu wydaje mi się, że na chwilę obecną nie. Szczególnie, że jego firma produkuje aż sześć satelitów dziennie. Jego chiński konkurent nie ma takich możliwości, aczkolwiek wydaje mi się, że ambicje GalaxySpace nie pozwolą na tak mocną ekspansję, a co za tym idzie monopol amerykańskiej firmy. Mało tego, władze Chin twierdzą, że Starlink jest w pewnym stopniu zagrożeniem. Powodem takich domysłów są kontrakty, które Elon Musk podpisał z armią USA.

Czy znajdzie się miejsce dla kolejnych satelitów?

Nie oszukujmy się, na orbicie lata ogromna ilość kosmicznego złomu. Czterdzieści tysięcy Starlinków budzi ogromne kontrowersje. Wątpliwości co do tego czy faktycznie w kosmos SpaceX powinien wystrzelić taką liczbę urządzeń ma wielu naukowców. Dodajmy do tego chęć konkurowania z Elonem Muskiem przez chińską firmę i faktycznie, robi się tam ciasno. A przecież to nie jedyne satelity, które krążą wokół Ziemi.

Informacje na temat SpaceX dostępne są na stronie przedsiębiorstwa.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Karty graficzne GeForce RTX 4090 są już dostępne do kupienia

Jak donosi serwis Videocardz nic nie stoi na przeszkodzie...

Google zamknie usługę Google Stadia w 2023 roku

Oficjalnie Google poinformowało o zamknięciu usługi Google Stadia w...

T-mobile wprowadza swoją markę smartfonów z 5G. T Phone 5G

Według badań wynika, że ponad połowa Polaków korzysta ze...

Recenzja Huawei nova 10 Pro – design to jego drugie imię

Smartfon z wyświetlaczem OLED 120 Hz, ładowarką 100W, 8GB...
Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj