Starlink - kiedy będą nad Polską, gdzie satelity SpaceX są teraz?

SpaceX będzie mieć konkurencję? Chińczycy też chcą oferować dostęp do Internetu

Nikt nie lubi monopolu, a mogłoby się wydawać że Elon Musk i jego SpaceX jest jedyną firmą, która za sprawą satelitów Starlink oferuje Internet niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Chińska firma GalaxySpace ma zamiar konkurować z amerykańskim SpaceX. Mało tego, podobno ma być jeszcze lepsza, gdyż jej wystrzelone w orbitę satelity mają oferować Internet 5G!

Przecież nie może być tak, ze amerykanie będą oferować jako jedyni dostęp do satelitarnego Internetu, prawda? Chińczycy nie mogą być gorsi. W związku z tym nowe przedsiębiorstwo GalaxySpace ma zamiar wprowadzić na orbitę swoich satelitów. Firma ma wyróżniać się przepustowością, która podobno będzie znacznie większa. Rozwiązanie o którym piszę ma gwarantować pobieranie na poziomie 500 Mb/s, gdzie firma Elona Muska zapewnia „zaledwie” 110 Mb/s.

svg%3E
SpaceX będzie mieć konkurencję? Chińczycy też chcą oferować dostęp do Internetu.

Elon Musk docelowo chce „posiadać” na orbicie aż czterdzieści tysięcy sztuk Starlinków. Jest to naprawdę ogromna liczba satelitów i trudno będzie ją pobić. GalaxySpace ma w planach wystrzelenie zaledwie tysiąca sztuk. Największą różnicą ma być jednak oferowana prędkość, o której pisałem powyżej.

Czy Elon Musk ma się czego obawiać? Pomijając temat prędkości dostępu do Internetu wydaje mi się, że na chwilę obecną nie. Szczególnie, że jego firma produkuje aż sześć satelitów dziennie. Jego chiński konkurent nie ma takich możliwości, aczkolwiek wydaje mi się, że ambicje GalaxySpace nie pozwolą na tak mocną ekspansję, a co za tym idzie monopol amerykańskiej firmy. Mało tego, władze Chin twierdzą, że Starlink jest w pewnym stopniu zagrożeniem. Powodem takich domysłów są kontrakty, które Elon Musk podpisał z armią USA.

Czy znajdzie się miejsce dla kolejnych satelitów?

Nie oszukujmy się, na orbicie lata ogromna ilość kosmicznego złomu. Czterdzieści tysięcy Starlinków budzi ogromne kontrowersje. Wątpliwości co do tego czy faktycznie w kosmos SpaceX powinien wystrzelić taką liczbę urządzeń ma wielu naukowców. Dodajmy do tego chęć konkurowania z Elonem Muskiem przez chińską firmę i faktycznie, robi się tam ciasno. A przecież to nie jedyne satelity, które krążą wokół Ziemi.

Informacje na temat SpaceX dostępne są na stronie przedsiębiorstwa.