Steam Deck to najpotężniejszy handheld, jaki kiedykolwiek powstał. Przenośna konsola od Valve oferuje bardzo dobrą specyfikację, dzięki której bez problemu możemy grać w gry pierwotnie przeznaczone na komputery PC. Okazuje się jednak, że producent po cichutku wprowadził do swojego urządzenia downgrade w specyfikacji.
Do Steam Deck trafiają słabsze dyski
Valve zapowiedziało podwojenie dostaw konsol Steam Deck, które mają się zwiększyć w nadchodzących miesiącach. Okazuje się jednak, że taki proces odbije się na specyfikacji konsoli, ponieważ jak podał niemiecki portal Hardware Luxx, strona dedykowana konsoli w ostatnim czasie otrzymała aktualizację.
Przeczytaj także: Samsung oficjalnie rusza z produkcją 3 nm układów
Portal zagłębił się specyfikację Steam Deck i okazało się, że niektóre modele z dyskami 256 i 512 GB wyposażone zostały w nośniki SSD PCI Express 3.0 x2. Pierwotnie konsola wyposażona była w dyski SSD PCI Express 3.0 x4. Różnica widoczna jest gołym okiem po samej nazwie dysków – x2 oferują dwa razy mniejszy zapisy i odczyt niż model x4.
Wymienisz dysk na większy, konsola pożyje krócej
Valve potajemnie zmieniło dyski w konsolach Steam Deck i oficjalnie się do tego przyznało, jednak producent jednocześnie stwierdził, że podczas testów nie zauważono negatywnego wpływu na wydajność gier po wykonaniu tego ruchu. Czy na dłuższą metę również tak będzie? Słabsze dyski mogą znacząco wydłużyć proces instalacji gier na przenośnej konsoli.
Warto jednak podkreślić, że Valve przestrzega posiadaczy konsol Steam Deck, którzy planują zmienić dysk w swojej konsoli na większy. Producent twierdzi, że wymiana nośnika na większy niż został przewidziany, wiąże się ze skróceniem żywotności konsoli. Konsole, które nie posiadają w kodzie oznaczenia “E13T” są prawdopodobnie urządzeniami o niższej przepustowości. Możecie to sprawdzić po wejściu w tryb pulpity i wyszukaniu “Device Viewer” w menu aplikacji. Następnie trzeba przejść do Storage Drives i wybrać opcję Hard Disk Drive. To właśnie wtedy pojawi się wam kod dysku SSD w waszym handheldzie.
Źródło: HardwareLuxx