123
Views

Samsung staje się pierwszym producentem, który rozpocznie produkcję chipsetów wykonanych w 3 nm procesie technologicznym. Południowokoreański gigant tym samym wyprzedził w tym ruchu największego producenta chipów na świecie – TSMC! 

Południowokoreański gigant oficjalnie rozpoczyna 3 nm chipów!

Wyścigi technologiczne trwają na każdej płaszczyźnie i ostatnie miesiące zapowiadały, że pierwszym producentem, który rozpocznie produkcję 3 nm chipów, będzie największy producent tego typu układów na świecie, tajwańskie przedsiębiorstwo TSMC. Okazuje się, że firma rozpocznie ten proces w ciągu nadchodzących miesięcy tego roku. Samsung wyprzedził Tajwańczyków. 

Przeczytaj także: Nothing Phone. Dzięki Amazonowi poznaliśmy cenę i specyfikację smartfona

Południowokoreański producent poinformował, że oficjalnie rozpoczął produkcję nowej generacji chipów wykonywanych w 3 nm procesie technologicznym. Samsung twierdzi, że nowy proces technologiczny będzie aż o 45 procent bardziej energooszczędny niż poprzednia 5 nm litografia. To jednak nie wszystko, ponieważ będzie także o 23 proc. wydajniejsza i o 16 proc. mniejsza!

samsung
Samsung oficjalnie rusza z produkcją 3 nm układów

Samsung wyprzedzi TSMC na globalnym rynku?

Samsung oznajmił, że pierwsze chipy wykonane w 3 nm procesie technologicznym będą z początku wykorzystywane do zastosowań, które wymagają wysokiej wydajności i niskiego poboru mocy. Dzięki rozpoczęciu produkcji chipów południowokoreański producent będzie mógł zmniejszyć dystans do TSMC. Tajwańska firma obecnie jest liderem na rynku produkcji chipów kontraktowych i dostarcza je m.in. do urządzeń Apple. 

Jak podaje serwis Bloomberg, odebranie TSMC przez południowokoreańską firmę większości udziałów na rynku chipów konkurencyjnych będzie zależało od tego, czy produkcja nowego 3 nm procesu jest konkurencyjna w stosunku do tego, co na rynku oferuje tajwański gigant. Koreański producent zdradził również, że druga generacja 3 nm procesu technologicznego pozwoli na zmniejszenie zużycia energii o 50 proc., zwiększenia wydajności o 30 proc. i zmniejszenia rozmiaru o 35 proc.

Źródło i zdjęcia: Samsung

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.