Świebodzin stawia na smart-śmietniki. Koszt? 12 mln złotych

Świat idzie w kierunku urządzeń smart, których założeniem jest usprawnienie naszego codziennego życia. Świebodzin poinformował o realizacji programu Kompleksowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. W mieście postawione zostaną więc inteligentne śmietniki, których koszt, to aż 12 milionów złotych!

Smart urządzenia trafiają na osiedla mieszkalne

Świebodzin stawia na nowoczesne rozwiązania, które jednocześnie mają być tymi ekologicznymi. W mieście realizowany jest Kompleksowy System Indywidualnej Segregacji Odpadów. Nazwa brzmi bardzo elegancko, jednak w praktyce oznacza to postawienie niezwykle nowoczesnych pojemników na odpady. Zdania mieszkańców tego miasta, są oczywiście podzielone.

Przeczytaj także: Zrób to po przyjeździe do hotelu. Będziesz spać spokojnie

Kompleksowy System Indywidualnej Segregacji Odpadów, który będzie teraz częścią miasta znajdującego się w województwie lubuskim, to bardzo duża inwestycja. Cały system pojemników na odpady, będzie kosztował aż 12 milionów złotych. Według obliczeń jest to aż 5750 złotych na jednego użytkownika. Nic więc dziwnego, że nie każdy mieszaniec tego miasta jest zadowolony z realizacji tego projektu.

Świebodzin stawia na inteligentne śmietniki

W skład Kompleksowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów wchodzą inteligentne pojemniki ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów) oraz oprogramowanie informatyczne SISO. Aby wyrzucić śmieci potrzebne jest zeskanowanie kodu QR, znajdującego się na worku z posegregowanymi odpadami. Dopiero wtedy pokrywy pojemników się otworzą. Znajdujące się w pojemnikach czujniki skanują masą i rodzaj odpadów, jednocześnie przypisując je do konkretnego mieszkania. Świebodzin dzięki temu będzie mógł kontrolować to, czy mieszkańcy segregują śmieci.

Świebodzin śmietniki
fot. T-Master/Gazeta Lubuska

Według wielu jest to pogwałcenie prywatności, ponieważ miasto będzie miało również wgląd na to, kiedy i jakie śmiecie wyrzucają mieszkańcy. Świebodzin już od jakiegoś czasu korzysta z systemu SISO, w którym każdy mieszkaniec ma swoje indywidualne konto. Dzięki niemu może on monitorować jaką ilość danych odpadów generuje w każdym miesiącu i roku. Gmina stara się o wybudowanie sześciu takich miejsc, z których korzystać będzie ok. 2100 mieszkańców.

Źródło i zdjęcie: Gazeta Lubuska/Pexels

Reklama