157
Views

Osoby mieszkające w dużych, wielopiętrowych domach mogą narzekać na sygnał sieci internetowej. W takim przypadku rozwiązaniem może być sieć mesh. Oto test Mercusys Halo H50G czyli jednego z takich rozwiązań, które pomogą nam zwiększyć zasięg Wi-Fi.

Nie jest to pierwsza moja styczność ze sprzętem pozwalającym na budowę sieci mesh. Jakiś czas temu testowałem inny model – Halo H30G. Spisał się świetnie i wręcz smutno było mi się z nim rozstawać. H50G ma oferować lepszą prędkość, a przy okazji – z tego co wnioskuję – lepszy zasięg. Sprawdźmy, co może zyskać osoba instalująca sieć mesh za pomocą prezentowanego rozwiązania.

Test Mercusys Halo H50G - jak zwiększyć zasięg Wi-Fi
Test Mercusys Halo H50G – jak zwiększyć zasięg Wi-Fi

Mercusys Halo H50G – specyfikacja techniczna

 • Prędkość: 1300 Mb/s – 5 GHz, 600 Mb/s – 2.4 GHz
 • Standardy: IEEE 802.11 a/n/ac – 5 GHz, b/g/n – 2.4 GHz
 • Zasięg sieci: powierzchnia do 550 m2
 • Prędkość na dwóch pasmach Wi-Fi: 1,9 Gb/s
 • Bezpieczeństwo: WPA-PSK/WPA2/PSK
 • Tryby pracy: router oraz punkt dostępowy
 • WAN: Dynamiczny IP, statyczny IP, PPPoE, L2TP, PPTP
 • Sieć dla gości: tak, zarówno 5 GHz, jak i 2.4 GHz
 • Wymiary: 88 x 88 x 88 mm
 • Porty: 3 x gigabitowy port na każdej jednostce Halo, który automatycznie rozpoznaje WAN/LAN, dodatkowo przycisk reset oraz gniazdo zasilania
 • W zestawie: 3 x Halo H50G, 1 x przewód internetowy RJ-45, 3 x zasilacz, instrukcja obsługi

Na pierwszy rzut oka, w porównaniu do poprzednio testowanego modelu – Halo H30G widzimy przede wszystkim większą liczbę portów LAN oraz, oczywiście, lepsze parametry, co przełoży się na lepszy zasięg sieci w całym domu. Szczegółowe informacje na temat Halo H50G można znaleźć klikając tutaj.

Test Mercusys Halo H50G - jak zwiększyć zasięg Wi-Fi
Test Mercusys Halo H50G – jak zwiększyć zasięg Wi-Fi

Test Mercusys Halo H50G

Nie ma co długo zastanawiać się nad wyglądem testowanych urządzeń – ot, trzy zgrabne kwadratowe obudowy, które można ukryć w jakimś miejscu, aczkolwiek wizualnie wyglądają na tyle fajnie, że nie będą zaburzać całokształtu otoczenia. O sieci mesh również pisałem w przypadku testu Halo H30G. W skrócie, urządzenia łączą się w całość i w przeciwieństwie do repeaterów zwiększających sygnał, w tym przypadku nie dochodzi do zerwania sygnału Wi-Fi, kiedy tracimy zasięg routera, a “przechodzimy” w sieć repeatera. Właśnie dlatego sieć mesh jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w przypadku dużych gospodarstw domowych czy budynków firmowych.

W kwestiach wizualnych, szkoda tylko, że producent w przypadku Mercusys Halo H50G nie zastosował gumowych nóżek. Fakt, są plastikowe, aby odprowadzać ciepłe powietrze z wnętrza obudowy, jednak urządzenie to jest tak lekkie, że wręcz ślizga się po powierzchni, jeśli ktoś przypadkowo ruszy przewód. To oczywiście czepianie się szczegółów “na siłę”.

Test Mercusys Halo H50G - jak zwiększyć zasięg Wi-Fi
Test Mercusys Halo H50G – jak zwiększyć zasięg Wi-Fi

Rozwiązania techniczne – działanie Mercusys Halo H50G w praktyce

O kwestiach typowo technicznych (mam na myśli specyfikację) już pisałem. Skupmy się więc na tym, jak działa prezentowana sieć mesh. Spodziewałem się czegoś podobnego do testowanego już wcześniej zestawu. W końcu to po prostu “model wyżej”. Nie zawiodłem się – instalacja odbywa się bezproblemowo. Oczywiście, wymagana jest aplikacja Mercusys, dzięki której będziecie zarządzali siecią. Następnie dodajecie kolejne elementy zestawu Halo i rzecz jasna konfigurujecie połączenie z Internetem. W moim przypadku było to połączenie typu PPPoE, a więc musiałem podać login i hasło do sieci. Następnie wybieramy nazwę naszej sieci oraz hasło do Wi-Fi. Na tym konfiguracja się kończy, a my możemy cieszyć się naprawdę dużym zasięgiem sieci.

Internet działał naprawdę dobrze, szczególnie w punkcie centralnym, w którym “spotykały się” trzy urządzenia. Warto zauważyć, że nie będzie możliwe rozdzielenie sieci 2.4 GHz i 5 GHz – sprzęt sam rozdziela urządzenia tak, jak uważa za stosowne i wykorzystuje odpowiedni zakres. Dla osób, które chcą ręcznie wymusić korzystanie z konkretnego zakresu może to być kłopotliwe. Tak czy inaczej, lepiej korzystać z 5 GHz, bowiem tak naprawdę sygnał generowany przez urządzenia jest tak mocny, że praktycznie każdy sprzęt – smartfon, laptop itp., który może jej używać, będzie “cechował się” wysoką wydajnością Internetu.

Test Mercusys Halo H50G - jak zwiększyć zasięg Wi-Fi
Test Mercusys Halo H50G - jak zwiększyć zasięg Wi-Fi

Jedyne, do czego można delikatnie się przyczepić to, niestety, brak Wi-Fi 6. No cóż, nie można mieć wszystkiego. Miejmy nadzieję, że producent pracuje już nad kolejnym systemem mesh, który będzie cechował się możliwością wykorzystania najnowszego standardu. Tak czy inaczej, testując przepustowość WAN mogliśmy zaobserwować pomiary na poziomie 940 Mbps w przypadku pobierania oraz 930 Mbps jeśli chodzi o wysyłanie. Wi-Fi również działało dobrze – średnia z testów to 550 Mbps w przypadku pobierania i 200 Mbps w kwestii wysyłania.

Podsumowanie
Przechodzimy do podsumowania testu Mercusys Halo H50G. Uważam, że jest to świetne rozwiązanie dla kogoś, kto chce cieszyć się stabilnym połączeniem z siecią Wi-Fi nawet w bardzo dużych lokacjach. Biura, duże domy, a nawet wielkopowierzchniowe magazyny - wszędzie tam system Halo H50G spisze się wyśmienicie, co udowodnił podczas moich testów.
Zalety
Świetna cena/jakość
Bardzo dobry zasięg Wi-Fi nawet w dużych pomieszczeniach
3 złącza LAN/WAN w każdym z urządzeń
Bardzo łatwa konfiguracja i obsługa sieci
Wady
Brak Wi-Fi 6
Brak WPA 3
Obsługa tylko za pomocą aplikacji na smartfony
9
Wynik
Kategoria artykułu
Nowe technologie
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

  Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.