Test Mercusys Halo H30G. Sieć Wi-Fi w każdym zakątku domu

Posiadacze dużych domów doskonale znają problem z dostępem sieci Wi-Fi we wszystkich pomieszczeniach. Co zrobić by zwiększyć zasięg? Test Mercusys Halo H30G udowadnia, że sieć Mesh jest najlepszym rozwiązaniem na problemy z siecią Wi-Fi.

Masz dom o dużej powierzchni, bądź chcesz mieć zasięg Wi-Fi nie tylko w domu, ale również np. na tarasie i w garażu obok domu? Ewentualnie Internet ma być nie tylko w biurze, ale również w magazynie lub hali firmowej? Tak tylko wymyślam. Test Mercusys Halo H30G udowodnił mi, że będzie to możliwe, a Internet będzie działał nawet na kilku piętrach budynku.

Specyfikacja techniczna

  • Standard: IEEE 802.11 a/n/ac 5 GHz, IEEE 802.11 b/g/n 2.4 GH
  • Prędkość: 867 Mb/s w paśmie 5 GHz, 400 Mb/s w paśmie 2,4 GHz
  • Bezpieczeństwo: WPA-PSK/WPA2-PSK
  • Protokół sieci mesh: 802.11k/v/r
  • Sieci WAN: Dynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE/L2TP/PPTP
  • Porty: 2 gigabitowe porty na jednostkę Halo, (automatyczne rozpoznawanie WAN/LAN)
  • Wymiary: 88 × 88 × 88 mm
  • W zestawie: 3 jednostki Halo H30G, 1 kabel Ethernet RJ45, 3 zasilacze, Instrukcja szybkiej instalacji

Szczegółowa specyfikacja techniczna dostępna jest tutaj.

Test Mercusys Halo H30G. Sieć Wi-Fi w każdym zakątku domu
Test Mercusys Halo H30G. Sieć Wi-Fi w każdym zakątku domu

Test Mercusys Halo H30G – pierwsza konfiguracja

Zacznijmy od instalacji. Na nasze smartfony z iOS i Androidem musimy pobrać aplikację Mercusys. Jest to program dostępny w języku polskim, więc nie ma problemu z jego obsługą. Podłączamy pierwsze z urządzeń do prądu, a do jednego z portów LAN wpinamy przewód z końcówką RJ-45. Wracamy do aplikacji. Oprogramowanie za pomocą kreatora prowadzi nas krok po kroku wybierając sieć – w moim przypadku była to konfiguracja PPPoE, a więc wpisałem login i hasło i gotowe. Możemy również ustawić lokalizację urządzenia – w moim przypadku był to przedpokój.

Następnie dołączamy kolejne Halo. Wpinamy je do prądu, a w aplikacji dołączamy urządzenie. Warto sprawdzić poradnik, w którym znajdziemy wskazówki w jakich miejscach ulokować Halo, aby sieć była jak największa, a przy tym zasięg Wi-Fi mocny i stabilny.

Test Mercusys Halo H30G – sieć mesh w praktyce

Wydaje mi się, że nie ma sensu prezentować wizualnie urządzeń Halo. Ot, białe pudełka z diodą LED informującą o stanie pracy, dwoma gigabitowymi portami LAN, które „wiedzą” czy mają działać jako WAN czy LAN. Jest też przycisk reset i na tym koniec.

Skupmy się na tym, dlaczego w przypadku dużych przestrzeni warto wykorzystać sieć mesh, a nie np. „klasyczny” router i repeatery. Odpowiedź jest prosta. Chodzi przede wszystkim o płynny roaming. Nasz smartfon, tablet czy inne urządzenie, które przenosimy pomiędzy pomieszczeniami, automatycznie łączy się z tą jednostką Halo, która „oferuje” najsilniejszy sygnał.

Sieć mesh jest tak naprawdę jedną siecią, ponieważ kolejne urządzenia, które do niej podłączamy są tak naprawdę antenami. W przypadku wykorzystania repeaterów tworzą się kolejne sieci, przez co nie ma opcji, by „płynnie”, bez utraty połączenia przejść pomiędzy jednym, a drugim pomieszczeniem. Krótko mówiąc, sieć mesh sprawdzi się głównie tam, gdzie potrzebny jest stabilny dostęp do sieci na dużych powierzchniach – w biurach, domach jednorodzinnych i w naprawdę dużych mieszkaniach. Przykładowo, dwa urządzenia Halo bez problemu poradzą sobie z zasięgiem Wi-Fi w pomieszczeniach do 260 metrów kwadratowych.

Test Mercusys Halo H30G. Sieć Wi-Fi w każdym zakątku domu
Test Mercusys Halo H30G. Sieć Wi-Fi w każdym zakątku domu

Test Mercusys Halo H30G udowodnił mi, że urządzenie może oferować naprawdę dobrą prędkość Internetu. Wszystko za sprawą dwupasmowej sieci Wi-Fi o prędkości wynoszącej do 1,3 Gb/s. Jeśli chodzi o ping i prędkość, w moim przypadku miałem praktycznie cały czas ping na poziomie 2 ms, a prędkość (mam 400 mbps) sięgała 300 – 320 Mbps. Całkiem dobrze. Warto również pochwalić prezentowany sprzęt za możliwość podpięcia do stu urządzeń. Możemy więc stworzyć naprawdę ogromną sieć, a technologia MU-MIMO pozwoli nam na utrzymanie wysokiej prędkości nawet wtedy, gdy sprzęt pracuje „na wysokich obrotach”.

O zasięgu nawet nie ma co się wypowiadać. Klasa sama w sobie. Ustawiając sieć mesh składającą się z trzech urządzeń, zasięg Wi-Fi sięgał dwóch pięter. Test Mercusys Halo H30G udowodnił mi, że to faktycznie świetne i w sumie jedno sensowne rozwiązanie na dużych powierzchniach.

Sprawdź również inne nasze publikacje z kategorii nowe technologie.

Podsumowanie
Prostota instalacji i konfiguracji, świetna wydajność i solidna jakość wykonania. To klucz do sukcesu. Jeśli chcesz mieć bardzo dobry zasięg Wi-Fi na dużej powierzchni, Mercusys Halo H30G będzie rewelacyjnym rozwiązaniem, który nie obciąży znacznie Twojego budżetu.
Zalety
Wysoka wydajność
Łatwa i intuicyjna obsługa
Dobra cena
Duże możliwości rozbudowy sieci
Wady
Brak widocznych
9
Wynik

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Portugalia vs Ghana. Gdzie oglądać mecz?

Portugalia vs Ghana to mecz, na który z pewnością...

Subskrypcja Mercedesa nie jest legalna w Europie.

Ostatnio głośnym tematem stała się subskrypcja Mercedesa na zwiększenie...

Instagram dostępny od 18 roku życia? Nowy regulamin Meta

Instagram dostępny od 18 roku życia? Nieletni nie będą...

Możesz za to dostać 3000 zł mandatu. Przesada! O co chodzi?

Zima zbliża się coraz pewniejszym krokiem. W niektórych częściach...


Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!

Final Score
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!