127
Views

Nieraz bywa tak, że jakość internetu w naszych domach, delikatnie mówiąc, nie jest zadowalająca. Przyczyn może być kilka – od niskiej jakości połączenia od dostawcy, po problemy przestarzałego czy niedomagającego sprzętu po naszej stronie. O ile na pierwszy z powodów zazwyczaj nie możemy wpłynąć, tak z drugim można się dosyć łatwo uporać. Wiele w tej kwestii może pomóc TP-Link Deco M3 – mesh WiFi w postaci dwóch access pointów. Czym to właściwie jest i jak tego używać?

Mesh WiFi – co to właściwie jest?

Mesh WiFi jest to, przedstawiając na przykładzie TP-Link Deco M3 sieć urządzeń, z jednym głównym routerem, oraz praktycznie dowolną ilością mniejszych, tzw. punktów dostępowych (access point). Działają one w ramach jednej sieci, zamiast być podzielone na kilka mniejszych, jak to bywa w przypadku klasycznych wzmacniaczy sygnału WiFi.

TP-Link Deco M3 - gdy zasięg WiFi zawodzi
TP-Link Deco M3 - gdy zasięg WiFi zawodzi

Konfiguracja TP-Link Deco M3 jest niezwykle prosta i odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji. Jest ona dobrze zaprojektowana, intuicyjna i prosta. Myślę, że nawet laik poradzi sobie z konfiguracją sieci Deco.

W skład zestawu TP-Link Deco M3 wchodzi jeden router Deco M4R oraz jeden wzmacniacz sygnału Deco M3W będący punktem dostępowym. Sam router podoba mi się chyba w każdym aspekcie – od łatwości konfiguracji, przez działanie, do rzeczy tak marginalnych w kwestii sprzętu sieciowego jak wygląd zewnętrzny. Cały zestaw Deco został zaprojektowany niezwykle estetycznie. Biała obudowa routera z czarną, plastikową maskownicą od góry wpasuje się do niejednego wnętrza poprzez swój prosty design. Wzmacniacz sygnału także jest prostą, w pełni białą bryłą przez co nie będzie kłuł w oczy.

Bardzo dużym plusem systemu TP-Link Deco jest dowolność rozwijania sieci poprzez dokładanie kolejnych access pointów. Koszt jednego to ok. 150 zł w przypadku M3W oraz ok. 240 zł w przypadku M4R, więc niewielkim nakładem pieniężnym możemy rozwijać i poprawiać jakość łącza internetowego w naszym domu, pracy czy gdziekolwiek chcemy.

Poprzednim urządzeniem sieciowym w moim domu był router obsługujący internet radiowy od jednego z popularnych dostawców. Jak wiadomo ogólnie, internet radiowy nie grzeszy wydajnością, co wyraźnie widzę w przykładzie tego, z którego korzystam ja. Działa dobrze tylko w godzinach nocnych lub wczesnym rankiem, a w ciągu dnia czy wieczorem praktycznie nie da się z niego korzystać. Mimo to jednak, gdy już jest, TP-Link Deco M3 rozwija skrzydła i pokazuje na co go stać.

Główny router M4R umieszczony jest na pierwszym piętrze domu, wzmacniacz M3W zaś na parterze, w pomieszczeniu dokładnie pod tym z routerem. Daje to bardzo dobry efekt. Internet zwyczajnie dociera tam, gdzie wcześniej nie docierał wcale albo jego jakość była na tyle słaba, że używanie go mijało się z celem. Teraz mogę spokojnie używać internetu będąc nawet w piwnicy, o czym wcześniej nie było mowy.

Dodatkowym atutem jest obsługa WiFi o częstotliwości 5GHz, co pozwala internetowi osiągać zdecydowanie lepsze wyniki niż na standardowym 2,4GHz. Posiada on maksymalną przepustowość aż 1200 Mbit/s, co pozwala “rozsiewać” po domu internet nawet o światłowodowych prędkościach.

Co więc robić, jeśli zasięg WiFi nie jest zadowalający?

TP-Link Deco M3 przyniósł ze sobą niemałą rewolucję w kwestii zasięgu WiFi w moim domu. Tam, gdzie wcześniej można było pomarzyć o dobym zasięgu, TP-Link ziścił te aspiracje swoim systemem mesh WiFi. A rozwiązanie to nie jest drogie, gdyż aktualnie jego cena sklepowa to ok. 300 zł za zestaw TP-Link Deco M3. Trzeba zaznaczyć też, że można zakupić droższe zestawy, które wesprą nasz domowy internet jeszcze lepiej. Moim zdaniem, gdy nie jesteśmy do końca zadowoleni z domowej infrastruktury sieciowej, systemy mesh WiFi dobrze sprawdzą się w tym problemie. W moim przypadku jest to TP-Link Deco M3.

Podsumowanie
TP-Link Deco M3 jest urządzeniem, które między innymi dzięki częstotliwości 5GHz oraz dużej przepustowości do aż 1200 Mbit/s pozwoli nadać naszej sieci domowej drugie życie.
Zalety
Wzorowe wręcz działanie
Relatywnie nieduża cena
Prosty, estetyczny design
Bardzo duże możliwości rozbudowy
Wady
10
Wynik
Kategoria artykułu
Nowe technologie

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.