84
Views

Czyżby nadchodził koniec ery złącza Lightning? Wydaje mi się, że pomimo tego, iż Unia zdecydowała, że wszyscy mają mieć USB typu C, Apple wymyśli coś, co sprawi, że tak łatwo nie pozbędzie się autorskiego portu z iPhone.

Test Huawei Mate 50 Pro
Unia zdecydowała. Wszyscy mają mieć USB-C. iPhone też

Zacznijmy od tego, że opublikowano dyrektywę UE, która wymaga od wszystkich producentów stosowania USB typu C w urządzeniach takich jak smartfony, konsole przenośne, głośniki Bluetooth, laptopy, słuchawki, tablety, a nawet kamery. Co więc zrobi Apple, skoro tak uparcie wykorzystuje swoje autorskie złącze Lightning w iPhone? Domyślam się, że “tanio skóry nie sprzeda”.

Unia zdecydowała. Wszyscy mają mieć USB-C. iPhone też
Unia zdecydowała. Wszyscy mają mieć USB-C. iPhone też

Z wieloma pomysłami Unii Europejskiej się nie zgadzam. Zapewne nie tylko ja, jednak w takim przypadku jak ten, gdzie w pewnym stopniu “wymusza się” wprowadzenie technologii ułatwiającej życie, można zaakceptować nową dyrektywę. Co ciekawe, temat ten jest już “zaklepany” i od 27 grudnia bieżącego roku, producenci mają dwa lata aby wprowadzić port USB-C do swoich urządzeń elektronicznych. Krótko mówiąc, po 28 grudnia 2024 nie kupicie nowego laptopa, smartfona, głośnika itd, który nie będzie korzystał z takowego rozwiązania. Wyjątkiem mają być na przykład szczoteczki elektryczne i golarki. Czemu? Podobno chodzi o względy bezpieczeństwa.

iphone se (2022)
Unia zdecydowała. Wszyscy mają mieć USB-C. iPhone też

Unia zdecydowała. Wszyscy mają mieć USB-C. iPhone też

Podobno Greg Jostowiak, który jest szefem marketingu w Apple wspomniał, że standard ten pojawi się w nowych smartfonach. Tym bardziej, że USB typu C mamy w MacBookach, czy iPadach Pro. Tak czy inaczej, jest jeszcze jeden pomysł, który pozwoli Apple w obejściu wymogu UE. Jaki?

Jeśli producent nie dołączałby do zestawu przewodu, iPhone byłby smartfonem, który domyślnie ładowalibyśmy bezprzewodowo. Już widzę te wspaniałe konferencje, w których Tim Cook ze swoimi współpracownikami zapewniałby, że chodzi o ekologię, o środowisko i tak dalej. A prawda jest taka, że ludzie zaczęliby hurtowo kupować ładowarki Magsafe, przez co firma i tak i tak by zarobiła krocie. Czy faktycznie tak się stanie? Tego nie wiem.

Wiadome jest jednak to, że zmiana Lightning na USB typu C wyszłaby wszystkim na dobre. Mniej kombinowania z przewodami – uniwersalny port w przypadku wszystkich urządzeń, niezależnie czy mówimy o laptopie, głośniku czy smartfonie – byłby czymś naprawdę wygodnym.

jedna ładowarka do smartfonów, usb typu c w iphone
Apple będzie musiało zmienić złącze Lightning na USB typu C.
Tagi:
Kategoria artykułu
Urządzenia mobilne
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.