Usunięcie urządzeń Huawei i ZTE z sieci kosztuje krocie. W USA zaczyna brakować pieniędzy

Rząd prezydenta Donalda Trumpa uznał, że zarówno Huawei i ZTE szpiegują dla chińskiego rządu i urządzenia tych producentów są niebezpieczne dla narodu, dlatego też wpisano je na czarną listę. Obecny prezydent USA, Joe Biden nie zmienił zdania, dlatego też rozpoczęto proces usuwania urządzeń tych firm z obiegu. Okazuje się, że jest to bardziej kosztowne, niż zakładano.

Huawei i ZTE trafiły na czarną listę. Kraj usuwa ich urządzenia obiegu

Urządzenia Huawei i ZTE zostały uznane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, dlatego też zdecydowano, że najlepiej będzie, gdy zostaną one usunięte z obiegu. Rząd USA, jeszcze za czasów kadencji Donalnda Trumpa uznał, że obie firmy przekazują dane amerykańskich użytkowników chińskiemu rządowi, dlatego też wpisano je na czarną listę.

huawei zte
Ý

Przeczytaj także: Huawei ponownie rozpoczyna dostawy urządzeń do Rosji

Huawei wierzył, że wraz z wyborem Joe Bidena na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych zakaz handlu na rynku w USA i współpracy z amerykańskimi podmiotami zostanie zniesiony. Tak się jednak nie stało, a amerykański rząd stwierdził, że najlepiej będzie, jeśli urządzenia obu firm nie będą używane na terenie tego kraju. Dlatego też przyznano budżet rzędu 1,9 mld dolarów, który miał pozwolić na wymianę urządzeń tych producentów na terenach wiejskich w kraju. Okazuje się jednak, że budżet ten jest niewystarczający.

Koszta usunięcia urządzeń chińskich producentów są kilkukrotnie większe niż zakładano

Koszty usunięcia urządzeń dwóch z pięciu największych dostawców urządzeń sprzętu sieciowego na świecie jest większy, niż początkowo zakładano. Rok temu Federalna Komisja Łączności przegłosowała i przeznaczyła budżet w wysokości prawie 2 miliardów dolarów do usunięcia urządzeń sieciowych chińskich producentów ze wszystkich terenów wiejskich w USA, na których sie je wykorzystuje. Urządzenia były oferowane w niskiej cenie i nie miały konkurencji, dlatego też dostawcy usług bezprzewodowych decydowali się na produkty tych firm.

Okazuje się, że pierwotnie szacowany koszt 1,9 mld dolarów USD usunięcia urządzeń tych producentów z obiegu, jest kilkukrotnie wyższy. Według najnowszych szacunków będzie on wynosił prawie 5,6 miliarda dolarów! Wprowadzone w 2019 roku prawo zmusza operatorów telekomunikacyjnych otrzymujących federalne dotacje, do usunięcia ze swoich sieci urządzeń dostarczanych przez firmy, które uznane są za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Firmy, które korzystają z urządzeń chińskich gigantów technologicznych mają prawo wstrzymać się zakończeniem prac usuwania urządzeń do momentu, aż nie otrzymają zwrot kosztów od Federalnej Komisji Łączności. Dopóki usługodawcy nie dostaną pieniędzy, urządzenia obu firm będą dalej wykorzystywane.

Źródło: Reuters

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Premiera kart AMD Radeon RX 7000 będzie 3 listopada

W dniu kiedy NVIDIA prezentowała najnowsze układy kart graficznych,...

Oto cena Logitech G Cloud! Nie będzie tanio!

G Cloud to handheld przygotowany przez Logitech i chińską...

Nicholas Latifi odchodzi z Williamsa. Kto go zastąpi?

Stało się to, o czym cały świat F1 mówił...

Mattia Binotto do zwolnienia – powstała petycja fanów

Na platformie change.org powstała petycja, aby zwolnić szefa zespołu...

Wyprzedaż „Rozróba Rozwałek” na Steam. W promocji 400 gier

Na steam pojawiła się kolejna wyprzedaż, tym razem nosi...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!