Rząd prezydenta Donalda Trumpa uznał, że zarówno Huawei i ZTE szpiegują dla chińskiego rządu i urządzenia tych producentów są niebezpieczne dla narodu, dlatego też wpisano je na czarną listę. Obecny prezydent USA, Joe Biden nie zmienił zdania, dlatego też rozpoczęto proces usuwania urządzeń tych firm z obiegu. Okazuje się, że jest to bardziej kosztowne, niż zakładano.
Huawei i ZTE trafiły na czarną listę. Kraj usuwa ich urządzenia obiegu
Urządzenia Huawei i ZTE zostały uznane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, dlatego też zdecydowano, że najlepiej będzie, gdy zostaną one usunięte z obiegu. Rząd USA, jeszcze za czasów kadencji Donalnda Trumpa uznał, że obie firmy przekazują dane amerykańskich użytkowników chińskiemu rządowi, dlatego też wpisano je na czarną listę.
Przeczytaj także: Huawei ponownie rozpoczyna dostawy urządzeń do Rosji
Huawei wierzył, że wraz z wyborem Joe Bidena na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych zakaz handlu na rynku w USA i współpracy z amerykańskimi podmiotami zostanie zniesiony. Tak się jednak nie stało, a amerykański rząd stwierdził, że najlepiej będzie, jeśli urządzenia obu firm nie będą używane na terenie tego kraju. Dlatego też przyznano budżet rzędu 1,9 mld dolarów, który miał pozwolić na wymianę urządzeń tych producentów na terenach wiejskich w kraju. Okazuje się jednak, że budżet ten jest niewystarczający.
Koszta usunięcia urządzeń chińskich producentów są kilkukrotnie większe niż zakładano
Koszty usunięcia urządzeń dwóch z pięciu największych dostawców urządzeń sprzętu sieciowego na świecie jest większy, niż początkowo zakładano. Rok temu Federalna Komisja Łączności przegłosowała i przeznaczyła budżet w wysokości prawie 2 miliardów dolarów do usunięcia urządzeń sieciowych chińskich producentów ze wszystkich terenów wiejskich w USA, na których sie je wykorzystuje. Urządzenia były oferowane w niskiej cenie i nie miały konkurencji, dlatego też dostawcy usług bezprzewodowych decydowali się na produkty tych firm.
Okazuje się, że pierwotnie szacowany koszt 1,9 mld dolarów USD usunięcia urządzeń tych producentów z obiegu, jest kilkukrotnie wyższy. Według najnowszych szacunków będzie on wynosił prawie 5,6 miliarda dolarów! Wprowadzone w 2019 roku prawo zmusza operatorów telekomunikacyjnych otrzymujących federalne dotacje, do usunięcia ze swoich sieci urządzeń dostarczanych przez firmy, które uznane są za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Firmy, które korzystają z urządzeń chińskich gigantów technologicznych mają prawo wstrzymać się zakończeniem prac usuwania urządzeń do momentu, aż nie otrzymają zwrot kosztów od Federalnej Komisji Łączności. Dopóki usługodawcy nie dostaną pieniędzy, urządzenia obu firm będą dalej wykorzystywane.
Źródło: Reuters