112
Views

W dzisiejszych czasach pieniądze można wyłudzić na wiele sposobów. Najczęstszym jest droga elektroniczna, a konkretnie za pomocą aplikacji. Okazuje się, że ponad 400 aplikacji dostępnych na system Android okradło aż 100 mln użytkowników na całym świecie!

Wielkie oszustwo dotyczące smartfonów

Badacze cyberbezpieczeństwa z Zimpreium zLabs odkryli wielkie oszustów dotyczące wyłudzania pieniędzy przez aplikacje dostępne na smartfony z systemem Google Android. Seria oszustów o nazwie “Dark Herring” to odkryta forma oszustwa na bardzo dużą skalę.

Przeczytaj także: T-Mobile planuje zwolnienia niezaszczepionych osób!

Według Zimperium zLabs forma “Dark Herring” tyczy się ponad 400 aplikacji na system Android. Polega ona na oferowaniu funkcji premium w danych aplikacjach zarejestrowanym użytkownikom. Użytkownikowi, który zarejestrował się do aplikacji, naliczano opłatę w wysokości do 15 dolarów. Wszystko metodą Direct Carrier Billing (DCB), czyli za pośrednictwem rachunku za usługi telefoniczne.

Aplikacje trafiły do 100 mln urządzeń z systemem Android!

Metoda Direct Carrier Billing jest trudna do wykrycia, ponieważ o obciążeniu rachunku dowiadujemy się w momencie, kiedy przychodzi nam za niego zapłacić. Co prawda jest to prosty sposób na kupowanie online, jednak nie zawsze jest dobrym wyborem. Przekonało się o tym miliony użytkowników telefonów z systemem Android.

Samo wykrycie oszustwa również nie należało do najprostszych, ponieważ ofiarą padały jedynie osoby, które rejestrowały się w aplikacjach. Informacje podają, że aplikacji, które korzystały z tej metody oszustwa, jest 419! Wszystkie z nich trafiły łącznie na 100 milionów telefonów z systemem Android do użytkowników w 70 krajach.

Listę aplikacji znajdziecie pod tym linkiem.

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.