150 aplikacji na Androida oszustwem! Sprawdź, czy nie padłeś ich ofiarą!

Oszustwa i zainfekowane aplikacje mobilne stają się codziennością. UltimaSMS to plaga oszustw, która miała na celu wyłudzić duże pieniądze od użytkowników, którzy pobrali konkretne aplikacje. Na liście znalazło się aż 151 aplikacji!

Aż 151 aplikacji związanych z oszustwem UltimaSMS

Avast kilka tygodni temu rozpoczął dochodzenie dotyczące kampanii oszustw pod nazwą UltimaSMS. W jej skład wchodziło ponad 151 aplikacji, które były dostępne w sklepie Google Play. Według przeprowadzonego śledztwa fałszywe aplikacje pobrano łącznie aż 10,5 miliona razy przez użytkowników z 80 krajów! 

Przeczytaj także: Uwaga na oszustów na Allegro Lokalnie! Zobaczcie, jak działają!

Pierwszą aplikacją, od której notabene pochodzi nazwa tej nieuczciwej kampanii była Ultima Keyboard 3D Pro. Pełna lista aplikacji, które należały do tego grona, znajdziecie na oficjalnym profilu GitHub Avast pod tym linkiem. Co prawda Google Play zablokowało wszystkie aplikacje, jednak użytkownicy, którzy je pobrali, muszą usunąć je ze swojego telefonu samodzielnie. 

Na czym polegało oszustwo?

Osoby, które pobrały na swój telefon lub tablet działający na systemie Google Android jedną z tych 151 nieuczciwych aplikacji, mogły zostać naciągnięte na ogromne wydatki. Po zainstalowaniu aplikacji użytkownik proszony był o podanie danych, które miały służyć do subskrypcji usługi premium. Usługa ta miała kosztować aż 40 dolarów miesięcznie! 

Aplikacje z UltimaSMS oferowały różnego rodzaju funkcje. Od nowych klawiatur, poprzez edytory wideo i zdjęć, po lokalizatory numerów telefonu. Aplikacja po zainstalowaniu prosiła o podanie swojego numeru telefonu i w wielu przypadkach adresu mail, co odblokowywało główne funkcje aplikacji. W rzeczywistości jednak użytkownicy subskrybowali usługę premium. 

Sprawdźcie dokładnie, czy nie padliście ofiarą tego oszustwa!

UltimaSMS
Grafika: Cyber Security News

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

OnePlus Nord Watch oficjalnie na rynku! Miesiąc pracy na baterii!

OnePlus Nord Watch został oficjalnie zaprezentowany. Urządzenie wearable chińskiego...

GTA za darmo! Pobierz kultową, 2-gą odsłonę gry DMA Design

Wielka kradzież samochodów - kultowa seria, którą zna prawie...

UOKiK wygrywa w sądzie z właścicielem sieci Biedronka

Sąd podtrzymał decyzję UOKiK odnośnie kary 115 milionów złotych...

NFT upada? Wolumen transakcji spadł o aż 97% w tym roku

Początkowego szału na tokeny NFT odmówić nie można. Był...

Nowy Need for Speed Unbound będzie wydany jeszcze w 2022 r

Dosyć długo, bo już trzy lata Electronic Arts każe...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj