83
Views

Oszustwa i zainfekowane aplikacje mobilne stają się codziennością. UltimaSMS to plaga oszustw, która miała na celu wyłudzić duże pieniądze od użytkowników, którzy pobrali konkretne aplikacje. Na liście znalazło się aż 151 aplikacji!

Aż 151 aplikacji związanych z oszustwem UltimaSMS

Avast kilka tygodni temu rozpoczął dochodzenie dotyczące kampanii oszustw pod nazwą UltimaSMS. W jej skład wchodziło ponad 151 aplikacji, które były dostępne w sklepie Google Play. Według przeprowadzonego śledztwa fałszywe aplikacje pobrano łącznie aż 10,5 miliona razy przez użytkowników z 80 krajów! 

Przeczytaj także: Uwaga na oszustów na Allegro Lokalnie! Zobaczcie, jak działają!

Pierwszą aplikacją, od której notabene pochodzi nazwa tej nieuczciwej kampanii była Ultima Keyboard 3D Pro. Pełna lista aplikacji, które należały do tego grona, znajdziecie na oficjalnym profilu GitHub Avast pod tym linkiem. Co prawda Google Play zablokowało wszystkie aplikacje, jednak użytkownicy, którzy je pobrali, muszą usunąć je ze swojego telefonu samodzielnie. 

Na czym polegało oszustwo?

Osoby, które pobrały na swój telefon lub tablet działający na systemie Google Android jedną z tych 151 nieuczciwych aplikacji, mogły zostać naciągnięte na ogromne wydatki. Po zainstalowaniu aplikacji użytkownik proszony był o podanie danych, które miały służyć do subskrypcji usługi premium. Usługa ta miała kosztować aż 40 dolarów miesięcznie! 

Aplikacje z UltimaSMS oferowały różnego rodzaju funkcje. Od nowych klawiatur, poprzez edytory wideo i zdjęć, po lokalizatory numerów telefonu. Aplikacja po zainstalowaniu prosiła o podanie swojego numeru telefonu i w wielu przypadkach adresu mail, co odblokowywało główne funkcje aplikacji. W rzeczywistości jednak użytkownicy subskrybowali usługę premium. 

Sprawdźcie dokładnie, czy nie padliście ofiarą tego oszustwa!

UltimaSMS
Grafika: Cyber Security News
Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.