2G dalej działa i jest niebezpieczne. Android pozwoli je wyłączyć!

Pomimo tego, że dzisiejszym standardem wykorzystywanym w telefonii komórkowej jest 4G, które powoli zostaje zastępowane przez 5G, sieć 2G w dalszym ciągu funkcjonuje. Korzystanie z nie jest jednak niebezpieczne, a to ze względu na niski poziom zabezpieczeń.

Standard, który nie powinien być wykorzystywany, dalej działa

Sieć 2G została opracowana w 1991 roku i przez kilkanaście następnych lat była standardem telefonii komórkowej wykorzystywanym na całym świecie. Wraz z postępem technologicznym wyparły ją nowocześniejsze rozwiązania. W teorii więc sieć ta nie powinna być już wykorzystywana, jednak jest zupełnie inaczej. Niestety, korzystanie z tego standardu jest bardzo niebezpieczne.

Przeczytaj także: Microsoft przejmuje Activision-Blizzard! Ogromna transakcja!

Jak można się łatwo domyślić, sieć 2G nie jest tak dobrze zabezpieczona, jak nowsze rozwiązania. To właśnie niski poziom zabezpieczeń sprawia, że korzystanie z tego rozwiązania powinno się jak najbardziej ograniczyć. Okazuje się jednak, że wielu operatorów, którzy nie wykorzystują technologii VoLTE, w dalszym ciągu oferuje standard ten podczas rozmów telefonicznych.

Android pozwoli wyłączyć sieć 2G

Sieć 2G nie jest przystosowana do obecnych czasów, dlatego też korzystanie z niej powinno się ograniczyć. Poza tym, że oferuje ona niski transfer danych, to przede wszystkim posiada słabe szyfrowanie występujące między nadajnikiem i repeaterem a naszym telefonem komórkowym. Sygnał ten nie jest w żaden sposób uwierzytelniany przez wieżę 2G, przez co można się pod nią podszyć.

Na całe szczęście użytkownicy smartfonów z Androidem będą mieli opcję jej wyłączenia. Jak podaje Electronic Frontier Foundation, w najnowszym systemie od Google pojawi się opcja, która pozwoli na wyłączenie sieci 2G w ustawieniach naszego smartfona. Pierwsze zmiany zaczęły pojawiać się jeszcze pod koniec zeszłego roku. Minusem jest to, że opcja ta pojawia się w nowszych smartfonach. Jej wyłączenie może powodować również problemy z utratą zasięgu lub z możliwością wykonywania połączeń.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Nagość na Instagramie? Koniec z tym! Serwis wprowadza nowe rozwiązanie

Nagość na Instagramie to chleb powszedni, dlatego też Meta...

Intel prezentuje 13 generację procesorów Intel Core

Podczas konferencji Innovation Pat Gelsinger, Intel zaprezentował także 13...

Instagram postanowił wydłużyć Stories. Potrwają zdecydowanie dłużej! Ile?

Stories najczęściej narzędzie używane przez użytkowników popularnego serwisu społecznościowego....

CoD Modern Warfare 2 ma ogromny problem. A to tylko wersja beta!

Activision dopiero przygotowuje się do premiery CoD Modern Warfare...

Polski konkurent dla Battlefielda – World War 3 za darmo

Studio The Farm 51 poinformowało, że polski FPS -...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj