146
Views

Pomimo tego, że dzisiejszym standardem wykorzystywanym w telefonii komórkowej jest 4G, które powoli zostaje zastępowane przez 5G, sieć 2G w dalszym ciągu funkcjonuje. Korzystanie z nie jest jednak niebezpieczne, a to ze względu na niski poziom zabezpieczeń.

Standard, który nie powinien być wykorzystywany, dalej działa

Sieć 2G została opracowana w 1991 roku i przez kilkanaście następnych lat była standardem telefonii komórkowej wykorzystywanym na całym świecie. Wraz z postępem technologicznym wyparły ją nowocześniejsze rozwiązania. W teorii więc sieć ta nie powinna być już wykorzystywana, jednak jest zupełnie inaczej. Niestety, korzystanie z tego standardu jest bardzo niebezpieczne.

Przeczytaj także: Microsoft przejmuje Activision-Blizzard! Ogromna transakcja!

Jak można się łatwo domyślić, sieć 2G nie jest tak dobrze zabezpieczona, jak nowsze rozwiązania. To właśnie niski poziom zabezpieczeń sprawia, że korzystanie z tego rozwiązania powinno się jak najbardziej ograniczyć. Okazuje się jednak, że wielu operatorów, którzy nie wykorzystują technologii VoLTE, w dalszym ciągu oferuje standard ten podczas rozmów telefonicznych.

Android pozwoli wyłączyć sieć 2G

Sieć 2G nie jest przystosowana do obecnych czasów, dlatego też korzystanie z niej powinno się ograniczyć. Poza tym, że oferuje ona niski transfer danych, to przede wszystkim posiada słabe szyfrowanie występujące między nadajnikiem i repeaterem a naszym telefonem komórkowym. Sygnał ten nie jest w żaden sposób uwierzytelniany przez wieżę 2G, przez co można się pod nią podszyć.

Na całe szczęście użytkownicy smartfonów z Androidem będą mieli opcję jej wyłączenia. Jak podaje Electronic Frontier Foundation, w najnowszym systemie od Google pojawi się opcja, która pozwoli na wyłączenie sieci 2G w ustawieniach naszego smartfona. Pierwsze zmiany zaczęły pojawiać się jeszcze pod koniec zeszłego roku. Minusem jest to, że opcja ta pojawia się w nowszych smartfonach. Jej wyłączenie może powodować również problemy z utratą zasięgu lub z możliwością wykonywania połączeń.

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.