Po zakończeniu II Wojny Światowej, Stany Zjednoczone przystąpiły do niebezpośredniej wojny z ZSRR. Dzisiaj nazywa się ją „zimną wojną”. Polegała ona na nieustannym prześciganiu się tych dwóch światowych mocarstw w różnych dziedzinach, takich jak wojskowość, innowacje technologiczne czy podbój kosmosu. Mówiąc o ostatnim z wymienionych elementów, na myśl przychodzą takie rzeczy jak wysłanie pierwszego człowieka w kosmos, pierwszy załogowy lot na księżyc i wiele innych przedsięwzięć, których podejmowały się strony konfliktu. Wymieniały się prowadzeniem w tym niezwykle kosztownym wyścigu. Jednym z ciosów, wyprowadzonych w sowietów, miały być misje eksploracyjne programu Voyager. Polegały one na wystrzeleniu dwóch bezzałogowych sond kosmicznych, których celem miało być głębsze poznanie gazowych olbrzymów, które jak dotąd pozostawały dla ludzkości tajemnicą. Dzisiaj zajmę się omówieniem misji drugiej z sond – Voyager 2.
Początki misji
Sonda Voyager 2 została wystrzelona z Przylądka Canaveral na Florydzie w dniu 20 sierpnia 1977 roku. Początkowym celem misji sondy było dokładniejsze zbadanie tylko dwóch największych gazowych olbrzymów – Jowisza i Saturna. Jednak okoliczności i sprawność przebiegu misji dały pole do poszerzenia programu badawczego. Tak więc, NASA wydała zgodę inżynierom na dalsze prowadzenie badań
Pierwsze fotografie Jowisza zostały przez sondę wykonane w kwietniu 1977 roku, czyli rok i 8 miesięcy po wyniesieniu sondy w przestrzeń kosmiczną. Były one doskonałej jakości i dostarczały naukowcom wiele cennych informacji.
Drugi w kolejności był Saturn, który także został uwieczniony na fotografiach. W dalszym ciągu misji, eksplorowane były pozostałe planety gazowe, czyli Uran i Neptun.
Pierścienie Saturna na zbliżeniu Saturn Zbliżenie na burze powstające na Neptunie Pierścienie Neptuna
Oprócz fotografii, każda z planet badana była wieloma czujnikami itp. Celem tego było wzbogacenie naukowców o wiedzę na temat szczegółów różnych planet.
A co teraz z sondą Voyager 2?
Po zbadaniu właściwości wszystkich czterech gazowych planet, aby przedłużyć użyteczność sondy, nakierowana została w kierunku granicy Układu Słonecznego. 1 stycznia 1990 NASA przemianowała jej misję na badanie tzw. heliopauzy, czyli przestrzeni międzygwiezdnej.
Ten etap misji także zakończył się powodzeniem. Dnia 5 listopada 2018 sonda Voyager 2 opuściła Układ Słoneczny. Dokonała tego jako druga, gdyż uprzedziła ją sonda Voyager 1, mimo iż została ona wystrzelona później, to dokonała tego ponad 6 lat przed Voyagerem 2. Stało się tak ze względu na wyższą prędkość Voyagera 1.
Inżynierowie odpowiedzialni za przebieg misji podają, iż energia z generatorów w sondzie jest na wyczerpaniu. Odłączają po kolei aparaturę na jej pokładzie. Powiedziane jest, że energia w sondzie skończy się w roku 2025. Wtedy to na zawsze już pozostanie ona reliktem ludzkości poruszającym się przez przestrzeń kosmiczną w nieskończoność.
Źródło: wikipedia.org