Topory sprzed 3 tys. lat znalezione w Norwegii

Do bardzo ciekawego odkrycia doszło w miejscowości Hegra w środkowej Norwegii. Niedaleko portu lotniczego znaleziono topory. Datuje się je na późną epokę brązu czyli około 1100-500 r p.n.e.! Wydobyli je archeolodzy z Muzeum Uniwersytetu Nauki i Technologii. Wspierali ich hobbyści wyposażeni w wykrywacze metali.

Topory z późnej epoki brązu znalezione w Norwegii

Znalezisko obejmuje 30 artefaktów. Bardzo ciekawymi produktami są 24 topory. Jak wspomina Merete Moe Henriksen z NTNU jest on zaskoczony tak dużym odkryciem w jednym miejscu. Nie wiadomo obecnie dlaczego topory zostały zakopane w jednym miejscu. Jest wiele tez dotyczących tego znaleziska. Jedna z nich mówi o względach religijnych związanych ze składaniem ofiary. Inna natomiast mówi o tym, że miały one zostać zakopane czasowo, aby później je przetopić. Ta praktyka znana była w późnej epoce żelaza.

Topory sprzed 3 tys. lat znalezione w Norwegii

Co ciekawe to nie pierwsze odkrycie na tym obszarze. Pierwszego z nich dokonali bracia Joakim i Jørgen Korstad z Stjørdal. Znaleźli w styczniu dziewięć siekier z tuleją, groty włóczni oraz formę do odlewu. O odkryciu tego znaleziska poinformowali archeologa. Planowane jest stworzenie muzeum w tym miejscu. To bardzo dobry pomysł szczególnie teraz, gdzie nie brakuje eksponatów.

Źródła: kopalniawiedzy.pl, Geminisearchnews.com.

Topory sprzed 3 tys. lat znalezione w Norwegii Topory sprzed 3 tys. lat znalezione w Norwegii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama