YouTube bez reklam? Zobacz jak uruchomić! Na TV też działa!
135
Views

Abonament RTV 2024 jest już znany. Opłaty zostały już ustalone przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z ich decyzją, od 1 stycznia tego roku obowiązywać będą nowe stawki. Kto będzie musiał zapłacić, a kogo ominie opłata?

Abonament RTV 2024. Znamy kwoty opłat

Kontynuując trend z poprzedniego roku, opłata miesięczna za posiadanie radioodbiornika wyniesie 8,70 złotych, co przekłada się na roczny koszt w wysokości 104,40 złotych.

Dla użytkowników odbiorników telewizyjnych lub zestawów telewizyjno-radiowych opłata za miesiąc wyniesie 27,30 złotych, co sumuje się do rocznego kosztu abonamentu w wysokości 327,60 złotych. To istotna informacja dla wszystkich abonentów, którzy korzystają z usług radiowych i telewizyjnych, gdyż opłaty te stanowią istotny element budżetu domowego.

Przeczytaj także: Chciałbyś mieć suszarkę? Oto 3 argumenty by ją mieć

Jaki TV i soundbar wybrać? Prezentacja telewizora Philips 8807 i soundbar Philips B8507; Abonament RTV 2024 - ile zapłacimy i kto jest zwolniony z opłat?
Abonament RTV 2024 – ile zapłacimy i kto jest zwolniony z opłat? Fot. MenWorld.pl

Co ciekawe, użytkownicy, którzy do 25 stycznia 2024 roku zdecydują się opłacić abonament na cały rok, mogą liczyć na 10-procentową zniżkę. Ważną informacją dotyczącą opłaty abonamentowej na rok 2024 jest termin płatności. Zgodnie z postanowieniami, opłatę abonamentową trzeba uiścić z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Oczywiście abonenci mają możliwość opłacenia abonamentu z góry za cały rok lub za wybrane kolejne miesiące.

Kto będzie musiał opłacić abonament RTV 2024?

Opłaty abonamentowe za radioodbiorniki i telewizory są obligatoryjne dla każdego gospodarstwa domowego, posiadającego przynajmniej jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny. Bez względu na liczbę odbiorników, osoby fizyczne płacą jedną opłatę abonamentową, nawet jeśli posiadają kilka odbiorników w jednym domu lub własnym samochodzie.

Podobnie, publiczne instytucje takie jak zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, placówki oświatowe, w tym państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe oraz domy pomocy społecznej, także wniosą jedną opłatę, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników w danym budynku lub kompleksie budynków.

Natomiast inne podmioty, włączając w to firmy czy instytucje używające odbiorników radiowych lub telewizyjnych, muszą uiścić opłaty za każdy posiadany odbiornik, nawet te znajdujące się w samochodach służbowych.

Samsung daje nawet 4000 zł za opinię! Masz czas do 19.11!; Abonament RTV 2024 - ile zapłacimy i kto jest zwolniony z opłat?
Abonament RTV 2024 – ile zapłacimy i kto jest zwolniony z opłat? Fot. MenWorld.pl

Warto zaznaczyć, że opłata za usługi telewizji kablowej, satelitarnej czy platformy cyfrowej nie zwalnia od konieczności płacenia opłat abonamentowych. Istotne jest posiadanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie treści emitowanych programów, co stanowi warunek do obowiązku uiszczenia opłat abonamentowych, zgodnie z informacją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

Abonament RTV 2024. Kto jest zwolniony z opłat?

Osoby, które nie muszą opłacać abonamentu:

  • Osoby posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego.
  • Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.
  • Osoby po 60 roku życia i prawem do emerytury.
  • Osoby, które ukończyły 75 lat.
  • Osoby spełniające kryteria dochodowe określone w ustawie z dn. 28.11.2003.
  • Osoby bezrobotne.
  • Osoby zaliczane do I grupy inwalidzkiej.
  • Osoby niesłyszące (stwierdzona całkowita głuchota lub obustronne upośledzenie słuchu).
  • Osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy.
  • Członkowie rodzin pozostałych po osobach pobierających do chwili śmierci rentę z tytułu inwalidztwa.
  • Osoby o trwałej lub okresowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.
  • Osoby zaliczone do jednej z grup inwalidzkich wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z zatrudnieniem.
  • Osoby ze statusem weterana poszkodowanego.
  • Członkowie rodzin pozostałych po kombatantach będącymi inwalidami wojennymi lub wojskowymi.
  • Kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.
  • Inwalidzi wojenni lub wojskowi.
  • Osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy z dn. 12.03.2004 r.
  • Osoby niewidome, których w ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.

Źródło: Poczta Polska

Kategoria artykułu
AGD i RTV
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.