Autonomiczność wkracza na szerokie wody, dosłownie. Spółka Avikus należąca do firmy Hyundai pochwaliła się pierwszym statkiem, który samodzielnie wykonywał manewry na oceanie. Autonomiczny statek Prism Courage korzystał z opracowanego przez Avikus systemu HiNAS 2.0!

Hyundai chwali się autonomicznym okrętem, który jako pierwszy samodzielnie płynął po oceanie

Statki autonomiczne wydają się kolejnym procesem ewolucji w poruszaniu się po wodach. Spółka Avikus, która należy do firmy Hyudnai, przeprowadziła poważne testy swojego autonomicznego statku Prism Courage. Okręt ten samodzielnie wykonał manewry oparte na nawigacji na otwartym oceanie. Jest to pierwszy statek, który tego dokonał, a to duży krok w przód!

Przeczytaj także: Chińska firma stworzyła autonomiczny statek. Ma zrewolucjonizować transport morski!

Hyundai chwali się, że statek Prism Courage od Avikus jest pierwszym na świecie statkiem autonomicznym, który samodzielnie manewrował na otwartych wodach oceanu. W połowie testów uruchomiono system opracowany przez firmę należącą do giganta słynącego z produkcji samochodów osobowych. Mowa tutaj o systemie HiNAS 2.0, który sprawdził się bardzo dobrze.

Autonomiczny statek przepłynął aż 20 tys. kilometrów!

Avikus to nie pierwsza firma, która testuje autonomiczne statki, jednak jest ona pierwszą, która przeprowadziła testy autonomicznej podróży na oceanicznych wodach. Spółka za testy obrała sobie trasę z portu Freepeort w Zatoce Meksykańskiej do terminalu LNG Boryeong w południowokoreańskim Chungcheong. Nie była to jednak krótka podróż, ponieważ trasa ta wynosiła blisko 12,5 tys. mil, czyli około 20 tys. km!

autonomiczny statek hyundai
Statek Hyundai to pierwszy autonomiczny okręt, który sam poruszał się po oceanie

W połowie podróży włączono autorski system stworzony przez firmę Avikus, HiNAS 2.0. Korzysta on z drugiego poziomu autonomicznego sterowania. Testy przeszły bardzo pomyślnie, ponieważ firma zdradziła, że uwzględniał on nie tylko inne statki, ale również warunki pogodowe. Spółka wierzy, że tak pozytywne wyniki pozwolą na komercjalizację oprogramowania do końca tego roku.

Źródło: Engadget