Chińska firma stworzyła autonomiczny statek. Ma zrewolucjonizować transport morski!

Samochody autonomiczne to najczęściej wspominane pojazdy, o których mówi się w kontekście podróżowania w przyszłości. Obecnie trwają testy, więc do zaprezentowania i dopuszczenia do ruchu pierwszego auta autonomicznego pozostało jeszcze wiele lat. Wydaje się, że w przypadku transportu morskiego wdrożenie tego typu rozwiązań będzie prostsze. Chińczycy stworzyli pierwszy autonomiczny statek, który ma zrewolucjonizować transport morski.

Chiny zrewolucjonizują kolejny rynek?

Zhu Hai Yun to pierwszy na świecie autonomiczny statek, który został stworzony z myślą o transportowanie dronów. Na podstawie udostępnionych informacji wiemy, że jest te bezzałogowa jednostka, która do poruszania się po wodach wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji. Systemu zastosowane w statku, według Chen Dake, dyrektora laboratorium odpowiedzialnego za stworzenie pojazdu morskiego, mają one określać „nowy gatunek morski”.

Przeczytaj także: Tesla rozpoczyna akcję serwisową. 130 000 aut wezwanych do serwisu

Autonomiczny statek Zhu Hai Yun zbudowany w Guangzhou of the Huangpu Wenchong Shipyard ma służyć do transportowania dronów, a jego przeznaczeniem będzie prowadzenie morskich badań naukowych i obserwacji. Pojazd nie tylko został opracowany przez chińskich naukowców, ale również korzysta z chińskich systemów, dlatego też jest to niezwykle ważny projekt dla Państwa Środka.

Autonomiczny staek zhu hai yun
Chińska firma stworzyła autonomiczny statek. Ma zrewolucjonizować transport morski!

Co oferuje autonomiczny statek Zhu Hau Yun?

Według udostępnionych informacji autonomiczny statek Zhu Hau Yun ma 88,5 m długości, 14 m szerokości, a jego głębokość zanurzenia wynosi 6,1 m. Maksymalna prędkość tego pojazdu morskiego wynosi 18 węzłów, a standardowa jest o 5 węzłów mniejsza. Projektowa wyporność w przypadku tego statku wynosi 2 tys. ton. Ładowność też jest dość pokaźna, ponieważ według zapewnień na jego pokładzie mogą być przewożone nie tylko wcześniej wspomniane drony, ale także mniejsze statki bezzałogowe i łodzie podwodne.

Chiński rząd wierzy, że autonomiczny statek Zhu Hau Yun zrewolucjonizuje transport morski, a projekt pozwoli na zmniejszenie kosztów operacji morskich, włączając w to ratownictwo oraz monitorowanie środowiska. Pozostaje jednak pytanie, czy to rozwiązanie trafi do ogólnego obiegu. Mówi się, że trwające testy zbierają dane dla przyszłych projektów wojskowych.

Źródło: Independent

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Cristiano Ronaldo w Barcelonie? Portugalczyk został zaoferowany FCB!

Cristiano Ronaldo swoimy wywiadem z Piersem Morganem wywołał ogromną...

Jakie gry warto kupić podczas Steam Autumn Sale 2022?

Kolejna duża wyprzedaż steam, a tym razem Steam Autumn...

Kontuzje dwóch reprezentantów Polski. Nie zagrają z Arabią?

Reprezentacja Polski zremisowała z Meksykiem, chociaż Robert Lewandowski miał...

Jakub Kiwior na progu sławy. Polak na celowniku wielkich klubów!

Jakub Kiwior to zdecydowanie jeden z największych wygranych ostatnich...

Polska vs Arabia Saudyjska. Gdzie oglądać drugi mecz Polaków?

Reprezentacja Polski powalczy o zwycięstwo z Arabią Saudyjską, która...


Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!