110
Views

Na wstępie, śmiem twierdzić, że jest to jeden z najlepszych projektorów z jakimi miałem do czynienia. W sumie nie spodziewałem się niczego innego po firmie BenQ. Od wielu lat przedsiębiorstwo wyznacza trendy w elektronice np.: w segmencie monitorów gamingowych, czy biurowych. Jeśli jesteście ciekawi, dlaczego uważam, że BenQ TK800M jest tak dobrym projektorem zapraszam do dalszej lektury artykułu.

BenQ TK800M – wygląd zewnętrzny

TK800M ma nowoczesny wygląd, owalne kształty, a to, co przypadło mi do gustu najbardziej to kolorystyka urządzenia. Połączenie bieli i zieleni (na froncie) zapewnia ciekawe walory estetyczne. Na górnej części projektora znajdziemy pokrętła od zooma i soczewki skupiającej (focus). Są tam także przyciski od sterowania w menu, włącznik, i “krzyżak” od ustawienia trapezowego obrazu. W tylnej części mamy oddane do dyspozycji dwa wejścia HDMI, a także USB typu A, mini USB, audio jack oraz PCIN.

4K z HDR

Pod względem możliwości technologicznych BenQ TK800M rozwija skrzydła. Biorąc pod uwagę fakt, że rozdzielczość 8K powoli zaczyna się “rozkręcać”, to 4K UHD w telewizorach i projektorach jest już minimum, aby zadowolić użytkownika. Projektora BenQ używałem głównie do grania na PS4 oraz oglądania filmów na Netflixie. W obu tych przypadkach TK800M spisywał się bardzo dobrze. Głównym tytułem ogrywanym na projektorze był The Last of Us: Part 2. Gra ma pełne wsparcie dla szerokiego zakresu dynamiki obrazu HDR, co sprawia, że obraz wyświetlany wygląda po prostu obłędnie. Z informacji od producenta możemy wyczytać, że jasność lampy to 3000 lumenów, a kontrast wynosi 10.000:1. To połączenie sprawia, że z projektora BenQ TK800M można komfortowo korzystać również w dzień.

Jednakże problemem projektorów od zawsze były czernie i tutaj też nie jest zbyt dobrze. Musimy przygotować się na różne odcienie szarości. Tym bardziej jeśli decydujemy się na seanse w dzień, a do pokoju zagląda słońce.

BenQ TK800M - solidny wariant kina domowego
BenQ TK800M - solidny wariant kina domowego

Ergonomia użytkowania

Interfejs urządzenia jest prosty w obsłudze. BenQ TK800M waży tylko 4 kg, więc z przenoszeniem go pomiędzy pomieszczeniami również nie powinno być problemu. Do zestawu dołączony jest pilot, za pomocą którego możemy manewrować w ustawieniach projektora, kiedy ten jak nietoperz wisi na suficie. Dodatkowo pilot jest podświetlany. W zaciemnionym pomieszczeniu to bardzo przydatne rozwiązanie. BenQ TK800M posiada opcję ustawiania trapezowego w pionie, dzięki czemu jesteśmy w stanie zniwelować zniekształcenie obrazu spowodowane ustawieniem względem ekranu projekcyjnego lub ściany, na której wyświetlamy obraz. Sporym negatywem jest brak ustawiania trapezowego w poziomie. Musimy wziąć ten czynnik pod uwagę w trakcie montażu TK800M. Projektor musi stać lub wisieć centralnie na wprost ekranu projekcyjnego jeśli chcemy uniknąć zniekształcenia obrazu.

Specyfikacja techniczna BenQ TK800M

System projekcjiDLP ‎
Chip DMD0,47”
Rozdzielczość ‎3840×2160
Jasność3000 AL ‎
Współczynnik kontrastu‎10000:1 ‎
Czas pracy lampy4000 /8000 /15000 godzin‎
Współczynnik powiększenia‎1.1x
Masa‎4,2 kg
Głośność33/29 dBA‎ ‎
Pobór mocy‎385W
Podsumowanie
Benq TK800M w cenie 4999zł to ciekawy wariant do stworzenia kina domowego we własnym domu. Wspominany egzemplarz posiada wiele trybów wyświetlania obrazu - każdy znajdzie coś dla siebie. Elegancki design i kultura pracy. 120 cali w 4K i HDR za 4999zł? Mimo kilku wad, biorę w ciemno!
Zalety
4K UHD
HDR
Jasność wyświetlonego obrazu
Cena
Wady
Rozmiar urządzenia
Wysoka temperatura generowana podczas pracy
8
Wynik
Kategoria artykułu
Nowe technologie
Tomasz Chrusciel

Pasjonat sportu i motoryzacji. Prywatnie trener personalny z wieloletnim doświadczenie. Moje "działka" to testy aut, aktualizacje z ringów i klatek na świecie oraz nowe technologie. Stay Tuned!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.