191
Views

Co prawda zazwyczaj w przedsiębiorstwach korzysta się z monochromatycznych drukarek laserowych. Czasami pojawiają się jednak potrzeby związane z drukiem kolorowym. Co wtedy zrobić? Przydatne będzie kolorowe laserowe urządzenie wielofunkcyjne. Takie jak Brother MFC-L8690CDW. Sprawdźmy, co oferuje wspomniany model.

Producent chwali się, że prezentowane kolorowe laserowe urządzenie wielofunkcyjne potrafi drukować do trzydziestu jeden stron na minutę, a w zestawie otrzymujemy tonery, które mają zagwarantować do trzech tysięcy wydruków w czerni oraz tysiąc osiemset stron w kolorze. Sprawdźmy, jak wygląda specyfikacja techniczna, którą w wersji rozszerzonej możecie znaleźć na stronie producenta – firmy Brother.

Brother MFC-L8690CDW - laserowe urządzenie wielofunkcyjne
Brother MFC-L8690CDW – laserowe urządzenie wielofunkcyjne
  • Rodzaj sprzętu: kolorowe laserowe urządzenie wielofunkcyjne: drukowanie, kopiowanie, skanowanie oraz faksowanie
  • Wyświetlacz: tak, kolorowy ekran dotykowy o rozmiarze 9,3 cm
  • Podzespoły: pamięć 512 MB, procesor 800 MHz
  • Łączność: sieć Wi-Fi 802.11 b/g/n, USB 2.0, Wi-Fi Direct, sieć przewodowa, AirPrint, Android Print
  • Funkcjonalność: kopiowanie 2-stronne, skanowanie 1200 x 2400 dpi, szybkość do 31 kopii na minutę w kolorze i mono, druk dwustronny, pierwszy wydruk w mniej niż 15 sekund, skan dwustronny, podajnik na 250 arkuszy
  • Wymiary i waga: 435 mm x 526 mm x 539 mm, 27,9 kg
  • W zestawie: kolorowe laserowe urządzenie wielofunkcyjne Brother MFC-L8690CDW, przewód zasilający, karta gwarancyjna, instrukcja obsługi, tonery startowe, które gwarantują wydruk do trzech tysięcy stron.

Jak widać na pierwszy rzut oka, mamy do czynienia z prawdziwym kombajnem. Ale, żeby nie było, patrząc na wymiary testowanego modelu, jest to – jak na takie możliwości – kompaktowe urządzenie. To duży plus, szczególnie w niewielkich biurach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na przysłowiową “wagę złota”. Warto również zaznaczyć, że wspomniane rozmiary nie wpływają w żaden sposób na specyfikację techniczną – nadal mamy świetną wydajność, ale jak już wspomniałem, gwarantują ją podzespoły i rozwiązania “ukryte” w kompaktowej obudowie. To duży plus – przynajmniej ja tak uważam.

Brother MFC-L8690CDW - laserowe urządzenie wielofunkcyjne
Brother MFC-L8690CDW – laserowe urządzenie wielofunkcyjne

Brother MFC-L8690CDW – laserowe urządzenie wielofunkcyjne

Prezentowany model to świetny sprzęt dla małych i średnich przedsiębiorstw, które potrzebują wydajnego urządzenia do druku zarówno mono, jak i w kolorze. I wydajemy się, że faktycznie można tak określić MFC-L8690CDW. Druk do trzydziestu jeden stron na minutę i nie mówię tu tylko o drukowaniu w trybie monochromatycznym, ale również w kolorze. Dupleks? Nie ma sprawy – 14 stron na minutę. Mało tego, możemy również skanować i to dwustronnie, a za obsługę urządzenia odpowiada duży i czytelny ekran dotykowy. Samo połączenie z naszą lokalną siecią jest banalne. Wystarczy odnaleźć nasze Wi-Fi, wpisać hasło, a resztę zrobi za nas sprzęt. Oczywiście, wypada również przeprowadzić konfigurację w każdym z komputerów, ale to jest już raczej formalnością.

Brother MFC-L8690CDW - laserowe urządzenie wielofunkcyjne
Brother MFC-L8690CDW – laserowe urządzenie wielofunkcyjne

Urządzenie zostało wyposażone w podajnik o pojemności 250 arkuszy. Z jednej strony standardowo, z drugiej natomiast dla niektórych może to być wartość niewystarczająca. W przypadku naszej firmy nie miało to jakiegoś wielkiego znaczenia, bowiem nie drukujemy dużej ilości arkuszy. Ciekawostką jest to, że w jeśli będziemy chcieli zwiększyć pojemność podajnika – tak, jest taka możliwość – możemy ją “rozszerzyć” do 1050 arkuszy. Oczywiście, wymagać to będzie dopłaty do elementów dodatkowych, ale jest to możliwe. Odpowiada za to dodatkowy dolny podajnik LT-330CL.

Brother MFC-L8690CDW - laserowe urządzenie wielofunkcyjne
Brother MFC-L8690CDW – laserowe urządzenie wielofunkcyjne

Model ten pozwala na drukowanie i skanowanie z sieci, zarówno przewodowej, jak i bezprzewodowej. Możemy również wykorzystać przewód USB do podłączenia np. naszego komputera. Kolejną opcją jest port USB, do którego podłączamy np. pendrive z naszymi dokumentami. Niby oczywiste, ale wolę o tym wspomnieć. Należy również dodać, że jeśli drukarka zostanie podpięta do sieci Wi-Fi z Internetem, będziemy mogli drukować za pomocą rozwiązań mobilnych, takich jak np. Apple AirPrint. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na wydruk zdalny, bez konieczności połączenia z tą samą siecią Wi-Fi.

MFC-L8690CDW oferuje także funkcję faksu, aczkolwiek mi osobiście przez ostatnie… 15 lat nie zdarzyło się z niej korzystać. Jeśli ktoś jej nadal potrzebuje – jest taka opcja, aczkolwiek nie wypowiadam się na temat jakości faksowanych dokumentów, gdyż takowej opcji nie przetestowałem. Co innego wydruki – przejdźmy więc do testów praktycznych.

Brother MFC-L8690CDW - laserowe urządzenie wielofunkcyjne
Brother MFC-L8690CDW – laserowe urządzenie wielofunkcyjne

Test praktyczny Brother MFC-L8690CDW

Skoro mamy do czynienia z urządzeniem oferującym druk laserowy w kolorze, to właśnie na takiej funkcji skupiałem się najmocniej. Wnioski? Bardzo dobra jakość wydruku – zarówno dokumentów z elementami graficznymi, jak i np. całych zdjęć. Zdecydowanie można śmiało przyznać, że MFC-L8690CDW to nie tylko drukarka, która pozwoli na “przeniesienie” na tradycyjny papier kilku wykresów w kolorze, ale model ten, pomimo, że nastawiony na biznes, sprawdzi się, gdy chcemy wydrukować np. album rodzinny “okraszony” sporą ilością zdjęć. Rzecz jasna, potrzebny będzie dobrej jakości papier, ale to raczej formalność.

Jeśli chodzi o szybkość działania, druk od uruchomienia do zakończenia dziesięciu dwustronnych arkuszy trwał niecałą minutę (dokładnie 53 sekundy). Warto również dodać, że naprawdę po kilkuset wydrukowanych arkuszach, nie zauważyłem żadnego błędu – nie ma zagięć, smug, zagnieceń. Widać zdecydowanie, że mamy do czynienia z urządzeniem nie tylko szybkim i wydajnym, ale również oferującym wysoką jakość wydruków w kolorze. Żeby nie było zbyt kolorowo, mogę zauważyć dziwne, zbyt intensywne zużycie niektórych tonerów. Dodam tylko, że na początku testu wszystkie oferowały tą samą ilość materiału. Po wydruku kilkuset arkuszy jeden z nich został zużyty zauważalnie więcej względem reszty.

Brother MFC-L8690CDW - laserowe urządzenie wielofunkcyjne
Brother MFC-L8690CDW – laserowe urządzenie wielofunkcyjne

Dodam również, że toner czarny (oryginalny) to wydatek rzędu 400 złotych, jeden kolor podobnie – około 370 zł, z kolei samo urządzenie – Brother MFC-L8690CDW kosztuje około 3200 zł (mowa o najtańszych ofertach w porównywarce cenowej).

Brother MFC-L8690CDW - laserowe urządzenie wielofunkcyjne
Brother MFC-L8690CDW – laserowe urządzenie wielofunkcyjne

Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii biznes.

Podsumowanie
Brother MFC-L8690CDW to świetne rozwiązanie dla małych i średnich firm, które potrzebują solidnego, wydajnego i ekonomicznego kombajnu do drukowania, skanowania i kopiowania. Mało tego, jeśli przedsiębiorstwa nadal wykorzystują faks - ten również jest dostępny w tym modelu. Szybkie wydruki, bardzo dobra jakość i ekonomiczne drukowanie to klucz do sukcesu. Tym bardziej, że zamienniki do tego modelu są naprawdę tanie.
Zalety
Solidne wykonanie
Prosta konfiguracja oraz obsługa
Szybkość działania
Wysoka jakość wydruku
Atrakcyjna cena urządzenia
Niewielki koszt eksploatacji
Wady
Zauważalnie duże zużycie tonerów w przypadku częstych wydruków zdjęć
9
Wynik
Kategoria artykułu
Biznes · Peryferia
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.