Chiny zrezygnują z systemu Windows? Kraj szuka alternatywy!

Firmy z Państwa Środka mają bardzo duży udział w świecie technologicznym, jednak nie są one w stanie zastąpić na tę chwilę znanych i wykorzystywanych na całym świecie rozwiązań. Tak przynajmniej się wydaje, jednak inne zdanie mają same władze Chin. Okazuje się, że kraj chce uniezależnić się od zagranicznych produktów i postawić na rodzime rozwiązania. Na liście technologii, z których należy zrezygnować, znalazł się m.in. system Windows. Państwowe instytucje mają szukać alternatywy.

Chiny stawiają na swoje. Windows znika z rządowych komputerów

System Windows jest drugim najpopularniejszym, zaraz po mobilnym systemie Google Android, systemem operacyjnym na świecie. Korzystają z niego komputery w każdym zakątku świata, w tym oczywiście w Chinach. Państwo Środka chce jednak to zmienić. Władze kraju zdecydowały, że dla rozwoju technologii w tym kraju, lepiej będzie zrezygnować z zagranicznych rozwiązań. Na liście technologii, z których kraj ma zamiar zrezygnować, jest m.in. system operacyjny Windows.

chiny windows
Chiny zrezygnują z systemu Windows? Kraj szuka alternatywy!

Przeczytaj także: Niemcy staną się europejskim producentem półprzewodników? Jest plan!

Reklama

Jak podaje Bloomberg, chiński rząd zdecydował, że zrezygnuje on z korzystania z systemów Windows na urządzeniach rządowych. Co więcej, zmiany nie dotyczą tylko i wyłącznie oprogramowania, ale także podzespołów. Władze Chin poinformowały instytucje i firmy państwowe o konieczności zastąpienia podzespołów zagranicznych producentów na takie, które produkowane są w ich kraju.

Długofalowy proces uniezależni Chiny od zagranicznych producentów?

Zmiany, które zarządził rząd Chin to bardzo duże przedsięwzięcie, ponieważ sugeruje się, że do wymiany oprogramowania oraz podzespołów kwalifikuje się ponad 50 milionów urządzeń. Mówimy tutaj jedynie o agencjach rządowych, więc liczba ta może wzrosnąć kilkukrotnie, kiedy dodamy do tego firmy, które pracują pod okiem chińskich władz. Na takim ruchu stracą również firmy zagraniczne, które dostarczają urządzenia do Państwa Środka.

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie części zostaną wymienione. Takie podzespoły jak karty graficzne, czy procesory, których wymiana nie jest tak łatwa i bezproblemowa, pozostaną na swoim miejscu. Czym zastąpiony zostanie system Windows? Alternatywą okazał się Linux. Cała akcja „przesiadki” nie będzie błyskawiczna, ponieważ sugeruje się, że potrwa około dwóch lat.

Źródło: Bloomberg/Fot. Pexels

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama