Tanie OC jak znaleźć
Tanie OC jak znaleźć

Co zrobić, żeby mieć tanie OC?

Wiek właściciela pojazdu ma znaczenie

Praktycznie każdy wie, że młody kierowca ma znacznie droższe ubezpieczenie OC. To naturalne. Młody wiek wiąże się z brawurą i znacznie mniejszym poczuciem odpowiedzialności – to niesie ze sobą ryzyko, a ryzyko trzeba zrekompensować odpowiednią składką. Druga rzecz to fakt, że młody wiek wiąże się również ze znacznie mniejszym doświadczeniem za kierownicą, a to doświadczenie również wpływa na pewność i bezpieczeństwo jazdy.

Różnice w składce, które wynikają wyłącznie z wieku, bywają bardzo duże. Niejednokrotnie młody kierowca musi za swoją polisę zapłacić dwa razy więcej niż ktoś, kto jeździ kilkanaście lat. Chcąc jednak wygenerować sobie pewne zniżki, można włączyć do współwłasności pojazdu osobę, która jeździ już od wielu lat. Na wysokość składki wpływają bowiem wszyscy właściciele danego pojazdu. Jeżeli jeden z nich jest młody i przez jego wiek ta składka jest wysoka, to drugi, który ma doświadczenie, może sprawić, że jej wysokość nieco spadnie. Być może te dwa parametry się nie zrównoważą. Warto jednak skorzystać z takiej możliwości, skoro jest dostępna.

Trzeba tu jednak pamiętać, że gdyby doszło ewentualnie do zdarzenia ubezpieczeniowego, którego sprawcą będzie młody kierowca, to konsekwencje poniosą wszyscy właściciele auta, także ten doświadczony. Na skutek zdarzenia straci część swoich zniżek, więc będzie musiał zapłacić wyższą składkę w kolejnym roku polisowym. Prosząc kogoś więc o przysługę i włączenie do współwłasności, warto o tym pamiętać i uprzedzić. W przeciwnym razie, kogoś życzliwego może spotkać przykra niespodzianka.

Poszukaj starannie

Drugą metodą na to, by znaleźć dla siebie tanie OC jest staranne przeanalizowanie oferty, która jest obecnie dostępna na rynku. Wystarczy kilka minut, by przekonać się, że różnice w składce, dla tego samego ubezpieczonego, który ubezpiecza dokładnie ten sam samochód, sięgają czasami nawet kilkuset złotych w skali roku.

Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie sytuacji, jej przeanalizowanie i weryfikacja. Tylko tak uda się wybrać naprawdę tanie OC.

Bardzo pomocne tu będzie skorzystanie z rozwiązania jakim jest porównywarka ubezpieczeń. To narzędzie udostępnione online, które prezentuje oferty ubezpieczeniowe, skalkulowane dla konkretnej osoby.

Na pierwszej stronie porównywarki pojawia się formularz. Należy go wypełnić. Jedna jego część dotyczy danych ubezpieczonego. Trzeba podać swoją datę urodzenia, od kiedy ma się uprawnienia do kierowania pojazdem i w jakim mieście się mieszka – każdy z tych elementów wpływa na składkę, dlatego tak ważne jest ich prawidłowe podanie.

Druga część formularza to dane techniczne pojazdu – przebieg, pojemność silnika, rok produkcji, data pierwszej rejestracji itp. One również mają znaczenie dla prawidłowego i rzetelnego przygotowania oferty.

Po wprowadzeniu wymaganych danych należy poczekać kilka minut na ich przetworzenie przez system. Następnie pojawia się lista dostępnych ofert ubezpieczeniowych. Przy każdej z nich znajduje się również informacja o składce, jaką trzeba by było zapłacić, gdyby ubezpieczony się zdecydował na daną polisę.

 

Porównywarki ubezpieczeń OC

Porównywarki ubezpieczeń mają jeszcze tę zaletę, że zwykle prezentowana lista jest dość bogata. Oznacza to, że znaleźć tu można kilka, a niekiedy nawet kilkanaście ofert, co powoduje, że jest to rzeczywiście wiarygodne zestawienie, pozwalające na rzetelne porównanie propozycji. Z takiego zestawu z pewnością da się wybrać coś odpowiedniego.

Zestawienie cen przy ofertach pomaga w wybraniu taniej oferty, a przy ubezpieczeniu OC tak naprawdę to ma największe znaczenie. Niektóre towarzystwa oferują też ciekawe dodatki do podstawowego ubezpieczenia OC. Co to za dodatki? To również można sprawdzić za pomocą porównywarki. Gdyby coś nie było jasne, można przejść na stronę główną, jak w przypadku https://panocek.pl/, i doczytać interesujące informacje.

Wybór ubezpieczenia OC to tak naprawdę wybór jak najniższej składki. Wszystko dlatego, że zakres ochrony, sumy ubezpieczenia i zakres odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego jest wszędzie dokładnie taki sam. Skoro w tym zakresie polisy się nie różnią, a różni je wyłącznie cena, nasuwa się jedno pytanie: po co płacić dużo, jak można płacić mało? To zrozumiałe działanie. Warto więc wykorzystać wszystkie dostępne możliwości i środki, by znaleźć taką polisę, za którą składka będzie na satysfakcjonującym poziomie.

 

Artykuł zewnętrzny.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Polska – Izrael. Jak zagramy i gdzie oglądać?