Dzwoni do Ciebie ZUS? Uważaj, to może być oszustwo!

Cyberprzestępcy szukają rozwiązań, które pomogą im wykraść nasze dane. Jednym z nich jest podszywanie się pod popularne instytucje, między innymi bankowe czy jak w tym przypadku państwowe. Dlatego jeśli dzwoni do Ciebie ZUS uważaj. Być może to wcale nie będzie telefon z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na łamach oficjalnego profilu ZUS na Twitterze możemy znaleźć informację o podszywaniu się pod infolinię Zakładu Ubezpieczeń. Co gorsze, na ekranie nie wyświetla się żaden numer telefonu tylko nazwa dzwoniącego. To może zmylić. Dlatego należy przede wszystkim ograniczyć zaufanie i absolutnie nie podawać żadnych danych logowania.

Dzwoni ZUS? Uważaj. To mogą być oszuści

Cyberprzestępcy wykorzystują możliwość modyfikacji ID dzwoniącego. Dzięki temu na pierwszy rzut oka trudno wykryć atak. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega jednak, aby nie podawać rozmówcy żadnych danych, a w szczególności tak wrażliwych jak login i hasło, które wykorzystujemy w systemie PUE. Jest to Platforma Usług Elektronicznych wykorzystywana przez ZUS.

Wyłudzenie takich danych może spowodować nie małe problemy. Atakujący zyskuje bowiem dostęp do wielu naszych danych, które może później wykorzystać do różnych celów. Jedno jest pewne i powtórzę się, ale muszę: nie podawajcie żadnych danych osobie, która do Was dzwoni. Szczególnie należy zwracać uwagę na hasło. Infolinia nigdy nie wymaga takich danych, dlatego najlepiej w takim przypadku się rozłączyć. Niestety, ale ataki cyberprzestępców, którzy wykorzystują możliwość zmiany ID dzwoniącego nie jest nowością. Atakujący podszywają się nie tylko pod ZUS, ale również dzwonią w imieniu banków i innych instytucji. Cel jest jeden – oczywisty. Wyłudzenie danych, co w efekcie może pomóc im na kradzież naszych pieniędzy z kont bankowych. Warto więc przy okazji zadbać o odpowiednie oprogramowanie antywirusowe zarówno nasze smartfony jak i komputery. Rzecz jasna ważne jest również ograniczone zaufanie. Dlatego jeśli zauważycie na ekranie telefonu, że dzwoni ZUS, warto mieć na uwadze, że może to być cyberprzestępca, który nie ma dobrych zamiarów.

Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii nowe technologie.

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Perspektywy zawodowe po studiach prawniczych w 2022 roku

Perspektywy zawodowe po studiach prawniczych w 2022 roku. Studia...

A jednak! Intel Arc A770 trafi do sprzedaży! Premiera i ceny

Wczoraj, podczas Innovation Pat Gelsinger, Intel potwierdził cenę i...

OnePlus Nord Watch oficjalnie na rynku! Miesiąc pracy na baterii!

OnePlus Nord Watch został oficjalnie zaprezentowany. Urządzenie wearable chińskiego...

Ile czasu potrzeba by schudnąć?

Szczególnie w okolicach Nowego Roku w naszych głowach pojawia...
Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj