Google ostrzega przed nowym oprogramowaniem szpiegującym

Odnośnie ataków z wykorzystaniem luki zero-day w przeglądarce Google Chrome oraz w systemie operacyjnym Android dowiadujemy się z raportu dotyczącym bezpieczeństwa o atakach z wykorzystaniem luki w wykonaniu Google Threat Analysis Group (TAG).

Co wiemy z raportu TAG?

Według informacji od Google, ataki miały miejsce w Armenii, Egipcie, Grecji, Hiszpanii, Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz Indonezji. Wykorzystano łącznie pięć luk w trzech seriach ataków za pomocą oprogramowania o nazwie Predator opracowanym przez firmę Cytrox z Macedonii Północnej.

Google Threat Analysis Group wykryło ataki z wykorzystaniem luki zero-day.
Google Threat Analysis Group wykryło już pierwsze ataki w sierpniu 2021r.

Na czym polegały ataki?

Wszystkie trzy serie polegały na znanym i bardzo popularnym podesłaniu osobie infekowanej linka do zainfekowanej strony za pomocą e-maila. Po przejściu na podstawioną stronę instalowało się oprogramowanie przestępców, którzy za jego pomocą mogli ukrywać aplikacje, nagrywać dźwięk czy chociażby dodawać certyfikaty CA.

Reklama

Kilka słów odnośnie bezpieczeństwa.

Według informacji z raportu wynika, ze luki w przeglądarce Chrome oraz w systemie operacyjnym Android zostały już „załatane”. Niemniej, należy zawsze zachować ostrożność w Internecie. Warto wspomnieć chociażby o tym, aby przede wszystkim nie otwierać załączników z nieznanych nam adresów e-mail czy nie przechodzić na obce nam strony internetowe, a także dbać o to, aby nasz smartfon był zawsze zaopatrzony w najnowszą wersję systemu operacyjnego.

Źródło: Blog Google’a.

Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii nowe technologie.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama