Według ankiety, która została opublikowana przez HackerRank programiści uważają, że język JavaScript jest jednym z najpopularniejszych, z kolegi Go jest tym najbardziej pożądanym, a więc tym, który jest najchętniej przyswajalnym. Warto również zauważyć, że rynek pracy jest cały czas dostępny dla wielu programistów. Rzecz jasna im większe umiejętności, tym programista ma większe możliwości. Zarówno te, które dotyczą zarobków, jak i dostępu do ciekawych projektów. 

Na potrzeby raportu HackerRank została przeprowadzona ankieta, która obejmowała blisko 117 tysięcy programistów z 162 krajów. Okazało się, że programiści najchętniej uczą się języka Go. Na drugim miejscu był Python, a na trzecim Kotlin. Co ciekawe, Angular został uznany za najbardziej znany framework. Na drugim miejscu uplasował się React. Z kolei Django awansował o dwa miejsca wyżej, niż w poprzednim roku. Ostatecznie zajął szóstą pozycję. Według raportu możemy również zauważyć, że JavaScript jest tym najpopularniejszym językiem programowania. Zaraz obok Java, C i Phytona. 

Przy okazji warto przypomnieć artykuł z 2017 roku, kiedy to sprawdzaliśmy ile zarabia programista w Polsce.

Jakiego języka programowania się uczyć? Z badań wynika, że przede wszystkim JavaScript

W styczniowym badaniu ponad 21 tysięcy respondentów uznało, że ma od dwóch do dziesięciu lat doświadczenia w posługiwaniu się językiem JavaScript. Jak wygląda kwestia bibliotek interfejsów? Przede wszystkim programiści korzystają ze środowiska Node.js Express. Warto również wspomnieć o tym, że 39% programistów uważa, że nie otrzymuje uczciwej zapłaty za pracę. Zostając jeszcze przy wynagrodzeniu należy wspomnieć, że według analizy największymi zarobkami mogą pochwalić się programiści SQL, Java, Python i JavaScript. Pełny raport dostępny jest tutaj