140
Views

Hikvision postanowił wprowadzić wejść na zupełnie nowy rynek – dysków SSD. W ten oto sposób mamy do czynienia z dyskiem Hikvision E3000, czyli konstrukcją opartą o interfejs PCIe i możliwościach transferu sięgających nawet 3500 MB/s. Sprawdźmy jak wypadnie to rozwiązanie w praktyce.

Hikvision E3000 - test nowego dysku SSD z interfejsem PCIe
Hikvision E3000 – test nowego dysku SSD z interfejsem PCIe

Specyfikacja:

 • Maksymalna prędkość zapisu: 3476 MB/s
 • Maksymalna prędkość odczytu: 3137 MB/s
 • Interfejs: PCIe Gen3*4
 • Pamięć NAND: 3D TLC
 • MTBF: 1 500 000 godzin
 • Gwarancja: 5 lat
 • Waga: 7 g
Hikvision E3000 - test nowego dysku SSD z interfejsem PCIe
Hikvision E3000 – test nowego dysku SSD z interfejsem PCIe

Hikvision E3000 – omówienie nowego dysku SSD

Dysk ten nie ma oferować niesamowite prędkości jakich jeszcze nie znamy, a bardziej stawić czoła konkurencji w budżetowych rozwiązaniach, dlatego też został pozbawiony pamięci DRAM, co z pewnością będzie skutkowało spowolnioną prędkością całej jednostki. Sam jestem ciekaw jak wypadnie kwestia deklarowanych przez producenta prędkości, a także ewentualne utraty prędkości po coraz to większym zapełnieniu. Kwestia jest o tyle ciekawsza, że otrzymujemy tutaj kości 3D NAND TLC, a nie kości QLC jak mają to w zwyczaju robić w większości producenci w tańszych rozwiązaniach, dzięki czemu spadek prędkości nie powinien być tutaj aż tak bardzo odczuwalny.

Jeszcze ważną kwestią do poruszenia pozostaje kontroler. Nie znajdziemy tutaj rozwiązań od firmy Silicon Motion czy Phison, a chińskie rozwiązanie, jakim jest Maxio MAP1202. Na temat tego kontrola wielu informacji nie znalazłem, aby móc się z Wami podzielić.

Hikvision E3000 – platforma testowa

 • Procesor – Intel Core i5 10600K stock
 • Płyta główna – Gigabyte Z490 Vision G
 • Pamięć RAM – Crucial Ballistix 4×8 GB 3600mhz CL16
 • Karta graficzna – Palit Dual RTX 3060 Ti
 • Zasilacz – MSI A750GF
 • Dysk systemowy – Goodram Iridium 256 GB SATA
 • System operacyjny – Windows 10 Pro 64 bit

Hikvision E3000 – testy syntetyczne dysku

Dysk osiągał maksymalnie 45°C  podczas obciążenia, a więc ani razu nie zbliżył się do bariery 50°C. Przez większość czasu temperatura w zależności od użycia wahała się między 40, a właśnie 45°C, o których wspomniałem wcześniej. Tym samym temperatury te są rewelacyjnie niskie i jest bardzo daleko do tzw. throttlingu.

Teraz przedstawiam Wam testy dysku w programach. Po lewej stronie wyniki na pustym dysku, a po prawo na zapełnionym w 77%. Na pierwszy rzut AS SSD, gdzie już na pierwszy rzut oka dostrzegamy ogromny spadek wydajności w zapisie po zapełnieniu. Spadek sięga aż 90%, a łączny wynik spadł o ponad 50%. Nie są to zbyt zadowalające rezultaty.

Przyszła pora na Crystal Disk Mark. W tym przypadku można powiedzieć, że na szczęście nie jest aż tak źle jak w poprzednim benchmarku. Spadki są doświadczalne, a poza zapisem sekwencyjnym 128K można by było powiedzieć, że naprawdę dysk nie wypada źle, a wręcz odwrotnie i utrzymuje swoje wartości na dość wysokim poziomie.

Podobna sytuacja do Crystal Disk Mark ma się w Anvil’s Storage Utilities. Spadki są doświadczalne, ale nie zbyt dużym poziomie, aby trzeba było się tym w jakimkolwiek stopniu przejmować.

Hikvision E3000 – testy kopiowania

Przejdźmy teraz do praktycznego testu, a mianowicie testu kopiowania pliku ISO Windowsa 10 i jego wielokrotności w obrębie jednej partycji testowanego dysku. Podczas testu otrzymałem następujące rezultaty

 • 27 GB – 21 sekund
 • 50.2 GB – 49,5 sekund
 • 123 GB – 184 sekund
 • 324 GB – 745 sekund
Hikvision E3000 - test nowego dysku SSD z interfejsem PCIe
Spadek prędkości poniżej 300 MB/s po zapełnieniu do 55%.

Warto podkreślić już na tym etapie, że dysk notuje spadki prędkości do 280-300 MB/s już przy zapełnieniu na poziomie 55%. Nie jest to zbyt optymistycznym wynikiem. Spodziewałem się spadków w okolicach chociaż 70% zapełnienia. Tym samym dysk w teście praktycznym potwierdza swoje dosyć słabe wyniki po zapełnieniu z programu AS SSD.

Sprawdź dysk na stronie producenta – Hikvision E3000

Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii hardware.

Podsumowanie
Hikvision E3000 o pojemności 1TB do najtańszych dysków SSD nie należy, bo konkurencja posiada modele o nawet 100 złotych tańsze, ale warto zwrócić uwagę na praktycznie idealne prędkości jakie dysk osiąga w porównaniu z deklaracjami producenta. Sytuacja mocno się komplikuje, gdy zapełnimy dysk, bo spadek jest tak mocno odczuwalny, że w takiej sytuacji możemy nawet przegrywać ze wcześniej wspomnianymi produktami konkurencji.
Zalety
Niskie temperatury pracy
Bardzo zadowalające wyniki prędkości, ale
Wady
po przekroczeniu pewnej bariery dysk bardzo spowalnia
brak pamięci DRAM
migająca dioda podczas pracy może irytować
7
Wynik
Kategoria artykułu
Hardware
Łukasz Łyszcz

Interesuję się głównie nowymi technologiami, ale lubię też prześledzić ważniejsze mecze piłki nożnej czy obejrzeć wyścig Formuły 1. Jakiś czas temu upodobałem sobie pisanie tekstów i prawdopodobnie wpadłeś na mój opis, zaraz po skończeniu czytania moich wypocin w "artykule", albo "recenzji".

  Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.