114
Views

Cykl życia domeny .pl

W Polsce funkcję operatora rejestru domen z rozszerzeniem .pl pełni NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Chodzi nie tylko o domeny krajowe, ale również regionalne (np. .czest.pl czy .waw.pl) i funkcjonalne (.com.pl czy .org.pl). Osoba fizyczna czy też firma nie rejestrują jednak domeny w NASK-u, tylko u jednego z autoryzowanych partnerów, takich jak np. Az.pl. Domeny internetowe z rozszerzeniem .pl mają nieco inny cykl życia niż np. domeny globalne. W przypadku domen .pl wygląda on następująco:

  1. Rezerwacja lub rejestracja domeny – w pierwszym kroku wybraną domenę .pl możemy zarezerwować albo od razu zarejestrować. Rezerwacja oznacza, że mamy 14 dni na jej opłacenie – dopiero po uregulowaniu płatności stajemy się abonentem domeny i możemy z niej korzystać. Jeśli chodzi o rejestrację, to możemy jej dokonać na okres od 1 do 10 lat. Jeśli klient nie opłaci domeny przez 14 dni od momentu rezerwacji, to przechodzi ona w stan BOOK_BLOCKED. Oznacza to, że od tego momentu może ją zarejestrować ktokolwiek, ale nie ma możliwości jej rezerwacji. Opcja rezerwacji pojawi się dopiero po upłynięciu 90 dni od wejścia w stan BOOK_BLOCKED.
  2. Odnowienie domeny po roku lub nie – jeśli domena została opłacona na okres jednego roku, to po jego upłynięciu dalsze korzystanie z niej będzie wymagało jej przedłużenia. Domenę można odnowić na maksymalnie 11 lat. Jest to jednak możliwe, jeśli wybierzemy przedłużenie na 10 lat i jednocześnie przesuniemy okres rozliczeniowy o kolejnych 365 dni. Jeśli domena nie zostanie odnowiona, to przechodzi w stan BLOCKED. Jej aktualny abonent ma w dalszym ciągu 30 dni na jej przedłużenie i na tym etapie nikt inny nie ma do tego prawa. W tym czasie korzystanie z domeny nie jest już możliwe, chyba że zostanie odnowiona. Jeśli domena nie zostanie przedłużona, to wtedy po wspomnianych 30 dniach trafi ponownie do pozycji startowej – będzie dostępna do rezerwacji i rejestracji.

 

Cykl życia domen europejskich i globalnych

Cykl życia w przypadku domen europejskich i globalnych wygląda już nieco inaczej. Podstawowa różnica to brak możliwości rezerwacji. Oznacza to, że jeśli interesuje nas dana domena, to po prostu musimy za nią natychmiast zapłacić. Kolejna istotna różnica dotyczy sytuacji, kiedy domena nie została opłacona. W przypadku braku odnowienia usługi rozpoczyna się okres o nazwie Grace Period, który trwa 35 dni. W dalszym ciągu możemy wtedy przedłużyć domenę bez dodatkowych kosztów. Jeśli domena nadal nie została opłacona, to przechodzi w stan Redemption Period, który trwa 30 dni. Wciąż możemy opłacić domenę, jednak tutaj pojawiają się już dodatkowe koszty, które uzależnione są od stawek narzuconych przez danego operatora.

 

Jak sprawdzić aktualny stan domeny?

Informacje o aktualnym stanie/statusie domeny są publicznie dostępne w bazie Whois. Dane te możemy sprawdzić na różne sposoby, a jednym z nich jest wpisanie w polu adresu wyszukiwarki internetowej: http://www.whois.sc/adresstrony.pl Wśród wielu informacji, jakie znajdziemy po wskazaniu interesującego nas adresu, są te:

Jak wygląda cykl życia domeny?

 

Warto znać cykl życia domeny

Znajomość cyklu życia domeny jest bardzo istotna. Ta wiedza może nas uchronić przed utratą domeny, brakiem możliwości jej transferu czy też poniesieniem wyższych kosztów przedłużenia w przypadku domen globalnych.

 

Artykuł zewnętrzny.

Kategoria artykułu
Ciekawostki · Nowe technologie
Wpis partnerski

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.