Jezioro Bajkał

Jezioro Bajkał – zimowa wędrówka po błękitnym oku Syberii

Jezioro Bajkał

Położone w Rosji Jezioro Bajkał rozciąga się na długości 636 kilometrów. To jak trasa z Rzeszowa do Gdańska! Jego maksymalna szerokość wynosi 79 km, a powierzchnia jeziora wynosi 31500 kilometrów kwadratowych. Głębokość Bajkału również robi wrażenie. Średnio 730 m, w najgłębszym punkcie 1642 m. Co ciekawe, 1620 m to największa osiągnięta głębokość zanurzenia. Jezioro Bajkał zasila 336 rzek, natomiast wypływa z niego rzeka Angara.

Co ciekawe ważnymi badaczami jeziora byli polscy zesłańcy: Benedykt Dybowski, Aleksander Czekanowski, Jan Czerski oraz Wiktor Godlewski.Bajkał zimą

To właśnie zimową porą dzieje się prawdziwa magia. Dlaczego? W okresie od grudnia do maja miąższość lodu na powierzchni różnicuje się od 0,4 m do 1,2 m. Wodę cechuje wtedy niskie stężenie substancji rozpuszczonych i zawiesin. Dzięki temu przezroczystość dochodzi nawet do 40 metrów. Lód również jest tak przezroczysty, że nawet kilkadziesiąt metrów od brzegu widać dno. Właśnie o to chciałbym Wam pokazać. Jezioro Bajkał zimą. Piękna tego zjawiska nie da się opisać. To trzeba zobaczyć. Zachęcam więc do wirtualnej podróży gdzie przedstawiam najciekawsze (według mnie) fotki z zimowej scenerii. Jeśli macie inne propozycje chętnie je poznam – piszcie w komentarzach.