Ceny na rynku kart graficznych od dłuższego czasu są mocno zawyżone. Niektóre karty graficzne były droższe nawet o 87 proc. niż ich sugerowana cena. W ostatnim czasie zauważono jednak spadek cen. Są one najniższe od 15 miesięcy.

Karty graficzne tanieją!

Ceny kart graficznych w ostatnich 15 miesiącach były mocno zawyżone. Dostanie GPU w sugerowanej cenie, jest niemożliwe i pomimo tego, że zarówno AMD, jak i Nvidia zwiększyły produkcję tych komponentów, sytuacja na rynku nie uległa zmianie. Teraz jednak pojawiło się niewielkie światełko w tunelu, które może sugerować, że karty graficzne w końcu będą tańsze.

Przeczytaj także: GTA 5 i GTA Online wkrótce trafią na next-geny!

W serwisie 3DCenter.org pojawiły się informacje na temat cen topowych GPU. Serwis stale obserwuje wahania cen kart graficznych Nvidia z serii GeForce RTX 30 i AMD Radeon RX 6000 w największych sklepach komputerowych na terenie Niemiec. Okazuje się, że z porównań cenowych wychodzi na to, że od początku roku karty graficzne tanieją i to jest bardzo dobra wiadomość.

Zauważalne spadki cen na rynku

Jak podaje serwis 3DCenter.org, karty graficzne w ostatnich miesiącach poszły w dół. Kary graficzne z serii AMD Radeon RX 6000 w lutym spadły do 45 proc. sugerowanej ceny, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu były wyższe o 80 proc. ceny, którą sugerował producent. Z kolei karty Nvidia GeForce RTX 30 swego czasu kosztowały o nawet 87 proc. więcej niż cena detaliczna, w lutym trzeba było zapłacić za nie jedynie 57 proc. więcej.

karty graficzne
Karty graficzne. Najniższe ceny od 15 miesięcy!

W marcu karty graficzne jeszcze bardziej staniały. W przypadku kart AMD Radeon RX 6000 mówimy o cenach 35 proc. wyższych niż sugerowana cena, a GeForce RTX 30 kosztuje 41 proc. więcej. Oczywiście w dalszym ciągu są to wysokie kwoty, jednak w porównaniu do ostatnich miesięcy ceny GPU mocno spadły.

Czy ten trend się utrzyma?

Źródło: 3DCenter