Obecnie zakup komputera do grania nie jest zbyt opłacalnym biznesem. Ceny pecetów są mocno wygórowane ze względu na wysokie ceny kart graficznych. Firma NZXT, która w swojej ofercie posiada składane komputery PC, postanowiła sprzedawać składaki bez kluczowego komponentu. W zestawach brakuje dedykowanych kart graficznych.

Jest gorzej, niż się wydawało

Sytuacja na rynku kart graficznych nie wygląda najlepiej. Wczoraj pisaliśmy o tym, że zarówno karty AMD, jak i NVIDII, które zostały zaprezentowane w poprzednim roku, są dwa razy droższe, niż cena detaliczna. Tak wysokie kwoty spowodowane są rosnącą w dalszym ciągu wartością kryptowalut. Do wykopywania większości z nich potrzebna jest właśnie mocna karta graficzna. Górnicy wykupują GPU, a co za tym idzie, rosną także ceny.

Przeczytaj także: Sytuacja na rynku kart graficznych jest tragiczna

Wysokie ceny kart graficznych odbijają się na osobach, które poszukują komputera dla siebie. Składanie komputera własnoręcznie nigdy nie było tak trudne, dlatego też wiele osób decyduje się na zakup gotowego zestawu z wybranym i preinstalowanymi przez producenta podzespołami. Okazuje się, że na rynku pojawiają się zestawy, w których brakuje kart graficznych. Do marki, Fierce, która jako pierwsza zdecydowała się na tego typu ruch, dołączyło NZXT.

NZXT
Komputery NZXT sprzedawane są bez ważnego podzespołu. Jakiego?

NZXT sprzedaje komputery bez GPU

W ofercie marki NZXT znajdują się zestawy komputerowe. Nie każdy model posiada jednak wszystkie komponenty. Mowa tutaj konkretnie o komputerze NZXT Foundation PC – H510 Edition. Zestaw wyposażony jest w 16 GB pamięci RAM DDR4 3000 MHz, procesor AMD Ryzen 5 5600G, dysk SSD MVMe M.2 500 GB, płytę główną B550, chłodzenie Deepcool Gammaxx GTE V2 i zasilacz o mocy 650 W. To, czego tutaj brakuje, to dedykowana karta graficzna. Komputer w takiej konfiguracji został wyceniony na 799 USD, czyli około 3300 PLN.

Zestaw ten ma oferować wysoką wydajność w grach. Według producenta bez problemu udźwignie 112 FPS w Valorant, czy stałe 60 klatek na sekundę w GTA V. Niestety, brak karty graficznej w zestawie jest dużym minusem, jednak patrząc na ceny GPU, można domyśleć się, dlaczego tak jest. Komputer oferuje dobrą specyfikację, do której w każdym momencie można dołożyć samodzielnie dedykowaną kartę graficzną. Dla wielu graczy może być to jedyne wyjście. Pytanie tylko, kiedy zakup karty graficznej nie będzie wiązał się z tak ogromnym wydatkiem.

Źródło: NZXT