NVIDIA GeForce RTX 3060 został odblokowany!

Sytuacja na rynku kart graficznych jest tragiczna

Rynek kart graficznych od jakiegoś czasu przeżywa spory kryzys. Głównym winowajcą tej sytuacji są górnicy kryptowalut, którzy notorycznie wykupują GPU. W związku z tym ceny urządzeń są nieziemsko wysokie, a przykładem są tutaj roczne karty graficzne AMD Radeon i NVIDIA GeForce RTX.

Końca kryzysu nie widać

Przez jakiś czas wydawało się, że sytuacja na rynku kart graficznych się uspokaja. Ceny zaczęły powoli lecieć w dół. Niestety, były to tylko złudzenia, ponieważ karty graficzne w dalszym ciągu kosztują więcej, niż sugerowana cena detaliczna. GPU wykorzystywane są do kopania kryptowalut, dlatego też ich cena utrzymuje się na wysokim poziomie.

Przeczytaj także: Nvidia wytacza nowe działa w walce z górnikami!

Rok temu na rynku pojawiły się nowe karty graficzne od AMD i NVIDII. Zarówno rodzina Radeon RX 6000, jak i GeFroce RTX 30 oferują bardzo wysoką wydajność, przez co są tak pożądane przez graczy. Nie są to jednak jedyni zainteresowani, którzy chcieliby w swoim komputerze posiadać tak mocne GPU. Oczywiście, że drugą grupą są górnicy. Jak się okazuje, ceny kart z obu serii, nawet na chwile nie zmalały.

Karty graficzne są dwa razy droższe

Raport opracowany przez 3DCenter i HardwareUnboxed pokazuje, że ceny kart graficznych cały czas pną się w górę. Karty graficzne GeForce RTX 30 zaliczyły wzrost cenowy względem października. Ceny kart z serii AMD Radeon RX 600 nieco zmalały. Jednak według 3DCenter zasługą tego jest dostawa nowych kart Radeon RX 6800.

Jak możemy przeczytać karty graficzne NVIDIA Geforce RTX 30 w Niemczech i Austrii są aż o 95% droższe, niż sugeruje to cena detaliczna. Przykładem może być tutaj model RTX 3070, którego cena detaliczna wynosiła 500 USD, teraz sprzedawana jest za 1 170 USD. Jest to wzrost ceny aż o 134 proc.! W przypadku kart graficznych AMD również mówimy o wzrostach.

Jak podaje raport firmy HardwareUnboxed z amerykańskiego rynku, praktycznie wszystkie karty graficzne są o dwa razy droższe, niż zakłada to sugerowana cena producenta. Ceny te rosną z miesiąca na miesiąc. Obie firmy, które przygotowały swoje raporty, podkreślają, że nie ma to związku z brakiem kart, a wzrastającą popularnością kopania kryptowalut. Świąteczny okres również nie wpływa dobrze na sytuację.

Źródło: VideoCardz