Projekt „Mój rower elektryczny ” oficjalnie wystartował! Z dniem 4 lipca 2024 roku osoby, które planują zakup roweru elektrycznego, mogą ubiegać się o dofinansowanie z rządowego programu. Jakie jednoślad możemy kupić? Jakie są wymogi?
300 milionów w budżecie. Program „Mój rower elektryczny” ruszył
Z dniem 4 lipca 2024 roku, oficjalnie wystartował rządowy program dofinansowania „Mój rower elektryczny”, który będzie realizowany w latach 2025-2029. Budżet programu wynosi 300 milionów złotych, a samo dofinansowanie będzie realizowane w ramach refundacji po zakupie roweru elektrycznego.
Przeczytaj także: TRYBECO Terra 28 – test. Rower elektryczny, który pozytywnie zaskakuje
Wsparcie przewidziane jest nie tylko dla osób, które chcą kupić nowy rower elektryczny, ale także dla tych, którzy rozglądają się za rowerami cargo i wózkami rowerowymi. Program „Mój rower elektryczny” przewiduje dofinansowanie dla więcej niż jednego pojazdu.
Konsultacje trwają od 04.07.2024 r. do 18.07.2024 r.
Na jaki rower elektryczny otrzymamy dofinansowanie?
Program „Mój rower elektryczny” przewiduje dofinansowanie dla określonej grupy pojazdów elektrycznych. Jaki zatem rower możemy kupić?
Rower elektryczny, w którego przypadku dotacja może wynosić do 50 procent kosztów kwalifikowanych, jednak kwota ta nie może przekraczać 5000 złotych. Pojazd musi być nowy i wyprodukowany nie wcześniej niż 24 miesiące przed momentem zakupu. Do tego wszystkiego musi zostać wyposażony w akumulator litowo-jonowy lub podobny o pojemności minimum 10Ah, elektryczny napęd wspomagający uruchamiający się w momencie rozpoczęcia pedałowania, a zasięg minimalny wspomagania musi wynosić 50 km. Do tego wszystkiego akumulator ma mieć możliwość ładowania z domowego gniazdka elektrycznego.
Kolejnym pojazdem jest elektryczny rower cargo, czyli transportowy, w przypadku którego dotacja również może wynosić do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak w tym przypadku kwota nie może przekroczyć 9000 złotych. Warunki są takie same jak w przypadku roweru elektrycznego, podobnie jak i specyfikacja. Takie same warunki jak przy rowerze cargo musi spełniać także wózek rowerowy. Dofinansowanie prezentuje się tak samo – do 50 proc. kosztów kwalifikacyjnych i nie więcej niż 9 tys. złotych.
Kto może skorzystać z dofinansowania? Jakie są warunki?
Z dokumentu programu „Mój rower elektryczny” możemy wyczytać, że dofinansowanie przewidziane jest dla:
- osób fizycznych;
- jednostek samorządu terytorialnego;
- przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (t.j.: Dz.U. 2024 poz. 236).Przedsiębiorstwa, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie muszą prowadzić działalność gospodarczą oznaczoną:
- 49.41.Z – transportu drogowego towarów;
- 53.10.Z – działalność pocztowa objęta obowiązkiem świadczenia usług powszechnych (operatora publicznego);
- 53.20.Z – pozostała działalność pocztowa i kurierska;
- 77.21.Z – wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego.
Warunki dofinansowania prezentują się następująco:
- zakupiony pojazd musi być oznakowany (naklejka) w okresie trwałości;
- zakupiony pojazd musi być nowy;
- dofinansowanie nie zostanie udzielone na pojazd sfinansowany z wykorzystaniem leasingu;
- dofinansowanie nie zostanie udzielone na zakup elementów (wyposażenia), które stanowią wymaganą część pojazdu natomiast zostały wybrane/skonfigurowane jako opcja „zamienna” w stosunku do wersji standardowej pojazdu, oferowanej przez producenta/sprzedawcę;
- okres trwałości wynosi 2 lata liczony od daty zakończenia realizacji inwestycji (zakupu pojazdu);
- pojazd objęty dofinansowaniem musi zostać zarejestrowany na Policji oraz oznakowany specjalnym numerem umieszczonym na ramie pojazdu;
- beneficjent jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu całości albo części dofinansowania, jeżeli wykorzystał je niezgodnie z warunkami określonymi we wniosku o dofinansowanie lub w umowie o dofinansowanie, w tym pobranych przez niego nienależnie lub w nadmiernej wysokości;
- dofinansowanie będzie wypłacone tylko w formie refundacji po zakupie pojazdu;
- nie podlega dofinansowaniu pojazd, dla którego w dniu złożenia wniosku minął okres trwałości, tj. upłynęło więcej niż 2 lata od dnia zakupu pojazdu;
- w przypadku, gdy dofinansowanie stanowi pomoc publiczną dla Beneficjentów wskazanych w ust. 7.4 pkt. 2 i 3, będzie udzielane na podstawie rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis,
- wnioskodawcy mogą ubiega się o dofinansowanie więcej niż jednego pojazdu przy czym zakup każdego pojazdu traktowane jest jako osobne przedsięwzięcie. W przypadku kradzieży lub szkody całkowitej dofinansowanego pojazdu, dopuszcza się ponowne ubieganie się o dofinansowanie kolejnego pojazdu przez tego samego beneficjenta.
- dofinansowanie nie będzie udzielane na koszty przedsięwzięcia, które zostały dofinansowane
z publicznych środków krajowych lub zagranicznych, w szczególności ze środków budżetu Unii Europejskiej.
Źródło: opr. wł./GOV