Krux Crato RGB – Nowa klawiatura lubianego producenta

Kim jest Krux przedstawiać nie trzeba. Bardzo popularny na naszym rynku producent oferujący peryferia o świetnym stosunku ceny do jakości. Do rodziny dołączyła właśnie klawiatura – Krux Crato RGB. Czego można się po niej spodziewać? Zapraszam do lektury recenzji.

Wstęp i specyfikacja Krux Crato RGB

Krux Crato RGB
Krux Crato RGB - Nowa klawiatura lubianego producenta

Producent tym razem postawił na klawiaturę w pełnym rozmiarze. Poprzednie modele były konstrukcjami TKL. Cieszy więc to, że pamiętano o zwolennikach bloku numerycznego. Obecna jest podkładka pod nadgarstki a także przyciski multimedialne wraz z rolką, co jest swoistą nowością u Kruxa. Ogólny design jest prosty i bez zbędnych wodotrysków. Całość prezentuje się dobrze i przykuwa uwagę. Należy jednak wspomnieć, że nie pozostawiono nam wyboru w kwestii przełączników. Obecne w Krux Crato RGB są tylko te w kolorze brązowym. Za chwilę omówię jakość wykonania, jednak zanim to się stanie warto rzucić okiem na specyfikację.

Krux Crato RGB
Krux Crato RGB - Nowa klawiatura lubianego producenta
 • Rozmiar: Pełny 100%
 • Układ: US ANSI
 • Przełączniki: Outemu Brown
 • Wymiary: 437 x 131 x 36 mm (klawiatura) + 437 x 60 x 20 mm (podkładka)
 • Typ przełącznika: Dotykowy (tactile)
 • Typ klawiatury: Otwarta (float-key)
 • Podświetlenie: RGB, Strefowe
 • Materiał obudowy: Metal, tworzywo sztuczne
 • Materiał keycapów: ABS
 • Metoda wytwarzania keycapów: Double-shot
 • Oprogramowanie: Nie
 • Bezprzewodowa/przewodowa: Nie/Tak
 • Łączność: USB-A (na stałe)
 • Hotswap przełączników: Nie
 • Waga: 955 g
Krux Crato RGB
Krux Crato RGB - Nowa klawiatura lubianego producenta

Konstrukcja oraz jakość wykonania

Jakość wykonania nie wywoła efektu wow, ale także nie zawstydzi jeśli pod uwagę zostanie wzięta cena. Mount plate to standardowo metalowa płyta, zaś case wykonany został z tworzywa sztucznego. Nakładki wykonano z ABS’u w technologii double-shot, co oczywiście jest na plus. Nóżki umożliwiają regulację kąta nachylenia w dwóch poziomach (razem z domyślnym). Nie zapomniano także o gumach antypoślizgowych na spodzie, których jest dość sporo. W połączeniu gum ze sporą wagą Krux Crato RGB trudno o przypadkowe jej przesunięcie. Nie rozumiem jednak faktu podkładki przykręcanej na śruby. Uniemożliwia to szybki jej demontaż w razie potrzeby.

Krux Crato RGB
Krux Crato RGB - Nowa klawiatura lubianego producenta

Stabilizatory, co ciekawe zostały w Krux Crato RGB nasmarowane. Nie zdarza się to zbyt często w tej półce cenowej. Przełączniki zapewniają poprawną pracę, brakuje im co prawda płynności, ale nie ma co oczekiwać cudów od podstawowych switchy Outemu. Niekiedy można usłyszeć charakterystyczny brzdęk sprężyny. Poniżej prezentuję test dźwięku klawiatury Krux Crato RGB.

Podświetlenie i wyposażenie

Podświetlenie jakie zostało zastosowane to RGB, jednak podzielone na 6 stref z przypisanymi na stałe kolorami. Nie jestem fanem tego typu iluminacji. Zdecydowanie preferuję jeden stały kolor lub pełne punktowe oświetlenie. Nie ma jednak co wybrzydzać, cena dobitnie świadczy o półce cenowym. Obecnych jest kilka efektów świetlnych, poniżej pozostawiam do wglądu mały przegląd.

Jeśli zaś chodzi o wyposażenie to poza Krux Crato RGB oraz zamocowaną na śruby podkładką pod nadgarstki obecny jest także keycap puller. Niewiele, ale wystarczająco. Kabel w oplocie, zamocowany na stałe o długości 1.8 m powinien wystarczyć do większości typowych zastosowań.

Podsumowanie
Jako, że producent nie zdecydował się na oprogramowanie (co w sumie słuszne bo i po co?) to przechodzę od razu do podsumowania. Klawiatura w cenie około 160 złotych oferuje przyzwoitą jakość wykonania, przyciski multimedialne wraz z rolką czy podkładkę pod nadgarstki. Ponad to jest to model pełny a więc obecne jest wszystkie 104 klawisze. Czy warto się nią zainteresować? Uważam że tak, choć nie jest pozbawiona wad to jeśli szukasz taniego i pełnego co ważne mechanika, a także celujesz w brązowe przełączniki to można wziąć ją pod uwagę. Przyznaję odznakę jakości do ceny.
Wykonanie
8
Podświetlenie
6
Funkcjonalność
7
Cena
9.5
Wyposażenie
8
Zalety
Obecność przycisków multimedialnych oraz rolki
Nasmarowane fabrycznie stabilizatory
Podkładka pod nadgarstki
Przyzwoita cena jak za pełnego mechanika
Wady
Podkładka mocowana na śruby
Tylko jeden rodzaj przełączników do wyboru
7.7
Wynik

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Project Orion to sequel Cyberpunk 2077. CD Projekt RED potwierdził drugą część!

Project Orion, czyli tytuł roboczy drugiej części Cyberpunk 2077...

Jeremy Sochan zadebiutował w NBA! Zobaczcie, jak sobie poradził!

Jeremy Sochan zadebiutował w lidze NBA! Polak rozegrał dziś...

Fabuła God of War Ragnarok będzie długa! Bardzo długa!

Fabuła God of War Ragnarok ma przyciągnąć gracza nie...

Sony zablokuje przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft?

O przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft dowiedzieliśmy się już...

Ile czasu potrzeba by schudnąć?

Szczególnie w okolicach Nowego Roku w naszych głowach pojawia...
Karol Kabziński
Karol Kabzińskihttps://menworld.pl
Interesuję mnie muzyka, IT, nauka, a także szeroko pojęta dziedzina klawiatur i wszystkiego, co z nimi związane. Swoją wiedzę w miarę możliwości aktualizuję i staram się być "na czasie" z nowinkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!

Wykonanie
Podświetlenie
Funkcjonalność
Cena
Wyposażenie
Final Score
Proszę podać swoje imię tutaj