Producent laptopów ostrzega, „nastąpi kryzys z niedoborem”

Wiele czynników złożyło się na ograniczoną dostępność wielu produktów technologicznych. Obostrzenia związane z COVID-19 sprawiły, że fabryki nie pracują na pełnych obrotach, problem z dostępnością półprzewodników czy z łańcuchem dostaw równie mocno odbiły się na branży technologicznej. Laptopy były urządzeniami, które nie ucierpiały tak mocno. Wkrótce może się to zmienić, przynajmniej tak twierdzi jeden z producentów. 

Laptopy podrożeją i będą trudno dostępne?

Kryzys z dostępnością części dopadł wiele branży technologicznych. Na rynku w dalszym ciągu brakuje półprzewodników, a sytuacja z łańcuchem dostaw jest daleka od idealnej. Rynek laptopów ustrzegł się przed wielkim kryzysem i laptopy można było kupić bez najmniejszego problemu. Ich ceny nie wzrosły tak mocno, jak np. ceny kart graficznych. Według prognoz jednego z producentów laptopów wkrótce może się to zmienić. 

Przeczytaj także: Steam zmierza na laptopy z systemem Chrome OS! 

XMG to niemiecki producent laptopów i komputerów stacjonarnych, który wypowiedział się na temat najbliższej przyszłości branży. Okazuje się bowiem, że według niego wkrótce rynek laptopów spotka się z dużym kryzysem. Problemy, które zaczynają się pojawiać, sprawią całkowite zablokowanie rynku. Sytuacja będzie dotyczyć się wszystkich producentów, nawet tych największych. 

Kryzys zaczyna pojawiać się na horyzoncie

W oświadczeniu firmy XGM możemy przeczytać, że Chiny wprowadzają kolejne obostrzenia i blokady związane z nowymi ogniskami wariantu Omicron COVID-19. Sytuacja ta może sprawić, że laptopy z procesorami Intel Core 12. generacji i kartami graficznymi NVIDIA Ti będą praktycznie niedostępne. W Chinach zamknięto już pierwsze fabryki. 

chrome, firefox, edge, laptopy
Producent laptopów ostrzega, "nastąpi kryzys z niedoborem"

Zamknięcie fabryk wiąże się z niedoborem chipów, problemy z łańcuchem dostaw oznaczają wzrost cen urządzeń, co mocno odbije się na rynku laptopów. XMG jako główne powody potencjalnego kryzysu wymienia COVID-19 i związane z nim obostrzenia, brak kluczowych komponentów, niedobór i wysokie ceny dysków SSD oraz kwestie logistyczne związane z dostawą części. 

Źródło: eTeknix

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Karty graficzne GeForce RTX 4090 są już dostępne do kupienia

Jak donosi serwis Videocardz nic nie stoi na przeszkodzie...

Logitech G713 – klawiatura dla lubiących się wyróżniać

Logitech Aurora to nowa seria peryferii od szwedzkiego producenta...

Fabuła God of War Ragnarok będzie długa! Bardzo długa!

Fabuła God of War Ragnarok ma przyciągnąć gracza nie...

Google zamknie usługę Google Stadia w 2023 roku

Oficjalnie Google poinformowało o zamknięciu usługi Google Stadia w...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj