152
Views

Wiele czynników złożyło się na ograniczoną dostępność wielu produktów technologicznych. Obostrzenia związane z COVID-19 sprawiły, że fabryki nie pracują na pełnych obrotach, problem z dostępnością półprzewodników czy z łańcuchem dostaw równie mocno odbiły się na branży technologicznej. Laptopy były urządzeniami, które nie ucierpiały tak mocno. Wkrótce może się to zmienić, przynajmniej tak twierdzi jeden z producentów. 

Laptopy podrożeją i będą trudno dostępne?

Kryzys z dostępnością części dopadł wiele branży technologicznych. Na rynku w dalszym ciągu brakuje półprzewodników, a sytuacja z łańcuchem dostaw jest daleka od idealnej. Rynek laptopów ustrzegł się przed wielkim kryzysem i laptopy można było kupić bez najmniejszego problemu. Ich ceny nie wzrosły tak mocno, jak np. ceny kart graficznych. Według prognoz jednego z producentów laptopów wkrótce może się to zmienić. 

Przeczytaj także: Steam zmierza na laptopy z systemem Chrome OS! 

XMG to niemiecki producent laptopów i komputerów stacjonarnych, który wypowiedział się na temat najbliższej przyszłości branży. Okazuje się bowiem, że według niego wkrótce rynek laptopów spotka się z dużym kryzysem. Problemy, które zaczynają się pojawiać, sprawią całkowite zablokowanie rynku. Sytuacja będzie dotyczyć się wszystkich producentów, nawet tych największych. 

Kryzys zaczyna pojawiać się na horyzoncie

W oświadczeniu firmy XGM możemy przeczytać, że Chiny wprowadzają kolejne obostrzenia i blokady związane z nowymi ogniskami wariantu Omicron COVID-19. Sytuacja ta może sprawić, że laptopy z procesorami Intel Core 12. generacji i kartami graficznymi NVIDIA Ti będą praktycznie niedostępne. W Chinach zamknięto już pierwsze fabryki. 

chrome, firefox, edge, laptopy
Producent laptopów ostrzega, "nastąpi kryzys z niedoborem"

Zamknięcie fabryk wiąże się z niedoborem chipów, problemy z łańcuchem dostaw oznaczają wzrost cen urządzeń, co mocno odbije się na rynku laptopów. XMG jako główne powody potencjalnego kryzysu wymienia COVID-19 i związane z nim obostrzenia, brak kluczowych komponentów, niedobór i wysokie ceny dysków SSD oraz kwestie logistyczne związane z dostawą części. 

Źródło: eTeknix

Kategoria artykułu
Biznes · Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.