156
Views

Komercyjne loty w kosmos to odległa przyszłość, jednak dzięki japońskiemu miliarderowi Yusaku Maezawa w przeciągu trzech lat możesz polecieć w stronę Księżyca i go okrążyć. Pierwszy cywilny lot w kosmos ma odbyć się w 2023 roku, a w podróży w przestrzeń kosmicznych Maezawie ma towarzyszyć osiem osób.

Pierwszy cywilny lot w kosmos już za 2 lata

Yusaku Maezawa to japoński miliarder, który swojego majątku dorobił się głównie na biznesie odzieżowym. Z początku jego firma Start Today Inc. zajmowała się importowaniem i sprzedażą płyt CD. Dwa lata później założył sklep, którego ofertę poszerzono o odzież. Akcje spółki weszły na giełdę. W 2018 roku jego majątek szacowany był na około 2,9 miliarda dolarów, co sprawiło, że został uznany 18. najbogatszym Japończykiem.

To właśnie Yusaku Maezawa został pierwszą prywatną osobą, która w 2018 roku kupiła bilet na wycieczkę wokół Księżyca. Lot w przestrzeń kosmiczną ma odbyć się w 2023 roku. Za budowę rakiety, na której podróżnicy okrążą Księżyc odpowiedzialna jest firma SpaceX, której dyrektorem generalnym jest Elon Musk. Już wtedy japoński miliarder ogłosił, że w pierwszy cywilny lot w kosmos zabierze od sześciu do ośmiu innych pasażerów.

Lot w kosmos Yusaku Maezawa
Elon Musk oraz Yusaku Maezawa.

Rekrutacja rozpoczęta. Kto ma szansę polecieć w kosmos?

Pierwszy cywilny lot w kosmos ma trwać łącznie 6 dni, po trzy dni w każdą stronę. Całkowita liczba załogi ma wahać się od 10 do 12 osób, a jedną z nich ma być oczywiście Yusaku Maezawa. Pozostałych osiem miejsc mają zająć osoby wybrane przez miliardera. Sam lot ma nosić nazwę dearMoon.

Jak oznajmił Meazawa będzie to pierwszy prywatny lot w kosmos, ponieważ wykupił on wszystkie miejsca na pokładzie Starship. Początkowo plan zakładał, że na pokładzie statku kosmicznego zasiądą artyści z całego świata, jednak plan ten uległ zmianie. Miliarder stwierdził, że każda osoba, która robi w swoim życiu coś kreatywnego może nazwać się artystą. Dlatego też teoretycznie każdy może wybrać się na “przejażdżkę” po kosmosie.

spacex
Rakieta SpaceX będzie pierwszym pojazdem kosmicznym, który posłuży za prywatny transport kosmiczny.

Kandydaci na kosmonautów muszą spełniać dwa główne kryteria i nie jest to wcale ponadprzeciętna sprawność fizyczna. Japoński miliarder powiedział, że każdy kandydat musi rozwijać swoją działalność, tak aby pomagać ludziom oraz nie stronił od pomocy swoim towarzyszom w locie w kosmos, którzy mają podobne aspiracje.

Jeśli interesuje was kandydatura, to zgłoszenie złożycie na stronie dearmoon.earth, a sama rejestracja podzielona została na pięć etapów.

Kategoria artykułu
Biznes · Ciekawostki
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.