Mastercard rezygnuje z magnetycznego paska w kartach!

Nieodłącznym elementem każdej karty płatniczej jest pasek magnetyczny, który pozwala na m.in. płacenie za zakupy w klasyczny sposób – przeciągając kartę przez terminal. Mastercard nie widzi jednak przyszłości dla tego rozwiązania, dlatego też do 2033 roku z rynku znikną karty płatnicze z paskiem magnetycznym tej firmy.

Mastercard szykuje rewolucję na rynku kart płatniczych

Karty z paskiem magnetycznym powstały w latach 60. ubiegłego wieku. Firmą, która odpowiedzialna była za ten projekt jest IBM, która opracowała tę technologię. Celem wykorzystania tego elementu była forma weryfikacji kart klientów oraz kodowania informacji o kartach. Miało to ustrzec przed pomyłką związaną z numerami kont klientów. Wraz z postępem technologicznym w kartach zaczęto stosować chipy zbliżeniowe, co sprawiło, że klasyczne płacenie kartami odeszło do lamusa. Mastercard zdaje się to widzieć i planuje niemałą rewolucję.

Przeczytaj także: Pacific sprawia, że sprzątasz morza i oceany… robiąc zakupy

Jak podała organizacja MasterCard, do 2033 roku wszystkie karty oznaczone logiem marki będą pozbawione charakterystycznego paska magnetycznego. Od 2024 roku firma zacznie wycofywać karty właśnie z tym elementem z większości rynków. W 2029 roku żadna nowa karta kredytowa czy debetowa nie będzie posiadała paska magnetycznego. Podyktowane jest to coraz mniejszym procentem płacenia przez użytkowników kartami, które wykorzystują pasek magnetyczny.

Karty chipowe to przyszłość płatności

Tak długi okres wprowadzenia kart bez paska magnetycznego Mastercard uzależniona od partnerów. Firma chce, aby każdy z nich miał czas na wprowadzenie kart chipowych. Ajay Bhalla, prezes Mastercard Cyber and Intelligence oznajmił, że firma chce wprowadzić takie rozwiązanie, ponieważ gwarantuje ono szybki, prosty i spokojny sposób na dokonywanie płatności.

Według danych udostępnionych przez Mastercard oraz Phoenix Consumer Monitor ponad połowa Amerykanów wybiera sposób płatności kartą chipową. Dopiero potem znajdują się karty zbliżeniowe czy portfele cyfrowe. Za kartami chipowymi przemawia przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji.

Źródło: TheVerge

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

OnePlus Nord Watch oficjalnie na rynku! Miesiąc pracy na baterii!

OnePlus Nord Watch został oficjalnie zaprezentowany. Urządzenie wearable chińskiego...

Karty graficzne GeForce RTX 4090 są już dostępne do kupienia

Jak donosi serwis Videocardz nic nie stoi na przeszkodzie...

Poznaliśmy wygląd smartfonu Samsung Galaxy A14

W sieci pojawiły się nowe rendery pokazujące jak może...

Playstation 5 złamane! Hakerzy wygrali z zabezpieczeniami

Hakerom udało się złamać zabezpieczenia, czy też ograniczenia w...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj