Najdroższy lek na świecie na SMA będzie refundowany w Polsce

Najdroższy lek na świecie na SMA będzie refundowany w Polsce
Najdroższy lek na świecie na SMA będzie refundowany w Polsce

W opublikowanej wrześniowej liście leków refundowanych, która liczy około czterech tysięcy pozycji można znaleźć najdroższy lek na świecie na SMA. Mowa o leku Zolgensma, który jest przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 miesięcy.

Najdroższy lek na świecie na SMA będzie refundowany w Polsce

W refundacji na liście wrześniowej znajdzie się najdroższy, jeżeli chodzi o jednorazowe przyjęcie, lek przeciwko SMA. Mówię tutaj o leku Zolgensma, który będzie przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 miesięcy. On będzie podawany oczywiście w wyniku stosowania programu przesiewowego – Adam Niedzielski

Teraz wprowadzamy możliwość tego najdroższego leku, czyli Zolgensmy. Oprócz tego najdroższego leku na SMA wprowadzamy także lek, który będzie uzupełnieniem leczenia Nusinersenem podawany w tradycyjnej formie, nie iniekcji. – dodał Adam Niedzielski

Przeczytaj także: Dlaczego nie możemy pić słonej wody?

Minister Zdrowia zaznaczył także, że Polska znajduje się w czołówce krajów, które posiadają najbardziej zaawansowane i kompleksowe rozwiązania dla pacjentów z SMA.

Mamy badania przesiewowe, mamy wszystkie leki, które są dostępne na rynku w refundacji. Mamy to z jednej strony, dzięki utworzonym przez prezydenta Funduszem Medycznym, ale mamy to też dzięki bardzo długim i trudnym negocjacjom prowadziliśmy z firmą.

Najdroższy lek na świecie na SMA będzie refundowany w Polsce

Lek ten refundowany jest tylko w sześciu krajach w Europie, które mają pełny przesiew naworodkó w kierunku SMA, ale także jednym z czterech krajów, które oferują kompleksowe leczenie i wszystkie dostępne dziś leki. Mowa nie tylko o leku Zolgensma, ale także Spiniraza, Nusinersen, Evrysdi, czy Rysdyplam.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Rośnie płaca minimalna. Wzrost płac o nawet 600 złotych!

Rząd od dawna zapowiadał, że płaca minimalna wzrośnie. Od...

Orlen przejmuje włosko-czeską firmę recyklingową Remaq

Orlen przejmuje kolejną firmę. Tym razem jest to Remaq,...

Przez pomyłkę otrzymał od Google ćwierć miliona USD. Co na to firma? Nic.

Kto nie chciałby dostać za nic ponad milion złotych?...

Test Motorola Edge 30 Pro. Topowy smartfon z Androidem

Oto test Motorola Edge 30 Pro. Tanio już było....
Łukasz Łyszcz
Łukasz Łyszcz
Przygodę z komputerami zacząłem składając swojego pierwszego blaszaka. Potem przyszła pora na założenie własnej grupy na FB, a zdobywana wiedza pozwoliła mi na nagrywanie recenzji sprzętu na swój kanał na YT. Finalnie znalazłem się tutaj - w męskim świecie!